V přestřelce s Chemiky Vsetín padl

Aleš Koňařík • 29.09.2006

V s e t í n – Před takřka čtyřmi tisícovkami diváků sehráli Valaši hrubě nevydařený duel s Litvínovem a připsali si druhou nejtěžší porážku sezóny. Chemici nemilosrdně trestali veškeré chyby domácího celku, který propadal především ve své obranné třetině. V závěrečné části nahradil po čtyřech inkasovaných gólech brankáře Štefla Simo Vehviläinen, ale než si pořádně sáhl na puk, dvakrát inkasoval. Vsetínu se nepovedlo zopakovat finiš, který předvedl proti Třinci, ačkoliv se ve třetí části ještě dvakrát prosadil v přesilových hrách. Body si po zásluze odvezli Chemici.

- 9.kolo pá 29.9.17:00
HC Litvínov
3:6(0:2, 1:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 23. Kučný (Grill), 46. Hrabal (Kučný), 55. Grill (Stantien) - 3. Kubinčák (Reichel), 17. Kubinčák (Reichel), 29. Kopecký (Bednařík), 37. Prorok (Reichel), 42. Jenáček (Benda), 48. Kopecký (Trávníček). Rozhodčí: Bolina - Kostka, Machálek. Vyloučení: 4:8. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3680. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5, 2:6, 3:6.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Kučný, Hrabal, Horák, Galvinš, Bolf, Pelikovský, Ostrčil, Štach - Demel, Stantien, Škoda - Rob, Bezinš, Dubec - Kraus, Sabol, Grill - Duba, Sakrajda, Davídek.
HC Litvínov: Hübl - Skuhrovec, Hranáč, Gýna, Bombic, Nikolov, Poživil, Morava - Prorok, Reichel, Kubinčák - Benda, Branda, Trávníček - Jenáček, Kopecký, Bednařík - Jánský, Černý, Sklenička - Lukeš.

*
Žlutozelené hvězdy:
1. Marek Grill
2. Josef Hrabal
3. Jiří Kučný
— podle redakce hc-vsetin.cz
Litvínovští měli excelentní nástup do utkání. Už ve dvanácté vteřině uvolnil Reichel Kubinčáka, který se rázem ocitl za zády všech vsetínských beků a jen pohotový Šteflův zákrok mu nedovolil skórovat. Co se litvínovskému forvardovi nepovedlo v první minutě, podařilo se mu v minutě druhé. V dvojnásobné přesilovce nejprve Benda sám přes Šteflem netrefil kotouč a v zápětí – opět po Reichlově asistenci – otevřel skóre Kubinčák – 1:0.

Domácí inkasovaný gól nabudil a hosté rázem začali tahat za kratší konec utkání. Srovnat mohl Stantien, když vyslal dělovku z mezikruží, podobně jako Grill, jemuž před Hüblem sjel kotouč z hole. V početní výhodě pak se střelou neváhal obránce Kučný, ale trefil pouze klubko hráčů před litvínovskou svatyní. Když už se zdálo, že vyrovnání Valachů je na spadnutí, přišlo pro Vsetín další vyloučení. Opět se osvědčila spolupráce Reichela s Kubinčákem, který tentokrát pálil asi ze dvou metrů a ranou nad vyrážečkou nedal Šteflovi šanci. V závěru třetiny mohl snížit Hrabal, ale jeho tradiční střele od modré tentokrát chybělo pár centimetrů.

Podle stejných not sehráli Litvínovští úvod druhé třetiny. Nejprve se v šanci dva na jednoho řítili Benda s Jenáčkem, ale poslední jmenovaný poslal puk mimo tyče Šteflovy klece. Poté se zkoušel prosadit Reichel, ani on na mladíka ve vsetínské brance nevyzrál. Když pak byl po individuální akci zhákován Škoda, otevřel se prostor pro šance domácích. A Vsetínští se chytli příležitosti za vlasy – už po osmi vteřinách rozjásal vsetínské ochozy Kučný, když propasíroval puk za Hüblova záda. Žlutozelení mohli vzápětí srovnat, když se do dvojšance dostali Grill s Demelem. Grillovu ránu Hübl vyrazil a v zákrytu bruslící Demel mohl odčinit svá dvě vyloučení, avšak uklouzl a puku se zmocnila hostující obrana.

Domácí se snažili o změnu stavu, na ofenzivní výlet se vypravil například mladý vsetínský obránce Ostrčil. Stejný hráč ovšem zapříčinil třetí branku Chemopetrolu - Skuhrovec poslal přihrávku na Kopeckého, jenž přes clonícího Ostrčila propálil Štefla mezi betony. Podle podobného scénáře odskočili Litvínovští chemici na rozdíl dvou branek. Neuplynuly ani dvě minuty od třetí branky, když před vsetínským gólmanem clonil zkušený Prorok, o kterého se otřela Reichelova rána – 1:4.

Do třetího dějství nastoupil do vsetínské branky Simo Vehviläinen. Finský gólman, který do klubu přišel původně jako jednička, tak dostal poprvé šanci v extraligovém utkání. Inkasoval však už po 110 vteřinách pobytu na ledě. K volnému puku u mantinelu se dostal Jenáček a šikovně prostřelil trmu vrmu před Vehvilainenovou klecí. Na druhé straně mohl uspět Hrabal s ranou od modré, ale stejně jako jeho následovník Demel, kterému právě Hrabal vytvořil stoprocentní šanci, neuspěl. Hrabalův čas přišel až ve 46. minutě. Dvojnásobná přesilovka Vsetína byla ukončena přesnou ranou z voleje a Hrabal se mohl radovat ze své druhé branky v sezóně.

Na zvrat však už Vsetín přes aktivní hru neměl. Hned po půlminutě totiž využil Hrabalova zaváhání Trávníček, poslal puk mezi kruhy na volného Kopeckého a jeho rána znamenala šestý gól Litvínova. O korekci stavu se mohl postarat Kraus, ale přestože se dokázal jako každý pátek velmi šikovně uvolnit, v samostatném nájezdu na Hübla přestřelil. Konečnou podobu skóre pak dal opět v přesilovce Marek Grill, který po Stantienově přiťuknutí propálil betony litvínovského gólmana. Vsetínské trápení proti Litvínovu se tak prodlužuje již na téměř dva roky, poslední výhra žlutozelených nad žlutočernými se i po pátečním zápase datuje do listopadu 2004.

Václav Sýkora (Litvínov): „Jeli jsme sem po dvou zápasech, kdy jsem vyšli na prázdno. Věděli jsme, že domácí jsou rozjetí a ověnčeni skalpy silných mužstev. Zvládli jsme však začátek zápasu, kdy jsme skórovali v přesilovkách. Největší zlom přišel v první polovině prostřední části, kdy jsme po vsetínském tlaku po snížení odskočili o dvě branky. Smekám před Vsetínem klobouk, jelikož domácí bojovali až do posledních vteřin a my jsme si nemohli dovolit nic vypustit. Jsem za body z cizího hřiště rád.“

Břetislav Kopřiva (Vsetín): „Po dvou výhrách jsme vstoupili do utkání špatně a zacloumaly s námi góly v přesilovkách. Bylo chybou, že jsme inkasovali na 3:1. Litvínov se předvedl v dobrém světle a ukázal svou sílu. Pozitivem je, že jsme bojovali až do konce. Chyběl nám však větší respekt ze soupeře a občas jsme hráli příliš otevřený hokej. Věřím však, že sérii pěti proher s Litvínovem v řadě letos zlomíme, máme ostatně ještě tři pokusy.“