Valaši uspěli na Vysočině i podruhé, z bojovného utkání těží postupový mečbol

Jan Tajzler • 24.03.2024

Nedělním čtvrtým zápasem pokračovala semifinálová série mezi Jihlavou a Vsetínem, která se tentokrát nesla především v souboji brankářů. Vsacané opět vstoupili do utkání lépe. když je do vedení poslal Matějček. Dukla ale opět byla plná vůle po zvratu a srovnala v přesilové hře. Vsetínští se mohli v důležitém utkání opřít o brankáře Žukova a v závěrečném dějství si díky dvěma trefám Patrikse Zabusovse dokráčeli pro postupový mečbol. Série pokračuje v úterý na Lapači.

CHANCE LIGA - SF4 ne 24.3.16:30
HC Dukla Jihlava
1:3(1:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 18. Cachnín (Šik, Štefančík) – 12. Matějček (Zabusovs), 54. Zabusovs (Larsen), 60. Zabusovs (Machala). Rozhodčí: Svoboda, Zeliska – Štěpánek, Dědek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2500 (vyprodáno). Střely na branku: 36:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

HC Dukla Jihlava: A. Beran – Bilčík, Kočí, Dvořák, Ozols, Dundáček, Koštoval – Čachotský (C), R. Toman, Cachnín – Harkabus (A), T. Havránek, Štefančík – Jelínek, Menšík, Šik – Chvátal, Rauš, V. Brož.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Smetana (A), Š. Jenáček, Staněk, Teper, Ondračka, Larsen, Ďurkáč – Matějček, Klhůfek, Rob (A) – Holec, Bērziņš, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, Š. Bláha – Machala, Kratochvil, Zabusovs.

Vsetín hned v úvodu usnadnil domácím nástup do utkání, když Smetana z obranného pásmy vyhodil kotouč mimo ledovou plochu a zamířil odsedět dvě minuty za zdržování. Jihlava byla znovu při přesilové hře nebezpečná, největší příležitost připravil Havránek ve slotu pro Tomana, Žukov byl připraven zasáhnout. Vsetínským se dlouhou dobu nedařilo dostávat do organizovaných přechodů přes střední pásmo a jen s těží drželi tempo s domácími. Přesto se právě Valachům podařilo otevřít skóre. V signalizované výhodě se neukvapil Zabusovs a poslal puk před brankou stojícímu Štěpánu Matějčkovi, vsetínský útočník si natáhl puk na bekhend a překonal domácího brankáře.

Na obrazu hry však úvodní branka utkání nic nezměnila. Naopak Jihlava znovu nasadila vysoké tempo, se kterými měli Valaši v obranném pásmu problémy. K vyrovnání byl blízko čtvrtý útok Dukly, Chvátal obkroužil branku Žukova a přes šíří pásma se mu podařilo přihrávkou najít Rauše, jehož okamžité zakončení z voleje znovu pohotově vyřešil vsetínský brankář. V závěru prvního dějství pak Hořanský fauloval Čachotského a Dukla měla k dispozici druhou početní výhodu v utkání. Čachotský rozehrál slibnou souhru a přes Menšíka se ve slotu znovu v nebezpečné pozici ocitl Toman, ale ani napodruhé se mu nepodařilo Žukova překonat. To se povedlo až při další akci domácích v přesilové hře. Vsetínští bránící hráči si znovu nepohlídali přihrávku přes šíří pásma v podání Šika a Richard Cachnín už umístil puk k tyči vsetínské branky, kam se Žukov natahoval marně. Po úvodních dvaceti minutách tak na pelhřimovském stadionu panoval vyrovnaný stav.

Vsetín mohl ve druhé třetině litovat, že netrestal prohřešky jihlavských hráčů proti pravidlům. Nejprve hned v úvodu druhé třetiny pohrdl přesilovou hru za faul Dundáčka. V čase 27:42, pak po vhazování v obranném pásmu vystartoval vstříc brance Dukly Machala, během zakončení byl však faulován Bilčíkem a rozhodčí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil sám Machala, ale neúspěšnost Vsetína v nájezdech pokračovala i po exekuci vsetínského rychlíka.

Dukla nadále zatápěla vsetínské obraně a tvořila si územní převahu, Žukov musel být opět v maximální pohotovosti. Vsetín se nedostával tak často před Berana, ale přeci jen si slibné pokusy připravil. Palebné pozice svým spoluhráčům tvořil Kern, který nejprve vyzval na hranici pravého kruhu ke střele z voleje Roba, jehož prudká rána trefila domácího brankáře do masky. Poté se Kernovi přihrávkou od mantinelu podařilo uvolnit ve slotu Bláhu, který si puk zpracoval, ale nenašel způsob, jak překonat jihlavského brankáře. Následně Vsetín opět pohrdl přesilovou hru, když Menšík sekl Žukova do rukavice. Navíc v oslabení mohl dostat Duklu do vedení Čachotský, ale v samostatném úniku Valachy opět podržel Žukov. V úplném závěru druhé třetiny fauloval pro změnu vsetínský obránce Ďurkáč a domácí tým si do startu závěrečného dějství přenášel třetí početní výhodu v zápase.

Vsetín předvedl ve třetí třetině nejlepší výkon v zápase a byl také odměněn. Nejprve však ve vlastním oslabení nedokázal Bláha potrestat chybu Harkabuse a v samostatném úniku ani nadvakrát nedostal puk za Berana. Utkání ozdobil souboj brankářů, Žukov si pak poradil zase s únikem Štefančíka, když vystihl jeho úmysl zakončit do bekhendového blafáku. Další otevřená vrátka v defenzívě Jihlavy mohl trestat Hořanský, ale osamocen před Beranem nezakončil ideálně.

Třetí třetina se nesla v delších pasážích bez přerušené hry, při jedné takové se Valachům podařilo domácí hráče uzamknout v jejich pásmu, Rob si najel na levý kruh, jehož střelu Beran vyrazil a Klhůfek z dorážky jen těsně minul. Chvíle Vsetína ale přišla v čase 53:48, kdy nahození Larsena usměrnil do růžku jihlavské svatyně Patriks Zabusovs. Vsacané si ale závěr třetí třetiny zkomplikovali zbytečným vyloučením Berzinše, jen oslabil svůj tým za krosček. Bojovníci z Valašska už však vyrovnání Dukle nepovolili, navíc při hře bez brankáře pečetil zisk třetího semifinálového bodu trefou do odkryté branky Patriks Zabusovs

Luboš Rob st. (VHK ROBE Vsetín): Měli jsme špatnou první třetinu, Jihlava v ní byla lepší. V hodnocení po zápase jsme byli rádi, že skončila 1:1, protože tam se mohl zápas rozhodnout ve prospěch Jihlavy. Tu jsme nějak přežili a od druhé třetiny jsme začali naskakovat do tempa, zlepšili jsme pohyb a každou minutou už to bylo jen lepší. Měli jsme tam i spoustu šanci, sice jsme je bohužel neproměnili, ale skóre bylo pořád vyrovnané. Když se schylovalo k vyvrcholení zápasu, tak jsme přežili i přesilovky Jihlavy a nakonec z naší snahy a určitého tlaku do brány jsme dali gól, tečovaný z tlaku před brankou, ten už celý zápas rozsekl. Jihlava bojovala, my jsme s tím měli na začátku problém, ale potom jsme hru vyrovnali a dovedli zápas do vítězného konce.

Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava): My jsme naopak byli zklamaní, že po takové první třetině byl výsledek pouze 1:1. Vsetín znovu ukázal, jak je velký tým a jak dokáže využít každou naši chybu, aby z ní dal gól nebo si minimálně vytvořil velmi nebezpečnou šanci. My jsme si museli pořád dávat velký pozor směrem dozadu, aby nám neujeli. Trochu jsme se báli během druhé třetiny, kdy je střídačka dál, a oni dokážou během druhé třetiny dobře prostřídat tým a dostávat nás pod tlak. Ale i tak jsme hráli velmi slušně dál, bohužel, ze stoprocentních šancí jsme se nedokázali prosadit. Byly tam i fantastické zákroky od Makse Zhukova, když vychytal střelu Šika z první, tam znovu ukázal svou extratřídu. Bohužel nám opět unikl závěr zápasu po naší chybě, kdy jsme byli jasně na puku a ztratíme hned za naší obrannou modrou, soupeř toho pak dokázal využít. Tečoval tam, byl o jeden gól šťastnější. Po zápase samozřejmě bylo ticho v kabině, smutno, ale věřím, že kluci se z toho dokážou oklepat a pojedeme se rvát do Vsetína o možnost si ještě zahrát před vlastním publikem.