Vsetín ani do třetice nedokázal najít recept na Litoměřice

Jan Tajzler • 07.01.2023

Na souboj s lídrem tabulky dorazila do litoměřické Kalich Areny rekordní návštěva sezony. Ta mohla sledovat otevření skóre v první třetině z hole Václava Vebera. Utkání nabídlo ofenzivní hokej, který měl patřičný náboj. Vsetín rozhodně nezaostával tak, jak výsledek na první dojem naznačuje. Valachy však zradila koncovka, když se ani jedna z jednačtyřiceti střel neujala. Litoměřice i potřetí slaví triumf nad týmem z Valašska. Zelenožlutí se o zisk bodů pokusí ihned v pondělí, kdy na domácím ledě přivítají Přerov.

CHANCE LIGA - 35.kolo so 7.1.17:00
HC Stadion Litoměřice
3:0(1:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Veber (Jícha), 52. Holý(Procházka, Jícha), 59. Válek. Rozhodčí: Zubzanda, Veselý – Maštalíř, Pěkný. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1710. Střely na branku: 36:41. Průběh utkání: 3:0.

HC Stadion Litoměřice: T. Král (Sklíba) – Veber, Jebavý (A), Hampl, Výtisk (C), J. Šedivý, Holý (A), Š. Němec – Válek, Kuťák, Koláček – Procházka, Kracík, P. Svoboda – Cikhart, Jícha, M. Vitouch – Jiruš, Pártl, Gajda.
VHK ROBE Vsetín: Žukov (Sachr) – Smetana (A), Říha, O. Němec, Jenáček, Voženílek, Ondračka – Jenyš, Berzinš, Rob (C) – Sihvonen, Klhůfek, Berger – Hořanský, Štefka, Š. Bláha – Klímek, Lichanec, Vítek (A).

Litoměřice hned na startu první třetiny získaly možnost početní výhody, když individuální akci Svobody musel nedovoleným zákrokem zastavit obránce Němec. Valaši první oslabení v utkání ustáli bez úhony a v 5. minutě utkání poprvé výrazněji zahrozili. Prudkou ránu Ondračky nedokázal Král udržet ve své výstroji, za domácího brankáře však zastoupil obránce, který odpálil puk do bezpečí. Skóre pak mohl otevřít pro Vsetín Rob, jenž upaloval v samostatném úniku vstříc Královi, domácí brankář však důležitým zákrokem svůj tým podržel.

Podobně jako domácím, ani Vsetínu se nepodařilo využít první přesilovou hru v zápase. Skóre bylo otevřeno v čase 14:21 a slavili domácí. Ve středním pásmu poslal Jícha přihrávku na Václava Vebera, ten dokázal obejít bránícího Voženílka, před Žukovem si ještě srovnal puk na čepel hole a přesně zamířil. Do konce první části už se nic nezměnilo, a domácí tak drželi jednobrankový náskok.

Druhá třetina byla ve znamení vyloučení a na trestnou lavici putovali především vsetínští hráči. Ještě před tím však měli při plném počtu hráčů příležitost domácí hráči, konkrétně Kuťák, jenž využil šťastného odrazu puku ve středním pásmu, a vyrazil vpřed podporován Koláčkem, šikovná žabička doputovala na hůl druhého jmenovaného, ten okamžitě pálil z voleje, ovšem pohotovou lapačkou se prezentoval vsetínský brankář Žukov. Šanci měli i Vsetínští, Klhůfek předvedl dobrou práci ve středním pásmu, obešel si Šedivého a dostal se do přečíslení s Bergerem, nakonec volil střelu, kterou ale Král pouze vyrazil a Berger z dorážky trefil horní tyč litoměřické branky.

Pak už přišly na řadu vyloučení. Vsetínští se v krátkém sledu museli bránit hned dvěma početním výhodám Stadionu, krizové chvíle však ustáli bez úhony a Davidu Vítkovi se podařilo vybojovat i druhou přesilovou hru v zápase pro Vsetín. V početní výhodě pálil Říha do tyčky litoměřické klece, ale následně si i domácí ve vlastním oslabení tvořili slibné šance a jen vlastní nepřesnost jim zabránila k tomu, aby mohli skóre navýšit. Před druhou sirénou ještě jednou putoval na trestnou lavici vsetínský hráč, konkrétně Vítek. Litoměřice hrály čtvrtou početní výhodu v utkání, největší příležitost měl Jícha, který vyrazil na pravém křídle individuálně vpřed, první střela byla zablokována, ale pohotový Jícha ihned pálil znovu a orazítkoval tyčku vsetínské branky. I po čtyřiceti minutách tak domácí drželi hubené jednobrankové vedení.

Vsetín musel sice na startu 3. třetiny čelit samostatnému úniku v podání Ondřeje Procházky, který si vylámal zuby na brankáři Žukovovi, pak ale doslova sevřel domácí tým v jeho obranném pásmu a tvořil si jednu slibnou příležitost za druhou k tomu, aby smazal jednobrankové manko. Domácí defenzíva v čele s brankářem Králem měla opravdu štěstí, když čelila náporu první útočné formace Vsetína. Král vyrazil střelu Jenáčka, kterou ihned dorážek Berzinš, aby pak ještě připravil další pozici pro Roba, ale Vsetínským nebylo přáno a kotouč i několikrát skákal po brankové čáře. Tlak Valachů umocnila přesilová, ale paradoxně zde se zrodila situace, která dopomohla domácím k vítězství. Berzinš se snažil vydolovat puk z brankáře Krále a sekl jej. Litoměřice pak ihned přesilovou hru využily, když po vhazování pálil přesně Jan Holý

Vsetín se snažil co mohl, ale už se nedostal ani na kontakt. Hru Valachů navíc komplikovala další vyloučení. Odvolání brankáře Žukova dvě minuty před třetí sirénou bylo ihned potrestáno, když Robovi sebral puk Lukáš Válek a pečetil vítězství Stadionu. Domácí kapitán Výtisk dal Valachům ještě malou naději, když v závěru utkání neudržel emoce na uzdě a zelenožlutí hráli minutu před koncem základní hrací doby v šesti proti třem, ale brankář Král měl zkrátka svůj den a přispěl k tomu, že valašský tým vůbec poprvé v letošní základní části neskóroval. Stadion i potřetí v sezoně oslavil vítězství nad Vsetínem.

Jiří Weintritt (VHK Robe Vsetín): „První třetinu jsme byli o krok zpátky. Druhou třetinu, když jsme začali hru vyrovnávat jsme měli tři vyloučení a bohužel to ve třetí dvacetiminutovce pokračovalo. Seděli jsme víc na trestné lavici, což nás stálo spoustu sil a už jsme se do zápasu sami vlastními fauly nedostali.“

Jakub Janoušek (HC Stadion Litoměřice): „Takové utkání lze hodnotit jenom pozitivně. Zápas začal ve vysokém tempu, což nám vyhovuje. Kluky celé utkání hnala téměř vyprodaná Kalich Arena, takže paráda a fanouškům děkujeme. Dotáhli jsme zápas do vítězného konce i když nám trošku nevyšly přesilovky, ale naštěstí se nám to nevymstilo."