Vsetín na závěr základní části podlehl prostějovským Jestřábům

Jan Tajzler • 01.03.2024

Poslední 52. kolo základní části Chance ligy bylo na programu netradičně v pátek, kdy vsetínský tým cestoval na půdu Prostějova. Oba celky měly jasno o svém konečném postavení v tabulce. Valaši navíc i na Hané nastoupili s improvizovanou skladbou útočných formací. S Jestřáby výsledkově drželi krok v první třetině, kdy přesilovou hru pět na tři zužitkoval Vít Jonák. Navzdory střelecké převaze se ale z vítěztství radovali domácí, kteří se ve čtvrtfinále postaví Zlínu, naopak Vsetín si na soupeře do prvního kola play-off bude muset ještě počkat.

CHANCE LIGA - 52.kolo pá 1.3.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
4:1(2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Venkrbec (Pohl, Fronk), 16. Venkrbec (Maruna, Illéš), 36. Hanousek, 47. Z. Doležal (Drtil) – 11. Jonák (Klhůfek, Teper). Rozhodčí: T. Micka, T. Šico – R. Zídek, O. Polák. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1127. Střely na branku: 27:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

LHK Jestřábi Prostějov: Štipčák – Hanousek, Šidlík, Pohl, Drtil, Poledna, Kubeš, Krejčí – Z. Doležal, Hašek, Jiránek (A) – Illéš, Vlach, J. Veselý – Fronk, Ostřížek, Slanina – V. Burian, Venkrbec (C), Maruna.
VHK ROBE Vsetín: Romančík – Smetana (A), Š. Jenáček, Staněk, Teper, Ďurkáč, Larsen, Kojo, Ondračka, Hryciow – Jonák, Klhůfek, Rob (A) – Holec, Dědek, Hrňa (C) – Š. Bláha, Kern, Vaňo – Matějček.

Vsetín mohl hned ze startu utkání poslat do vedení Holec, ten si vypracoval palebnou pozici na levém kruhu a orazítkoval horní tyčku prostějovské brány. Na počátku 6. minuty však na trestnou lavici putoval vsetínský forvard Matějček a Prostějov nakonec první přesilovou hru v utkání využil. Nabito na modrou čáru dostal Pohl a jeho ránu usměrnil za záda Romančíka domácí kapitán Matouš Venkrbec. Valaši projevili vůli po vyrovnání a do konce 10. minuty si vynutili přesilovou hru 5 na 3. Mimořádnou početní výhodu využil Vít Jonák, který zužitkoval přihrávku zpoza branky od Klhůfka a zavěsil kotouč z hranice brankoviště pod víko Štipčákovy svatyně.

Prostějov v čase 15:21 obnovil své jednobrankové vedení. Střelu Illéše Romančík neudržel a v následném zmatku před vsetínskou brankou se znovu nejlépe orientoval Matouš Venkrbec. Ve zbytku úvodního dějství už se Valachům nepodařilo najít odpověď na rozdílovou trefu Jestřábů, a po první třetině tak na Hané ztráceli 1:2.

Ve druhé třetině měl Prostějov blízko k navýšení skóre v přesilové hře. Velkou příležitost Fronka z hranice levého kruhu však pohotovým zákrokem vychytal Romančík. Vsetín přitlačil s blížící se polovinou základní hrací doby a vynutil si dvě po sobě jdoucí přesilové hry. K vyrovnání tentokrát Jonák vyzval Klhůfka, ale Štipčák byl připraven zlikvidovat slibnou vsetínskou souhru. Valaši v přesilových hrách nadále svírali Jestřáby, ale kýženého srovnání se nedočkali. Jestřábi naopak po přečkání valašského náporu udeřili potřetí. Po vyhraném vhazování a signalizovaném faulu Dědka se kotouč dostal od Pohla na hůl Tomáše Hanouska a nejproduktivnější zadák soutěže navýšil svou 10. trefou v sezoně vedení Prostějova na rozdíl dvou branek.

Start třetí třetiny přinesl slibné šance na obou stranách, nejprve se skrz vsetínskou obranu prokličkoval Vlach, ovšem lapačka brankáře Romančíka byla rychlejší než bekhend prostějovského útočníka. Následně mohli Valaši jít do kontaktu, když Klhůfek nabídl ve slotu skórování Teperovi, ale hostující obránce nezamířil přesně. Vzápětí znovu neuspěl Vlach, když nezužitkoval výzvu od svého spoluhráče Veselého a jeho střelecké trápení pokračovalo i proti bývalému klubu.

Prostějov odskočil na rozdíl tří branek v čase 46:55, střelu Drtila tečoval před Romančíkem domácí kanonýr Zdeněk Doležal. Vsetín se pokoušel ještě utkání zdramatizovat, ale jeho střelecké pokusy už za záda pozorného Štipčáka nevedly. Jestřábi tak v posledním utkání základní části srovnali bilanci se Vsetínem ze základní části na 2:2. Na Hané se ve čtvrtfinále postaví Zlínu, Vsacané na soupeře budou čekat až do příštího týdne, který vzejde z předkola.

Lukáš Majer (LHK Jestřábi Prostějov): Utkání bylo velmi rychlé, bylo tam mnoho soubojů, mělo to takový ten punc vzájemného zápasu a vzájemné rivality se Vsetínem. Na to, že teoreticky ani jednomu týmu o nic nešlo, tak na dvaapadesáté kolo jsme viděli zápas v dobrém tempu, osobních soubojích, bylo to vyostřené a všichni aktéři dělali svou práci velmi dobře. Myslím si, že ten produkt v rámci Chance ligy, který se tady dnes servíroval, byl velmi zajímavý – výborné výkony obou týmů, velmi dobře se prezentovaly oba fanouškovské tábory a myslím si, že to dnes mělo slušnou úroveň. Bylo pro nás hrozně důležité, že od začátku jsme byli gól napřed, pomohla nám první trefa, a i když soupeř vyrovnal v přesilové hře, tak jsme pořád nacházeli cestu k tomu vedení. Zvládali jsme těžké souboje v před brankových prostorech, kde je Vsetín hodně silný a je potřeba dát právě i soupeřícímu týmu kredit, protože těch posledních deset minut jeli naplno a myslím si, že oba pro oba tábory to byl dobrý zápas před play-off. Co se týče programu před ním, tak se musíme zahojit a odpočinout si, protože jsme v podstatě odehráli třiapadesát zápasů, když počítám první kolo s Pardubicemi. Ono se to nezdá, ale všechno se nasčítá, měli jsme to navíc oproti jiným týmům. Máme týden na to, abychom se připravili na Zlín, což je dobrý mančaft. Berani a Poruba jsou favoriti soutěže, možná i extraligové mančafty a my jsme rádi, že se můžeme s naším silným týmem tomuto mužstvu postavit.

Luboš Rob starší (VHK ROBE Vsetín): K poslednímu utkání jsme chtěli přistoupit jako ke každému jinému zápasu. Hráči samozřejmě mají trochu v podvědomí, že play-off je za dveřmi. Bylo to vyrovnané utkání s tím, že Prostějov byl šťastnější v zakončení. Měli jsme hodně příležitostí, ale spousty střel jsme netrefili. Také gólman domácích byl vždy na správném místě. Akce jsme chtěli dotahovat do větších kombinací, což se nám nevyplatilo. Jsme rádi, že se nikdo nezranil a můžeme se začít zodpovědně připravovat na play-off.