Vsetín padl s Opavou po samostatných nájezdech

Pavel Tajzler • 20.11.2013

Stedeční podvečer Na Lapači patřil duelu mezi Opavou a domácím VHK, pro který bývá tohle utkání velmi složité, neboť borci Slezanu hrají hodně zatáhlý hokej se snahou o rychlé brejky. Tahle utkání navíc nepatří ani mezi vyhledávané mezi domácími příznivci. To se potvrdilo i dnes, když si cestu do ochozů Lapače našlo jen necelých 900 diváků. A i právě tohle mohlo zapůsobit na domácí hráče, kteří se po dobu prvních dvou třetin jen hledali a zaslouženě prohrávali o jednu branku. Díky zlepšené hře v poslední části, se však dokázali dostat zpět do hry zásluhou Ševčíka a utkání dospělo až do samostatných nájezdů. V těch byl úspěšnjší tým Opavských a ze Vsetína si odváží cenné dva body.

2. liga - 20.kolo st 20.11.17:30
Hokejový klub Opava
2:3sn(1:1,0:1,1:0)
Branky a nahrávky: 7. Kajaba (Vaněk, Farda), 41. Ševčík – 15. Černý (Měch, Wolf), 26. Chalupa (Bednárek), rozh. náj. Měch. Rozhodčí: J.Fiedler – V.Hanzlík, J.Štěpán. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 865. Průběh utkání: 1:0,1:1,1:2,2:2
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Tichý Ju., Hurtík, Vrba L., Vrba F., Burzala, Žák – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Janeba, Daněk, Kývala (41. Podešva)
Hokejový klub Opava: Šafránek – Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý Jo., Kukol, Bednárek – Měch, Vítek, Polok, Pavelek, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa.

Aktivní vstup do zápasu s Opavou měli druholigoví hokejisté VHK Vsetín. Vzešlo z něj několik střeleckých pokusů na brankáře Šafránka, především však tři přesilovky v rychlém sledu. Domácí je sehráli mizerně, prostřední z nich přesto využili. Vaněk ve středním pásmu přistrčil puk Renému Kajabovi, ten využil špatného postavení obránců, protáhl se mezi nimi a přesnou střelou na vyrážečku otevřel skóre utkání.

Na dalších třicet minut to bylo od Valachů vše. Ti totiž bez patrného vzdoru předali otěže zápasu do opavských rukou a bylo jen otázkou času, kdy bude narůstající tlak Slezanu proměněn ve vyrovnání. Nakonec k tomu přispělo vyloučení Filipa Vrby v minutě 14. V početní výhodě našel Wolf přesným pasem z rohu Lukáše Černého. Ten byl na hranici brankoviště špatně obsazen a neměl proto problém usměrnit puk do odkrytého kouta branky. O chvíli později mohl dokonat obrat ve skóre Wolf, ani nadvakrát ale Hromadu nepřekonal. Do kabin tak celky odcházely za nerozhodného stavu 1:1.

Druhá třetina pokračovala v intencích nastavených periodou první. Opava měla optickou převahu a bez jiskry hrající Valaši dominovali snad jen v počtu nepřesností a zakázaných uvolnění. V čase 25:28 je tak stihl zasloužený trest. Bednárkův prudký pas doplachtil se štěstím přímo před najetého Petra Chalupu pro nějž bylo hračkou uklidit puk za bezmocného Hromadu.

Nejlepší hráč VHK dle redakce:

Robin Ševčík

Hra v dalších minutách byla poznamenána četnými vyloučeními. Opava si ale, přes četnou střelbu, nedokázala poradit s dobře chytajícím Hromadou a Valaši na opačné straně si zase neuměli poradit s dobýváním útočného pásma. Výjimku přinesla pětatřicátá minuta a dvě slepené šance Ševčíka. V první ale jeho teč nezamířila mezi tři tyče a o pár sekund později pálil nejlepší domácí hráč ve vyložené pozici pouze do Šafránka. A protože v závěru prostřední dvacetiminutky nedokázal potrestat laxnost domácích beků Svoboda, svítilo po dvou třetinách skóre 2:1 pro Opavu.

Po zcela nedůstojné druhé třetině bylo v domácí šatně nejspíš hodně dusno. Do třetí periody totiž vstoupili Valaši jako vyměnění. Výrazně jim pomohla už 50 sekunda. Robin Ševčík vybojoval v oslabení puk, zavezl ho do útočného pásma a po jeho následné střele, která vylétla zpoza obránce, máchla Šafránkova lapačka marně. Vzrůstající domácí aktivitu pak přibrzdila série zbytečných vyloučení, Slezanům ale v těchto fázích zápasu přesilovky příliš nevycházely.

V polovině třetí třetiny byla branka velmi blízko. Radovat se mohli domácí. Střelu Lukáše Vrby Šafránek příliš neviděl a asi si hodně oddechl, když kotouč pouze zazvonil na jeho pravou tyč. Takřka z protiútoku byli blízko trefě i hosté Svobodův bekhend ale vyrazil Hromada a následnou dorážku Svobodava spoluhráče zase obětavý pád obránce. V 52. minutě se pak neradoval ani Ševčík, jehož přesilovkovou střelu po rychlém průniku vyškrábl Šafránek hřbetem lapačky.

Domácí byli v závěru výrazně aktivnější, přes pozorně bránící hosty se ale do nebezpečnějších šancí nedostávali. A protože se v 55. minutě neprosadil ani Pavelek, který v tísni nedoklepl touš do odkryté brány, panoval na Lapači po třech třetinách stav 2:2.

Vyrovnané prodloužení rozhodnutí taktéž nepřineslo a rozuzlení tak přinesly až samostatné nájezdy. Za Slezan se trefili Tomášové Měch a Polok a protože za VHK neuspěli Ševčík ani Ambruz, putuje druhý bod zaslouženě do Opavy.

Juraj Jakubík (trenér Vsetína): „Dnešní zápas bych hodnotil jako vyrovnané utkání s velkým množstvím chyb. Naši hráči, především v obraně, měli dřevěné ruce a asi na sebe nechtěli vzít zodpovědnost. Moc dlouho nám trvalo než se kotouč dostal k útočníkům, často šly přihrávky buď mimo nebo na zakázané uvolnění. To se pak hraje velice těžko a těžce se i vítězí.“

Josef Doboš (trenér Opavy): „Myslím, že jsme dnes byli lepším týmem. Měli jsme více pohybu, Vsetín těžkopádně bruslil, a i když vedl 1:0, tak jsme ho k žádnému tlaku nepustili. Odehráli jsme dobrý zápas, škoda branky ve třetí třetině, myslím, že kdybychom tento gól nedostali, tak tady vyhrajeme. Odvážíme si ale dva body, takže jsme spokojeni.“