Vsetín podlehl Kladnu, góly padaly jen v přesilovkách

Aleš Koňařík • 12.09.2003

K l a d n o – Návrat do extraligy posvětilo Kladno těsnou výhrou nad Vsetínem, přičemž branky padaly výhradně v přesilových hrách. Vsetín se zásluhou pohotovosti Romana Stantiena prosadil hned v první početní výhodě, domácí však v prostřední části vsetínským utekli na rozdíl jedné branky. Přes závěrečnou power-play Vsetína se na stavu zápasu již nic nezměnilo a všechny body tak zůstaly na Kladně.

- 1.kolo pá 12.9.17:30
2:1(0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 28.Kruliš (Klimt, Gardoň), 35.Štefanka (Hořava) - 7.Stantien.(Dubec) Rozhodčí: Mikula – Bádal, Pácal. Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4627.
Rytíři Kladno: Orct - Kruliš, Malena, Zeman, Dlouhý, Čech, Kasík, Jelínek – Kalla, Gardoň, Klimt – Lažo, Štefanka, Hořava – Kysela, Pazourek, Jankových – Bílek, Havel, Horna
VHK ROBE Vsetín: Biegl – Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, Polák, Němec – Hudec, Štraub, Selingr – Vampola, Vak, Demel – Ambruz, Stantien, Dubec.
Do prvního zápasu nové sezóny vstoupili vsetínští hokejisté s větším sebevědomím, než „nováček“ z Kladna. První minuty přinesly šance většinou před Orctovou brankou. Od modré vyslal nepříjemný pozdrav obránce Kuboš, při následné nepřehledné situaci marně dobývali kladenskou branku Vak s Němcem. Vsetínská převaha z úvodu třetiny nakonec přinesla ovoce v podobě bleskového využití přesilové hry. Brankář Orct neudržel střelu Dubce a Roman Stantien vrátil puk za jeho záda.

Hra se postupem času začala vyrovnávat, a před oběma brankáři nebyla nouze o napínavé situace. V nájezdu dva na jednoho neuspěli Selingr se Štraubem, Biegl byl nucen vytáhnout pohotový zákrok proti šanci Gardoně. Kladno sahalo po vyrovnání v přesilové hře pěti proti třem, jenže Biegl prokazoval v začátku sezóny výbornou formu. Vychytal jak jedovku Jankových, tak i dorážku Kysely ze čtyř metrů. Pár vyloučení v závěru třetiny však měl být pro vsetínské varováním.

Ve druhé části se hra v plném počtu hráčů nezamlouvala žádnému z týmů, které si zřejmě tuto variantu nedostatečně procvičily v přípravě a toužily tento nedostatek napravit. V prvních okamžicích třetiny vyplašil Orcta nečekanou ranou od modré čáry Štraub, kladenský gólman byl ale vzápětí pohotovější než dotírající Hudec.

V 28.minutě se slušně zaplněné ochozy kladenského stadionu dočkaly vyrovnání. Do konce trestu vyloučeného obránce Vyrůbalíka chyběla vteřina, když nechytatelnou ranou z voleje překonal Biegla kladenský navrátilec Kruliš. Hosté se však z častých faulů nepoučili. Vyloučení Vampoly ještě Vsetín přestál, Ambruzovo již nikoli. Štefanka po kanadském způsobu nahodil puk do skrumáže v brankovišti a puk propadl Bieglovi pár centimetrů za brankovou čáru. O platnosti gólu muselo rozhodnout video.

Třetí část se nesla ve znamení soubojů brankáře Biegla s kladenskými útočníky. Vsetínští se ocitli pod tlakem a jen díky dovednosti svého strážce branky chovali naději na zisk bodů. Především formace vedená Radkem Gardoňem vnášela do hry hostů pořádný zmatek.

Vsetín se vzchopil až v samotném závěru. Kola vývoje zápasu mohl na stranu žlutozelených strhnout ve vlastním oslabení Tomáš Demel, který vystihl zaváhání domácích v rozehrávce. Sám tváří tvář Orctovi neuspěl, jeho švih skončil v lapačce kladenského gólmana. Minutová power-play sice přinesla spoustu rušných momentů, vsetínská šestice nejzkušenějších přes minutu dotírala na kladenskou branku. Nakonec neúspěšně.

Jiří Režnar (Vsetín): „V koutku duše jsme doufali v zisk tří bodů, bohužel po zbytečných útočných faulech jsme v přesilovkách dostali dvě branky. V závěru zápasu se naše hra zlepšila, jenže k zisku alespoň bodu to už nepomohlo. Musím vyzdvihnout výkon brankáře Biegla a starších hráčů, díky kterým jsme až do posledních vteřin drželi naději na úspěch.“

Zdeněk Müller (Kladno): „Začali jsme špatně, v první třetině to z naší strany byla katastrofa. Ve zbytku zápasu jsme už byli lepším týmem. Nebýt Radovana Biegla, hosté si mohli odvést vyšší prohru.“