Vsetínští slaví, po výborném výkonu porazili hvězdný Prostějov

Radek Bařina • 16.10.2013

Velmi dobrý zápas se skvělým výsledkem pro domácí VHK viděl vsetínský Lapač. V sezóně jen jednou poražení jestřábi z Prostějova si na Lapač přilétli pro tři body, se zlou se však potázali. Výborného Hromadu totiž dokázali překonat jen v přesilovkách pět na tři, jinak byl vsetínský gólman pozorný, stejně jako hráči před ním. V útoku se navíc ve skvělé světle předvedlo trio Mikšovský – Ševčík – Kubo a i díky jeho výraznému přispění Valaši Prostějov porazili. Po nejlepším výkonu v sezóně vyhrál Vsetín 4:2.

2. liga - 10.kolo st 16.10.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
4:2(2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 13. Kubo (Mikšovský, Ševčík), 14. Heža (Hruška), 22. Mikšovský (Kubo), 59. Ambruz (Vaněk) – 18. Venkrbec (Jedlička, Stejskal), 55. Antončík (Belay, Kořínek). Rozhodčí: Obadal – Blaha, Wesley. Vyloučení: 8:9 navíc F. Vrba (VSE) 10 min OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 926. Střely na branku: 20:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Hurtík, Tichý, Žák, Vrba L., Báchor, Vrba F., Okuliar – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Kubo, Ševčík, Mikšovský – Heža, Podešva, Hruška P. – Lehečka, Daněk, Kývala.
LHK Jestřábi Prostějov: Kocián – Veselý, Kořínek, Nedbálek, Jedlička, Malý, Knesl, Kolibár, Švaříček – Antončík, Belay, Kučera, Černý, Šebek, Kryl, Jurík J., Luňák, Coufal, Duba, Venkrbec, Stejskal.

Úvod utkání přinesl opatrnou podívanou. Domácí se proti favoritovi nikam nehnali a Prostějov zase čekal, s čím na něj Valaši vyrukují. Když vsetínský nápor nepřišel, převzali Jestřábi režii hry na své hokejky, přes zodpovědně hrající domácí hráče se však ani oni do šancí nedostávali. První výraznější vzrušení přinesla minuta čtvrtá. Venkrbec si šikovně obhodil beka, pokládajícího se gólmana Hromadu však v rychlosti přehodit nedokázal.

Domácí na sebe poprvé vážněji upozornili v polovině třetiny. Hrubku v prostějovské rozehrávce Ševčík potrestat nedokázal, vykoledoval si ale alespoň faul hostujícího hráče. V přesilovce zahrozil Heža svou tečí, chvíle olomouckého hosta v dresu VHK však teprve měla přijít. Úvodního gólu se Lapač dočkal v čase 12:22. V rychlém domácím výpadu našel Mikšovský Martina Kubo, najíždějícího ze druhé vlny, a ten nekompromisní střelou k tyči nedal Kociánovi šanci.

O necelou minutu později zvýšil Vsetín na 2:0. Gól stál skutečně za to! Oldřich Heža vystřelil přesně z půlícího kruhu a Kocián se jen ohlédl za pukem, který přešel nad jeho ramenem a zatřepetal se v síti. Prostějov v tu chvíli viditelně vypadl z role, v závěru třetiny mu ale zpátky do sedla pomohla dvojnásobná přesilová hra. Učebnicovou kombinaci zakončil z bezprostřední blízkosti Matouš Venkrbec a Hromada byl bez šance. Do kabin tak celky odcházely za stavu 2:1 pro Vsetín.

Nejlepší hráč VHK dle redakce:

Adam Mikšovský

Vstup do druhé třetiny si nejspíš hosté představovali jinak. Vlétli do ní sice s viditelnou chutí záhy srovnat, 86 sekundách jim ale ujel Adam Mikšovský a precizně provedeným bekhendovým blafákem nedal Kociánovi šanci. Valaši, s dvoubrankovým náskokem v zádech, nabrali sebevědomí a v další desetiminutovce zaskočené hosty přehrávali. V pětadvacáté minutě se v dobré pozici ocitl Vaněk, příležitost k zakončení ale prováhal. O minutu později zahrozili z ojedinělé akce i Jestřábi. Belay obkroužil branku, na včas se přemístivšího Hromadu ale nevyzrál.

Krátce po vypršení první hrací poloviny se hostující výkon přeci jen zvedl. Pomohly jim k tomu i dvě přesilovky v rychlém sledu. Na snížení ale Prostějovští nedosáhli. Velkou šanci Černého totiž zlikvidovala pohotová lapačka Hromady a následně si vsetínský brankář poradil i s několika dalšími velkými závary poblíž své svatyně. Když se ve třicáté sedmé minutě neprosadil ani Luňák, odlétali Jestřábi do kabin s dvougólovou ztrátou.

Úvod třetího dějství patřil Vsetínu. Ten aktivní a pozornou hrou držel Jestřáby daleko od své branky a až na výjimky nepouštel hosty do zakončení. Ve čtyřicáté třetí minutě byl navíc blízko zvýšení. Důrazný Kubo vybojoval za brankou puk, poslal ho Podešvovi, ten ale zblízka trefil jen Kociánovo rameno. Přes pozornou hru se Valaši nevyhnuli občasným zaváháním a ve čtyřicáté šesté a čtyřicáté deváté minutě pustili Jestřáby do dvou brejků. Ten první ale bleskurychlým návratem překazil v poslední chvíli Hruška, při tom druhé zase Hromada skvěle vybruslil kličku Luňáka, a nedal hostujícímu hráči prostor zakončit.

Pro Luňáka to zároveň byla zápasová derniéra. Krátce poté byl totiž u mantinelu nešetrně atakován Filipem Vrbou a s otřesem mozku musel utkání opustit. Tou dobou již roztočil svou trestnou výpravu hlavní rozhodčí. Nejprve se pustil do vsetínských. Během pěti a půl minuty vyloučil hned čtyři. Vše vyvrcholilo dlouhou hostující přesilovkou pět na tři, kterou jim rozhodčí Obadal daroval poté, co krátce předtím přehlédl faul na domácího Hurtíka. Přesilovku pět na tři sehráli hosté znovu mistrovsky a jejich bezchybný ťukes zakončil do prázdné brány Šimon Antončík.

Jestřábi ucítili velkou šanci na vyrovnání, jejich nálety ale nejprve otupili pozorní Valaši a poté i hlavní rozhodčí. Ten vyloučil dva Jestřáby najednou. Dlouhou přesilovku pět na tři Valaši využili. Hurtíkova kanonáda ještě gólem neskončila, Martin Ambruz ale Vaňkovu příhru uklidil šikovně mezi Kociánovy betony a rozhodl zápas. Poslední desítky sekund už si domácí pohlídali a po střetnutí tak mohli slavit překvapivou, ale zaslouženou výhru 4:2. Jestřábi prohráli podruhé v sezóně a znovu potvrdili, že úzká kluziště jejich kombinační hře nesedí.

Juraj Jakubík (Vsetín): „Proti lídrovi tabulky jsme nechtěli hrát ustrašený hokej. Dařilo se nám se soupeřem držet krok. Dostali jsme se do vedení 2:0 náhodným gólem, který byl v konečném účtování nejdůležitější. Dokázali jsme soupeři odskočit a po určitém čase jsme začali podobně jako v Opavě hrát proti velkým překážkám. Hráči se musí ještě naučit být zodpovědní a nenechat se často vylučovat.“

Josef Málek (Prostějov): „Hodnotí se těžce. Nepředvedli jsme ani málo z toho, co bychom chtěli v takovýchto těžkých zápasech hrát. Vždy po zápase, který se nám doma povede, se nedokážeme koncentrovat na následujícího soupeře, jenž si sám nelehne na záda. Nejsme schopni zabojovat, všude jsme byli pozdě. Vsetín hrál srdcem, chtěl to vítězství daleko více než my. Vzpamatovali jsme se až ve třetí třetině, když jsme stáhli hru na tři formace. Bohužel jsme si závěr pokazili vlastními hrubými hloupými chybami. Nemohli jsme se tak dostat ani do power-play, takže jsme z toho naštvaní.“