permanentky v prodeji! | Vstupenky na Winter Hockey Games ZDE | Počet prodaných permanentek: 1941 (9.9.2024)

Vsetínští udolali Tychy až v samostatných nájezdech

Jan Tajzler • 15.08.2024

Druhé přípravné utkání vsetínského týmu bylo na programu ve čtvrtek v kopřivnickém azylu. Na sever Moravy přicestoval polský medailista celek GKS Tychy. Valaši opět do utkání nastoupili ve třech útočných formacích a během utkání si hned dvakrát vypracovali dvoubrankový náskok. Polský soupeř ale neskládal zbraně a v závěru si vynutil prodloužení, aby nakonec o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých slavili Valaši.

Přípravné zápasy - P2 čt 15.8.18:00
GKS Tychy
4:3sn(1:0, 2:1, 0:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Klhůfek (Jonák, Rob), 30. Bláha (Dědek), 40. Rob (Klhůfek), rozh. nájezd Jandus – 36. Komorski (Lyszczarczyk), 58. Komorski (Lyszczarczyk), 59. Neljanko (Lehtonen). Rozhodčí: . Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3.

VHK ROBE Vsetín: Lipiainen – Stříteský, Zahradníček, Ďurkáč, Ondračka, Teper, Herman, Hamřík – Rob, Klhůfek, Jonák, Hořanský, Dědek, Bláha, Jandus, Pospíšil, Koláček.
GKS Tychy: Fučík – Kaskinen, Ahola, Bryk, Viinikainen, Pociecha, Ciura, Bizacki, Sobecki – Lehtonen, Monto, Neljanko, Lyszczarczyk, Komorski, Viitanen, Larionovs, Ubowski, Goscinki, Kryzek, Kucharski,Drabik.

V úvodu utkání bylo na obou stranách znát, že většina hráčů byla v první zápasově zátěži. Vzrušení pro přítomné diváky obstaral ve 4. minutě hostující obránce Vinikainen, jehož nahození od modré čáry orazítkovalo tyčku vsetínské klece. Valaši poprvé výrazně zahrozili v 7. minutě. Nejprve Klhůfek z hranice brankoviště tečoval přihrávku z rohu pásma od Roba, tady ještě Fučík stačil zasáhnout, ale jen o pár vteřin později přijal Pavel Klhůfek výzvu od Jonáka a rozjel se osamocen vstříc polskému brankáři, aby jej pohotovou střelou z hranice levého kruhu překonal.

Vsetínskou aktivitu pak podpořila také početní výhoda. Do slibné palebné pozice z voleje se dostal Hořanský a krátce po něm zakončoval z hranice brankoviště i Dědek, Fučík ale tentokrát hostující tým podržel. Valaši měli nadále více ze hry, díky zpracování skákavého kotouče v útočném pásmu se vstříc polské brance rozjel Rob, podařilo se mu vyzrát na hostující obránce a bekhendem usměrnil puk i mezi betony Fučíka, ten ale na poslední chvíli stačil udržet kotouč před brankovou čárou. Vsetín měl ještě jednu početní výhodu, ale tentokrát nebezpečný nebyl, naopak Tychy mohlo krátce před první sirénou vyrovnat, když nejprve ze slotu zakončoval Viitanen a k dorážce se ještě dostal i Lyszczarczyk, oba pokusy hostujících útočníku dokázal Lipiäinen v brance Vsetína zneškodnit.

Na startu druhé třetiny si poprvé v utkání vyzkoušeli přesilovou hru také hráči Tychy, ale Vsetín se bez větších potíží ubránil. Krátce před polovinou základní hrací doby se zelenožlutým podařilo odskočit do dvoubrankového náskoku. Povedené střídaní předvedla druhá formace, Dědkovi se na útočné modré čáře podařilo zachytit snahu o vyhození hostujícího brankáře a puk předal Štěpánu Bláhovi, ten si kotouč natáhl na levý kruh a prostřelil Fučíka - 2:0.

Druhá branka Vsetín opět nakopla k vyšší aktivitě, tu navíc mohla umocnit čtyřminutová přesilová hra, ale během dlouhé početní výhody se Vsetínští neprosadili. Tychy pak krátce po ubráněném oslabení vsítily kontaktní branku, když se ve zmatku před vsetínskou klecí nejlépe orientoval Filip Komorski. Diváci v Kopřivnici byli také svědky fair play, když Mateusz Bryk odvolal signalizovaný trest pro Pavla Klhůfka. Vsetínští si stihli ještě do druhé sirény vzít zpět dvoubrankový náskok. Individuální akci předvedl ve 40. minutě Luboš Rob, jeho první střelecký pokus Fučík vyrazil, ale tentýž hráč si dojel pro bekhendovou dorážku, po které už se brankář polského týmu natahoval marně.

Na polském týmu byla vidět na startu třetí třetiny snaha změnit nepříznivý stav. Valachy musel hned v úvodu třetího dějství podržet Lipiäinen proti koncovce Monta. Vsetín mohl do tříbrankového náskoku po pasu od Koláčka poslat Jandus, ale Fučíkovi pomohla tyčka jeho branky. Vsetínský brankář se pak vytáhl proti střele Kryžeka, který se snažil potrestat zaváhání Valachů v rozehrávce. Tychy měly ve třetí třetině více ze hry, Vitanen se skrz obranu Vsetína prodral až do bekhendového blafáku, ale i v této situaci byl ještě Lipiäinen úspěšný.

Tlak Poláku stoupal s blížícím se závěrem základní hrací doby a nesl ovoce. Nejprve v čase 57:58 snížil na rozdíl jediné branky svou druhou trefou v utkání Filip Komorski, když přijal přihrávku od Lyszczarczyka a kličkou do bekhendu překonal vsetínského brankáře. K radosti skupinky polských fanoušků se hostům podařilo i vyrovnat. Spolupráci dvou finských hráčů dovedl přesnou střelou z voleje k dokonalosti Rasmus Heljanko. Utkání tak za stavu 3:3 dospělo do prodloužení.

Prodloužení ve třech hráčích na obou stranách nabídlo hru nahoru dolů. Slibnou příležitosti měly Tychy hned v úvodu nastaveného času, Lipiäinena prudkou ránou prověřil Heljanko, souboj dvou finských hráčů tentokrát lépe vyzněl pro vsetínského brankáře. Pětiminutové prodloužení nakonec rozhodující branku nepřineslo, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy.

V dovednostní disciplíně se blýskl brankář Santeri Lipiäinen, kterého ani jeden ze čtyř nájezdníků soupeře nepřekonal. Naopak Valaši díky Tomáši Jandusovi a jeho úspěšné trefě ve druhé sérii oslavili první vítězství v přípravě, to potvrdil také povedeným nájezdem ve třetí sérii i Matyáš Dědek.

Luboš Rob (VHK ROBE Vsetín): Tychy byly dalším atraktivním soupeřem ze zahraničí, jsme rádi, že jsme měli možnost tuto konfrontaci podstoupit. Myslím si, že to bylo velmi svižné utkání i ofenzivnější než se Zvolenem. I když jsme na konci obdrželi dva zbytečné góly tak utkání hodnotíme pozitivně. Byl to o krůček lepší zápas než první, posouváme se dál. Každá výhra i v přípravě je fajn a snad i pro diváky to byl zajímavý zápas.