Zdrcující závěr: Vsetín nasázel ústí desítku

Radek Bařina • 26.01.2019

Podruhé v sezóně dosáhli hokejisté VHK Vsetín dvouciferného vítězství. První polovina zápasu s Ústím nad Labem přitom nenasvědčovala tomu, že by hosté měli opustit Vsetín s debaklem. Až dvě branky v závěru prostřední dvacetiminutovky, kterými si Vsetínští vytvořili uklidňující náskok 5:1, odšpuntovaly stavidla vsetínských útočných manévrů. Ve třetí třetině hosté zcela odpadli a Valaši nakonec splnili volání tribun po desítce, když se osm sekund před závěrečnou sirénou trefil Radim Kucharczyk. Třemi body (2+1) se blýskl Ondřej Kopta. Vsetín si vítězstvím upevnil druhou příčku tabulky.

CHANCE LIGA - 50.kolo so 26.1.17:30
HC Slovan Ústí nad Labem
10:1(2:0, 3:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 7. Rob (Pechanec, Jonák), 8. Šilhavý (Slováček, Vítek), 23. Kopta (Jeřábek), 36. Pechanec (Jonák, Rob), 38. Karafiát (Slováček, Rác), 45. Kopta (Rudl, Březina), 51. Kucharczyk (Karafiát, Mikuš), 52. Březina (Pitule, Frolo), 58. Pitule (Kopta), 60. Kucharczyk (Rác, Jenáček) – 28. Šťovíček (Chlouba, T. Jandus). Rozhodčí: Barek, Valenta – Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 3:3 navíc Rudl (VSE) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2830. Střely na branku: 52:27. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 10:1.

VHK ROBE Vsetín: Šelepněv – Mikuš, Hryciow, Slováček, Rudl, Frolo, Jeřábek, Jenáček – Karafiát, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Březina – Vávra, Šilhavý, Vítek.
HC Slovan Ústí nad Labem: Stezka – M. Zdvořáček, Mert, Weinhold, Blaha, Zukal, Hes – Grim, Schwamberger, Krliš – Chlouba, Šťovíček, T. Jandus – Tůma, Davídek, Chrpa – Planý.

Do zápasu s Ústím nad Labem vstoupili hokejisté VHK Vsetín v roli jasného favorita. Od prvních minut si také vypracovali územní převahu, Severočeši je však pozornou hrou k ohrožení Stezkovy svatyně nepouštěli. Víc práce tak měl paradoxně Šelepněv, s několika nebezpečnými výpady hostů si ale s přehledem poradil. Jako zlomový moment zápasu se ukázal přelom sedmé a osmé minuty. Vsetín totiž ze dvou střel dvakrát udeřil. Nejprve Pechanec našel zpoza brány neosazeného Luboše Roba a ten střelou nad vyrážečku vymetl všechny pavouky z horního růžku ústecké svatyně. O necelou minutu později nastřelil Slováček puk přímo na hůl Vojtěcha Šilhavého a proti jeho přesné teči neměl Stezka nárok.

Uklidněný Vsetín pak ještě zvýšil svou převahu, Stezka ale několika jistými zákroky udržel svůj celek ve hře. Na dostřel se ústečtí hokejisté mohli vrátit v přesilovce po vyloučení Rudla, Šelepněva ale vážněji neohrozili. Přesto jim hra v početní výhodě pomohla zvednout hlavu a ve zbytku třetiny byli Vsetínu vyrovnaným soupeřem. Mohli dokonce snížit, Krliš ale v samostatném úniku nepokořil Šelepněva. Do kabin tak odcházeli spokojeněji hokejisté domácího celku.

Úvod prostřední dvacetiminutovky patřil Vsetínu. Po Jeřábkově nahození od modré, které Stezka neudržel, vznikl zmatek na hostujícím brankovišti a nakonec to byl Ondřej Kopta, kdo zblízka doklepl puk za čáru. Ve dvacáté třetí minutě tak domácí vedli 3:0 a zdálo se, že jejich jízdu za třemi body nemůže nic zkomplikovat. Stačily však dva fauly krátce po sobě a Severočeši se vrátili do zápasu. Dlouhou přesilovku pět na tři totiž Ústečtí využili, když Martin Šťovíček zblízka zakončil mezi betony přesouvajícího se Šelepněva. Hosté ožili, následující minuty tak přinesly rychlý hokej, při kterém se nenudil ani jeden z brankářů. Vše vyvrcholilo ve třicáté páté minutě, kdy domácí hasili hostující únik jen za cenu faulu. Hlavní rozhodčí nařídili trestné střílení, Chlouba ale kontaktní branku nedal, skvělý zákrok Šelepněvova betonu totiž znemožnil hostujícímu útočníkovi dotáhnout povedený blafák do úspěšného konce.

O minutu později litovali hosté spálené tutovky dvojnásob. Jonák totiž zachytil soupeřovu rozehrávku, dokonale načasoval příhru na číhajícího Antonína Pechance a tomu stačilo jen usměrnit puk do odkrytého kouta branky. V osmatřicáté minutě definitivně sfoukl hostující naděje Jiří Karafiát. Ten si šikovně obhodil obránce a následnou střelou procedil puk Stezkovou výstrojí do sítě. Po dvou třetinách tak ztráceli hosté již čtyři branky.

Zatímco dvě třetiny držel předposlední celek tabulky s favoritem krok, v té třetí Ústí zcela odpadlo. V úvodu periody sice Vsetín nevyužil svou první přesilovku, ve čtyřicáté čtvrté minutě už se ale radoval. Rudlovo zakončení hosté v poslední chvíli překazili, domácí bek ale ještě stihl najít krásnou zadovkou Ondřeje Koptu a ten pohotově zavěsil puk do sítě střelou na bližší tyč. Hosté pak Krlišem trefili tyč, jinak však jen s vypětím všech sil odráželi výpady domácích. Do padesáté minuty se ještě drželi. V té padesáté první ale Mikušovo nahození tečoval Jiří Karafiát před Radima Kucharczyka a ten ze vzduchu napálil puk do sítě. O osmnáct sekund později už to bylo 8:1. Zakončení Davida Březiny srazil hostující bek mezi betony bezmocného Stezky.

Ten se i v dalších minutách měl co ohánět, vždyť ve třetí třetiny vyslal VHK 28 střel na bránu. Ani jeho velmi dobrý výkon ale Severočechy od desítky neuchránil. Dvě minuty před třetí sirénou totiž Vsetín využil přesilovku, když Koptovu střelu bez problémů uklidil do prázdné brány Tomáš Pitule. Jubilejní desátá trefa pak padla osm sekund před koncem. Jenáček udržel útočné pásmo, Rác našel Radima Kucharczyka a ten přízemním bekhendem uzavřel účet zápasu na konečných 10:1.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): První dvě třetiny nebyly úplně podle našich představ. Třetí třetina byla z naší strany slušná a jsme spokojeni s tím, že jsme splnili povinnost v podobě zisku tří bodů.

Martin Štěpánek (HC Slovan Ústí nad Labem): Za dnešní zápas by nás nejspíš pochválil svaz Českého hokeje, protože s věkovým průměrem do 21 let jsme dnes zapadli do projektu Dukla.To je ovšem nadsázka. Hodnocení bych rozdělil na dvě části. První dvě třetiny výsledkově neodpovídaly výsledku 1:5. Myslím si, že jsme byli vyrovnaným soupeřem, samozřejmě byly pasáže, kdy nás Vsetín dokázal zamknout. Bohužel nehraje se na šance a nabruslené kilometry a v tom byl Vsetín jednoznačně lepší. My jsme v zápase udělali až moc individuálních chyb, hlavně ve hře do obrany a Vsetín je trestal. Ve třetí třetině jsme se už úplně rozložili, Vsetín si s námi dělal, co chtěl a vznikla z toho exhibice. Chtěli jsme výsledek uhrát alespoň pod deset inkasovaných branek, bohužel se to nepodařilo.