Břetislav Kopřiva juniorům v play-off věří

Michal Kubáň • 02.03.2004

V s e t í n - Šéftrenéra vsetínských mládežnických mužstev Břetislava Kopřivu čeká hektický závěr sezóny. Jako kouč povede do play-off juniory, přehled si však udržuje nad dalšími mládežnickými kategoriemi. Juniorům i dorostencům vrcholí sezóna až v půli března. „Výkonnost obou mužstev považuji za velmi dobrou,“ hodnotil dosavadní výsledky vsetínských mládežníků Kopřiva.

„Junioři jsou momentálně na prvním místě moravské skupiny a vytvořili si výrazný náskok. Dorostenci mají takřka jistý postup mezi první čtyři mužstva a měli by si také zahrát play-off. Spokojenost je na místě, ačkoliv uvidíme, jak dopadnou vyřazovací boje.“

Skládání juniorského týmu je složitý proces a k hráčským přesunům zde dochází prakticky neustále. Letošní sezóna není výjimkou. „Spoustu hráčů jsme uvolnili, jiné zase získali. To je ovšem v juniorském týmu normální. Sestava se hodně měnila i kvůli potřebám A-mužstva nebo kvůli startům některých hráčů v druhé lize. Na výkonu mužstva to bylo občas znát, tým nebyl sehraný tak, jak bychom si asi představovali. Věřím, že se to do play-off srovná.“

Ve vyřazovacích bojích tým narazí na některého z českých zástupců. Ti v posledních letech mužstva z východu herně převyšovali. S letošní generálkou, kterou představovala druhá část juniorské extraligy, jenž svedla dohromady české a moravské kluby, je Kopřiva spokojen. „Budu-li to brát s pohledu našeho mužstva, byla konfrontace s českými celky docela úspěšná. Porazili jsme třeba Kladno nebo Slavii a zdá se mi, že rozdíl mezi skupinami letos nebyl tak výrazný jako dřív. Nevím, jak jiné týmy v naší skupině, ale my jsme letos v zápasech s českými týmy ztratili jen málo bodů.“

Kopřiva však sílu západních mužstev nebere na lehkou váhu. „České celky jsou silné, mají navíc spoustu hráčů i v jiných soutěžích, než v juniorské extralize. Rezervy mají všichni, jsem zvědavý, jak budou v play-off vypadat soupisky.“

V předchozí sezóně ztroskotali junioři už ve čtvrtfinále na Litvínovu, nyní mají větší ambice. „Pokud nebudeme mít velké zdravotní komplikace tak věřím, že jsme schopni uspět lépe než loni. Zatím jsme byli pořád druzí nebo třetí, dostat se na vrchol by bylo pěkné. Bohužel, série na dva vítězné zápasy je strašně krátká. Stačí jediné zaváhání a jste vyřazeni. Podle mě to neodráží opravdovou kvalitu mužstev, jenže krátké play-off se hraje kvůli velmi dlouhé základní části. Mužstvo, které celý rok hraje výborně a vede tabulku, tak odvádí výbornou práci, kterou nemůže pokazit ani nezdar v prvním kole play-off.“

Vsetínští hodlají do rozhodujících momentů nasadit hráče s extraligovými či prvoligovými ostruhami. „Počítáme s Radimem Hruškou, dva obránce (Horák, Kučný pozn. red.) bychom stáhli z Třebíče. Pokusíme se postavit co nejsilnější mužstvo. Loni se nám před play-off zranili dva nejlepší útočníci a bylo to znát. Snad budeme mít letos více štěstí.“

V mládežnických kategoriích se tým často opírá o výkony jediné formace či jednoho, dvou vynikajících talentů. To ovšem není současný případ juniorského mužstva. „Myslím, že junioři mají úspěchy díky kolektivnímu pojetí hry. V kanadském bodování soutěže máme ve špičce prakticky jen jediného hráče. Trochu více vyniká obránce Josef Hrabal, v útoku pak vedle Bryneckého Juraj Prokop. Pokud na sobě budou pracovat, mohou patřit k předním hráčům i v mužské kategorii,“ zamyslel se Kopřiva nad některými jednotlivci.

Právě Josef Hrabal patří k pravidelným zástupcům Vsetína v mládežnických reprezentačních výběrech. „Máme zde poměrně slušné zastoupení. Ve dvacítkách hrají obránci Hrabal se Zapletalem, v osmnáctkách obránce Lubomír Štach, za sedmnáctky nastupuje Martin Husička a David Květoň, vystřídali se tam i Marek Knebl s Daleckým,“ vyjmenovával Kopřiva. Reprezentační dres oblékl i brankář Štefan Žigárdy, další naděje vyrůstá v Martinu Šteflovi. Dostává se této jistě speciální hráčské kategorii zvláštního zacházení? „Brankářům věnujeme hodně pozornosti a odráží se to například na Štefanu Žigárdymu, který za poslední roky udělal velký skok dopředu. Dobré předpoklady má i Martin Štefl, který podává vynikající výkony za dorost. Za juniory to má nyní trochu složitější,“ dodal k problematice gólmanů Kopřiva.

Že vsetínský klub patří v posledních letech mezi českou špičku ve výchově mládeže, považuje Kopřiva stále za malý zázrak. „Myslím, že jsme i pro elitní extraligové kluby stálým překvapením. Vsetínská mládež se drží šest let na velmi dobré úrovni. Je to i zásluha sponzorů, kteří se angažují ve zdejším mládežnickém hokeji. Za všechny úspěchy připomeňme třeba jen loňské druhé místo dorostu, nebo pravidelnou účast juniorů v play-off.“

Kopřiva přesto nezastírá i jisté komplikace. „Hlavní problém vidím v tom, že hráčská základna není na Vsetíně dvakrát široká. Mužstva tak nelze zužovat pouze na kvalitní hráče. Nedostatek dětí v přípravkách je ovšem obecný problém. Ještě před několika lety jsme měli dvoj- až trojnásobně více zájemců. Pravdou je, že začátky jsou těžké hlavně pro rodiče a věnovat se nejmladším klukům je náročné. Kdo to vydrží, může se stát, že to jeho syn někam dotáhne. Myslím si však, že hokej je v Česku stále hodně populární a že zájem mezi rodiči i dětmi přetrvá, byť i v omezené míře.“