Vstupenky online

Exkurz do historie MS „18“ z pohledu Vsetína

Zuzana Marcalíková • 12.04.2002

Je známým faktem, že Jiří Hudler a Ondřej Němec včera úspěšně odstartovali za národní tým na mistrovství světa hokejistů do 18 let konaném na Slovensku. Pohledem do historie tohoto šampionátu však zjistíme, že tito dva reprezentanti nejsou jedinými zástupci, kteří kdy prošli reprezentací této věkové kategorie a zároveň valašským klubem.


V roce 1979 se šampionát osmnáctek konal v polských městech Tychy a Katowice. Na soupisce najdeme jména známá dnes z trenérských laviček. Vedle Hořavy, Nováka, Razýma či Růžičky nastoupil i Miroslav Venkrbec, v sezoně 2000/2001 jeden z trenérů Vsetína. Málokdo asi ví, že pan Venkrbec se dle tehdejších regulí stal v roce 1979 mistrem Evropy v ledním hokeji.

Jen o rok později, v roce 1980, proběhlo mistrovství v Hradci Králové. Tým trenéra Střídy ve finále těsným poměrem 2:3 podlehl Sovětskému svazu. Mezinárodní zkušenosti tam sbírali Stavjaňa s Dorničem, kteří o 15 let později přispěli k prvnímu vsetínskému extraligovému titulu.

Věčná brankářská dvojka Ivo Pešat se může pochlubit 3. místem z evropského šampionátu 1983 proběhnuvšího v Norsku. Za rok v NSR a za další ve Francii pak byli Čechoslováci druzí, resp. třetí. Na obou turnajích hrál pozdější nositel žlutozelených barev Tomáš Kapusta.

V roce 1988 probíhal šampionát opět v Československu. Mezi městy, ve kterých mohli diváci shlédnout budoucí hokejový výkvět, patřil vedle Frýdku-Místku, Olomouce a Přerova i Vsetín. Stadion Na Lapači byl tehdy zastřešen právě šestou sezonu.

Zajímavým z brankářškého pohledu uplynulých dvou valašských sezon byl jistě rok 1987, kdy se na turnaji nejlepších skorodospělých sešli v brankářské dvojici Jaroslav Kameš s Radovanem Bieglem. Svěřenci trenérů Siroťáka a Holečka tenkrát ve Finsku získali titul vicemistrů ve své kategorii, když ve finále podlehli Švédům 1:4. Se stejným umístěním skončily osmnáctky posledního socialistického Československa o rok později v Kyjevě. 2 góly tehdy ve finále pustil Sovětům Roman Čechmánek.

V roce 1990 jeli do Švédska na „18“ taky později vsetínští Nedoma, Luža a Martin Procházka (3. místo), v roce 1992 reprezentoval v Norsku Ján Lipianský (1. místo), v 95. v Německu Kratěna s Hruškou (5. místo).