Vstupenky online

Hokej na dřeň! Vsetín podpoří dárcovství kostní dřeně, nastoupí v retrodresech

Klub • 14.01.2016

Valašský hokejový klub připravil na utkání s Frýdkem-Místkem 30. ledna speciální akci Hokej na dřeň. V jejím rámci obě mužstva do zápasu nastoupí v retrodresech ze sezony 1990/91, ve které Vsetín postoupil do 1.ligy. Dresy budou po utkání prodány a výtěžek poputuje na konto nadace Registru dárců dřeně. Každý návštěvník atraktivního duelu bude moci přímo na stadionu rozšířit registr dárců. Hráči Vsetína to již učinili.

V České republice onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Moderní léčebné postupy nabízejí u většiny nemocných zlepšení stavu, často však jen dočasné.

Naději na úplné uzdravení a návrat do plnohodnotného života přináší v momentě, když ostatní metody nestačí, transplantace krvetvorných buněk od zdravého dárce. Rozšířen je pro ni termín transplantace kostní dřeně. Aby mohla být transplantace provedena, je třeba pro pacienta najít vhodného dárce dřeně, tedy zcela jedinečnou osobu, jež se s nemocným shoduje v mimořádně složitém systému transplantačních (tzv. HLA) znaků.

Registr je potřeba stále rozšiřovat

Bohužel pro většinu nemocných vhodný dárce mezi příbuznými neexistuje. Poslední nadějí pro těžce nemocného je cizí člověk, který se jako dobrovolník nechal zapsat do registru dárců kostní dřeně, a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné HLA znakům pacienta.

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně okolo 150 pacientů. Z toho 75% dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se „jeho“ dárce kostní dřeně nenajde. Proto je nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat.

Valašský hokejový klub chce přispět k popularizaci a hlavně rozšíření registru dárců dřeně. Vsetínští hokejisté již navštívili odběrovou stanici ve Vsetínské nemocnici, zapsat se do registru bude možné také v klubovně VHK na Lapači v rámci akce Hokej na dřeň 30. ledna od 16 hodin. Utkání začíná v 17:30. Zapsat se do registru v první fázi znamená odběr 2 ml krve. Více se o dárcovství dočtete zde.

Všichni se těšíme, vzkazuje manažer klubu

Hokejoví fanoušci budou moci dárcovství kostní dřeně podpořit ještě dalším způsobem. Vsetínské retrodresy půjdou následně do prodeje. Jeden dres si fanoušci mohou pořídit za 700,- Kč. Výtěžek, včetně 10 % ze vstupného na zápas, poputuje na konto nadace Registru dárců kostní dřeně. Dresy vznikly na motivy dresů obou mužstev ze sezony 1990/91. V té Valaši postoupili do 1. ligy, což by letos rádi zopakovali. Stejný cíl si vytyčil i slezský klub.

„Je fantastické jak k tomu přistoupili naši hráči, již šest z nich vstoupilo do registru a další se chystají je následovat po utkání s Frýdkem-Místkem přímo na stadionu. Je to deset minut jejich času a pro někoho to může znamenat šanci žít. Velmi si toho vážím,“ sdělil jednatel VHK Daniel Tobola. „Na sobotní odpoledne 30. ledna se všichni těšíme. Skvělý hokej, retrodresy, registrační místo potenciálních dárců kostní dřeně přímo na Lapači, příspěvek nadaci... Věřím, že se vše vydaří a započneme případnou novou tradici, jak skloubit sport s pomocí podílet se na případné záchraně lidského života. Je něco víc?“

Propagátorka: Odběr je téměř bezbolestný

Na zimní stadion Na Lapači před několika dny zavítala propagátorka Českého registru dárců kostní dřeně paní Zdenka Wasserbauerová. Stalo se tak v rámci příprav charitativní akce spojené s náborem potenciálních dárců kostní dřeně, kterou VHK Vsetín připravuje na 30. ledna u příležitosti utkání s Frýdkem-Místkem. Paní Wasserbauerovou jsme při této příležitosti požádali o rozhovor.

Co si máme představit pod pojmem propagátorka Českého registru dárců kostní dřeně?
Je to o neúnavné práci, která ale vede k úžasným výsledkům. U nás v České republice je registr dárců kostní dřeně pouze 25 let a není v něm stále dostatek potenciálních dárců. Každý čtvrtý nemocný tak nenajde dárce a zbytečně zemře. Tuto situaci se snažím zvrátit, aby každý nemocný měl naději na uzdravení. Kdybychom neměli dárce ze zahraničí, kde je procentuálně daleko více lidí členy registru a připravených darovat kostní dřeň, byla by situace ještě mnohem horší. Je to především na našich mladých lidech, aby tuto nepříznivou statistiku napravili.

Kterým nemocným může darovaná kostní dřeň vůbec pomoci?
Především jde o rakovinu krve – leukemii, dále pak o krvetvorné choroby. Kmenové buňky z kostní dřeně až ale pomáhají také při poruchách imunity, a to hlavně u malých dětí. 

Co to vůbec znamená darovat kostní dřeň?
Lidé si často pletou pojmy vstoupit do registru dárců a darovat kostní dřeň. Vstoupit do registru znamená pouze obětovat dva mililitry krve. Samotného darování se pak dočká jeden ze sto až sto dvaceti lidí Když někdo má to štěstí, že může někomu zachránit život, znamená to pro něj absolvovat vyšetření, podrobit se krevním testům, mít shodné znaky a pak už absolvovat v dárcovském centru v Plzni samotný odběr kostní dřeně. Dnes se tak děje dvěma způsoby, přičemž oba jsou téměř bezbolestné. Při prvním se odebírá v narkóze kostní dřeň z pánevní kosti, což trvá asi 40 minut. Například podle Daniela Toboly, jednatele VHK Vsetín, který už dřeň daroval, je náraz do mantinelu při hokeji daleko bolestivější. Druhý způsob je pak zcela bezbolestný. Jde o to ležet čtyři hodiny na lůžku, přičemž z jedné žíly se odebírá krev a putuje do separátoru, v němž se odeberou potřebné části krve – kmenové buňky, a krev se pak vrací zpět do těla druhou žílou.

Říkala jste, že je štěstím, když se najde shoda a člen registru najde příjemce kostní dřeně…
Je něco důležitějšího, než lidský život a možnost jej zachránit? Z mého náboru, který už léta dělám, tak už 40 lidí mělo to štěstí a svou kostní dřeň darovalo. A když se jich zeptáte, řeknou vám, že to byl nezapomenutelný pocit. Navíc nemocní jsou často velmi mladí lidé a je úžasné jim pomoci k tomu, aby se uzdravili a mohli dál žít.

VHK Vsetín chystá na 30. ledna při příležitosti utkání s Frýdkem-Místkem charitativní akci spojenou s náborem do registru dárců kostní dřeně. Odevzdat vzorek krve bude možné přímo na zimním stadionu. Co na to říkáte?
Mám velkou radost, že se hokejisté zapojili. Na Zlínsku jsem sama, kdo nábory do registru organizuje, a velmi mi pomůže, když se někdo ozve a chce pomoci nejen mně, ale hlavně těm nemocným. Podobná akce proběhla například loni při Barum rally ve Zlíně a do registru vstoupilo za tři dny 571 lidí. A to byl veliký úspěch. Věřím, že i akce na Vsetíně bude úspěšná.

Děkuji Danu Tobolovi, který patří mezi ty šťastné, jejichž kostní dřeň už k záchraně života pomohla, že tuto akci společně s místní nemocnicí zorganizoval.

A co byste vzkázala těm, kteří se na utkání 30. ledna chystají a jsou ve věku 18 až 35 let, tedy ve věku, kdy se mohou stát potenciálními dárci kostní dřeně?
Nechci jim nic vzkazovat, chci je poprosit, aby se do této akce zapojili. Zrovna včera mi volal tatínek osmnáctiletého kluka, který nutně hledá dárce kostní dřeně. Darujte dva mililitry krve, možná právě vaši kostní dřeň tento chlapec potřebuje. Dejte tomuto mladému člověku a mnoha dalším naději na další život.

Obrazem: Hokejisté VHK rozšířili registr dárců

casino
×
Dnes v 19:00 | Jun.
HC Technika Brno
VHK ROBE Vsetín