Hudler starší: Mám už jen poradní hlas

Zuzana Marcalíková • 14.06.2002

V s e t í n - Úsloví „mají to v rodině“ platí o hokeji u Hudlerů do slova a do písmene. Otec Jiří trénuje vsetínský dorost, syn Jiří jako jeden z největších talentů plní už několikátý rok sportovní stránky novin a před draftem 2002 je mu přisuzována nejvyšší příčka mezi českými hokejisty. „Občas si ještě přijde pro radu, ale důležitá rozhodnutí jsou jen na něm. Já už teď mám jenom poradní hlas,“ shrnuje Jiří Hudler starší svou kombinovanou roli hokejového trenéra a rodiče mladého hráče.

„Jistěže jsem měl nějaký podíl na tom, že Jirka od dětství hraje hokej, když jsem trenér. Ale hlavní zájem byl z jeho strany, k ničemu jsem ho nenutil,“ říká ke svému vlivu na synovu životní dráhu. „Trénoval jsem ho v dorostu. Bylo to už ve Vsetíně. V Olomouci, odkud pocházíme, byly v hokejovém klubu problémy a já jsem dostal nabídku od Vsetína, abych trénoval dorost u nich. Tak jsem ji přijal,“ popisuje cestu na Valašsko a první kroky tam. „Práce s hodně mladými kluky – 15, 16 let - má svoje kouzlo. Člověk za sebou vidí výsledky. Kluk hraje v dorostu, člověk mu něco vštěpuje, ukáže se, že v hráči něco je, jde dál do juniorů, do áčka. To pak mám z toho radost, že se některému mému svěřenci tak dobře daří a že i já na tom mám zásluhu,“ zamýšlí se hlouběji nad svou prací.

„Je individuální, kdy který kluk doopravdy dospěje natolik, že může o sobě a své kariéře rozhodovat sám. Já osobně se snažím, aby kluci uvažovali reálně. Aby si nechali poradit, dali na rady rodičů, trenérů,“ zasvěcuje do svého trenérského přístupu a konkretizuje: „Svému synovi v jeho rozhodnutích už důvěřuju. Stejně nemá cenu mu něco vymlouvat nebo zakazovat, je už dospělý. Když bude chtít, tak stejně do té Ameriky půjde, já to neovlivním.“ Uvádí jednu z dobrých zkušeností, kterou se svou důvěrou synovi udělal. „Jirka se vlastně sám nedávno rozhodl, že změní agenta. Pan Petr Svoboda je obrovská hokejová osobnost. Své zkušenosti má těžce vydobyté tím, že emigroval do Ameriky už v 18 letech. Za celou svou kariéru si vybudoval velké množství cenných kontaktů, je to velmi uznávaný člověk. Proto jsem rád, že Jirka patří k jeho klientům.“

Vraťme se do současnosti a vrcholícího předdraftového dění. „Na předdraftových testech zkoumají hráče po fyzické i psychické stránce. Psychickou odolnost prověřují u pohovorů se zástupci klubů. Já jsem tam s klukama před těmi dvěma týdny v Kanadě nebyl, takže přesně nevím. A s jakými dojmy se vrátil Jirka, na to se musíte zeptat jeho.“ Jednu z největších hokejových show sezony si už ale ujít nenechá. „Na draft pojedu, ale spíš ze zvědavosti než jako doprovod. NHL sleduju jako každý u nás z velké dálky a fakt nemám žádný tým, kam bych chtěl, aby Jirku draftovali. Jsou určitě místa, kde by to jemu osobně vyhovovalo víc než jinde, ale to by vám zase spíš řekl on.“ K veřejným úvahám o uplatnění svého syna v NHL vzhledem k jeho subtilní postavě říká: „Můj názor na to není vůbec důležitý. Myslím, že zájem o něj odráží názor na to, jestli na americký styl hokeje má. Když ho odborníci staví v žebříčcích vysoko, asi se předpokládá, že by pro byl pro NHL platným hráčem.“

Jak tedy trenér a otec Hudler vnímá svého slavného syna? „To víte, že z něho mám radost a jsem na něho hrdý. To bych byl pěkně falešný, kdybych tvrdil něco jiného. Mluvím teď jako rodič, ale z něčeho takového musí mít radost přece každý, kdo se zajímá o hokej, trochu mu rozumí, má ho rád a fandí mu,“uzavírá s přesvědčením.