Ice Breakers #2: Širší kádr a neprůstřelný Plšek

Radek Bařina • 13.03.2009

Ve čtvrtek se v Novém Jičíně odehrálo druhé a, jak se později ukázalo, poslední střetnutí předkola play-off mezi domácím Novým Jičínem a Vsetínem. Ve vyrovnaném zápase zvítězili Valaši 3:1 a potěšili tak několik stovek vsetínských příznivců, kteří většinově obsadili útulný novojičínský stadión. My jsme se v následujícím článku znovu pokusili pojmenovat pět skutečností, které podle našeho názoru nejvíce ovlivnily zmiňovaný 2. duel vsetínsko-novojičínské série.

1. Širší kádr hokejistů VHK

Marodku v sestavě Novojičínských jsme již zmiňovali v prvním Ice Breakers, stejně jako fakt, že množství absencí museli Severomoravané suplovat několika juniory v sestavě. Nejinak tomu bylo i ve druhém utkání série, a byť mladí hráči Jičína uchopili svou šanci pevně za pačesy a podali vskutku výborný výkon, problémy s množstvím použitelných hráčů se přeci jen někde projevit musely. Domácí trenér neměl příliš možností variovat se sestavou a navíc zkušení hráči Severomoravského týmu trávili na ledě poměrně velké množství času, takže jim v závěru utkání přeci jen začaly pozvolna docházet síly. Mikešova branka tak měla na unavenou sestavu Nového Jičína doslova smrtící dopad a domácím hráčům už se nepodařilo najít v sobě dostatečné množství energie na kloudnou odpověď.

Vsetín naopak nastoupil opět v kompletní sestavě a tato skutečnost dovolila trenéru Hlobilovi vyměnit před třetinou Marka Knebla, jemuž se v utkání příliš nedařilo, uzdraveným Danielem Tesaříkem. Tah se trenérovi vskutku vydařil a zkušený „Tesil“ výrazně pozvedl hru doposud trápící se třetí formace, což mělo pochopitelně za následek i celkové zlepšení obrazu vsetínské hry.

2. Přežitá druhá třetina

O druhé třetině zápasu mezi Novým Jičínem a Vsetínem se dá říci cokoliv, jen ne to, že se hráčům VHK povedla. Naopak, od jejího úvodu se dostali pod tlak domácích hráčů a jen výborný Plšek, společně s chabou koncovkou domácích útočníků mohli za to, že tato pasáž zápasu skončila výsledkem 0:0. O tom, že tak skončit rozhodně nemusela, svědčí nejlépe poměr střel ve druhém dějství – 19:6. Ve výborných střeleckých pozicích ale hned několikrát selhali Sluštík i dvougólový střelec z prvního zápasu Lukáš Bacul, neuspěl ani do brejku se řítící Petr Gulda mladší ani z bezprostřední blízkosti dorážející Marian Skaloš. Případná branka v Plškově síti by nejspíš hodně ztížila již tak nelehkou pozici Valachů a je skutečně otázkou, zda by se jim ještě podařilo nepříznivé skóre zvrátit. Jelikož však branka nepadla, mohli Vsetínští po přestávkové bouři v kabině zpytovat své svědomí a pečlivě se připravit na rozhodující pasáž utkání. To se také Vsetínským podařilo, třetí třetinu již sehráli mnohem lépe a nakonec v ní dokázali i rozhodnout o vítězství nejen v tomto zápase, ale též v celé sérii.

3. Lukáš Plšek – muž zápasu

Byť si ani brankářská jednička Vsetína neodpustila v sérii menší zaváhání, byl to právě Lukáš Plšek, kdo se skvělým výkonem, především ve druhém zápase předkola postaral největší měrou o postup Vsetína do čtvrtfinále play-off. Úvod zápasu přitom nevypadal, že by měl mít brankář v zelenožlutých barvách příliš práce, od začátku druhé třetiny byl však v ohni střel. A rozhodně to nebyly jen tak nějaké střely z dálky, za lehce průchodnou obranou Vsetína musel často řešit brejkové výpady soupeře a pokusy z bezprostřední vzdálenosti. Několikrát při něm stálo i štěstí, tomu však šel hostující brankář svým výkonem jednoznačně naproti. Z mnoha jeho výborných zákroků zmiňme třeba Plškův pohotový skluz a následný zákrok betonem proti bekhendovému zakončení mladšího z rodu Guldů v samém závěru druhého dějství.

Ať však nechválíme pouze gólmana na jedné straně, i mladičký Tomáš Kozák v dresu Nového Jičína si zaslouží titul nejlepší hráč svého týmu v rámci celé série. Byť ve druhém zápase neměl tolik práce a první branka v novojičínské síti jde z části na jeho vrub, pochytal i tak mnoho dobrých vsetínských příležitostí a vzhledem ke svému velmi nízkému věku dokázal, že v něm má novojičínský hokej veliký talent.

4. Tragické přesilovky Vsetína

Jestliže se v některé z pasáží zápasu nepotřebovali Novojičínští spoléhat na Kozákův výkon, pak to byly paradoxně přesilové hry Vsetína. S nimi nebyli hráči VHK spokojeni již po prvním zápase, utkání číslo dvě však jejich přesilovkovému trápení nasadilo korunu a nepovedené početní výhody se dozajista nemalou měrou podílely na celkovém nejistém projevu vsetínských hráčů. Litovat mohli Valaši zejména první třetiny, kdy na trestnou lavici putovali v rozmezí 128 sekund hned tři domácí hráči. Velkou příležitost strhnout vedení na svou stranu ale Vsetín promrhal. Díky nepřesným přihrávkám nejprve ztrávil velkou část této výhody tím, že se marně snažil usadit se v útočném pásmu a když se mu to přeci jen podařilo, přihrávali si jeho hráči tak dlouho, až o kotouč stejně přišli. V kombinačním maratonu vynikala tradičně především druhá hostující formace, jejichž snažení místy působilo dojmem, že mají zakázáno v početní výhodě vystřelit na bránu. Právě od této nepovedené přesilovkové série se datuje trápení hokejistů VHK, které se přeneslo do již zmiňované druhé třetiny. Zlepšení hry v přesilovce je tak asi největším úkolem pro Valachy před blížící se čtvrtfinálovou sérií.

5. Rozhodovali zkušení

V prvním utkání rozhodl o vítězství Vsetína pětatřicetiletý Pavel Rajnoha, vítěznou branku druhého zápasu vsítil necelé čtyři minuty před koncem Josef Mikeš. Může to být jen náhoda? Může, nicméně to rozhodně něco vypovídá o pravdivosti tvrzení, že důležité a vyrovnané zápasy často rozhodují právě zkušenosti a zkušení hráči. A tak stejně, jako jsme v základní části uváděli jako jeden z rozhodujících aspektů valašského derby mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím větší zkušenost na straně hráčů z města na soutoku Bečvy, tentokrát bylo větší množství zkušených "plejerů" na straně VHK a právě tito v klíčových momentech dokázali zlomit vyrovnaný zápas na stranu Valašského hokejového klubu. Mimo již zmíněné vítězné branky to dokázal i závěr utkání v Novém Jičíně, kdy poslední minuty zápasu odehráli Vsetínští takticky velice dobře a zkušeně. Domácí si tak v samém závěru nedokázali vypracovat v podstatě jedinou vážnější šanci a o vzrušení před Plškovou brankou se tak postaraly pouze situace, kdy se puk pomocí náhody odrazil do blízkosti hokejek číhajících Novojičíňanů. Vsetín tak dokázal udržet těsný náskok a tím i vítězství v sérii v poměru 2:0