Jackovy zápisky #3 - Až do Vánoc budou každá dvoukola utkání pravdy

Michal Kubáň • 07.10.2008

V s e t í n - Dorostenci se po 10. kole těsně drží na 19. místě, které znamená únik od baráže. V pátek svěřenci trenéra Jenáčka nedosáhli na vítězství s Litvínovem. Velmi vydařený začátek zaznamenal v brance Valachů brankář Jan Sommer, který je nově v kádru na střídavý start z Nového Jičína. V sobotu jako vyměnění porazili dorostenci favorizovaný Chomutov. „Museli jsme hráčům promluvit do duše, protože nechceme hrát barážové zápasy. Tam už je to jen o psychice a ne o hokeji, “ řekl Jenáček. V dalším dvojkole čeká jeho tým souboj s Plzní a Karlovými Vary.

Zápas v Litvínově jsme měli vyhrát

„Litvínovští byli hratelnější a slabší soupeř než Chomutov. Výrazně jsme je přestříleli. Pokud ale nejsme schopni jít před branku na dorážku nebo na teč a být tam důrazní, tak holt góly dávat nebudeme. Stačí, aby soupeř měl vynikajícího brankáře, který chytne všechno co vidí. V Litvínově jsme si jednu branku dali sami po nahozeném puku z rohu, když trefil brusli obránce a puk zamířil do naší branky. Druhý gól jsme dostali ve vlastním oslabení, když se protihráč výborně trefil do horního rohu branky. Tento zápas v Litvínově mě mrzí. Po první třetině byla bouřka v kabině, protože jsme v ní byli tragičtí, doslova mrtví - což bylo z části dané i tou osmihodinovou cestou do Litvínova. Schválně jsme jeli dříve, abychom se pořádně rozcvičili. Ale na dlouhé vzdálenosti se nesmíme vymlouvat, neboť i k nám jezdí týmy zdaleka a jsou schopné bodovat. Litvínov jsme měli prostě porazit, nechci je podceňovat, ale letos tu sílu v dorostu nemají. Špatné nástupy do utkání nás vždycky hodně vytrestají. Litvínovu skvěle zachytal brankář a i když jsme v závěru měli spoustu šancí, nedokázali jsme vyhrát.

Poprvé nám chytal Honza Sommer z Nového Jičína, který je u nás na střídavý start. Při pohledu na hodnocení brankářů juniorské extraligy jsou naši brankáři na dvacátém šestém či dvacátém sedmém místě s úspěšností kolem osmdesáti procent. Nejlepší týmy mají brankáře kolem 94 až 95%, slabší týmy na naší úrovni jako třeba Chomutov mají brankáře na 92 % a jsou aspoň někdy mezi prvními dvanácti brankáři. Honza Sommer odchytal obě utkání a zvlášť v Chomutově nás podržel.“

Po bouři v kabině vyjasnění

„Druhý zápas byl naprosto rozdílný od pátečního. Hodně jsme hráčům promluvili do duše. Takového mě snad ani nepoznali. Dokážu přitvrdit, být razantní, tak jako že dovedu pochválit, podržet hráče, jsem i trpělivý, snažím se mít i k hráčům individuální přistup. Takhle natvrdo jsme si to s hráči vyříkali. Někdy přijde chvíle, kdy se musí bouchnout do stolu. Doufám, že tohle bylo poprvé a naposled. Já cítím vekou odpovědnost za celý mančaft. My nechceme s mým asistentem Ostrčilem být u toho, aby vsetínský dorost hrál baráž. V těchto bojích je to pro kluky obrovský nápor na psychiku a už to není tak moc o hokeji. Cíl je jednoznačný – být do 20. místa. Do Chomutova jsme přijeli hodně pokorně, protože Zlín, který dokázal porazit Litvínov 9:0, tak v Chomutově prohrál 1:5. Věděli jsme, že pouze se maximálním nasazením a stoprocentním týmovým výkonem můžeme Chomutov porazit.

Západočeši navíc koupili čtyři hráče ze Sparty, z nichž dva jsou v reprezentaci „17.“ Nakonec jsme sehráli parádní zápas, který byl naprosto vyrovnaný. První třetinu hráli prim domácí, ve druhé jsme byli jasně lepší. Ve třetí část šel do vedení Chomutov, naštěstí se nám díky Jirkovi Kozákovi podařilo vyrovnat sedm minut před koncem. Dvě minuty před sirénou měli domácí penaltu, nicméně Honza Sommer podržel celý tým a vychytal samostatný nájezd. Za cenu sebeobětování, bojovnosti, což měla být naše cesta, jsme to uhráli a v přesilovce čtyři na tři jsme dali branku. Sice jsme nesplnili, co jsme chtěli, protože jsme věřil, že uhrajeme jedno vítězství za tři body nebo remíza, ale i dva body se počítají.“

Příští dvojkolo? Plzeň a Karlovy Vary

„Plzeň je na tom nyní velmi dobře. Bavil jsem na trenérském semináři s koučem opavských dorostenců Michalem Piskořem, jehož týmu se letos velmi dobře daří. Hráli s nimi velmi skvělé zápasy, opravdu na úrovni. Až do Vánoc budou každé dvojkola utkání pravdy. Teď máme čtyři utkání doma, poté čtyři utkání venku. Teď musíme uhrát, co nejvíce možných bodů. Nelze řící, že ten a ten soupeř je slabší či těžší. Bude záležet i na momentální formě. Jak Karlovy Vary tak i Plzeň budou silní soupeři.

Jenom našim výkonem na hranici možností nás přivede k nějakým bodům. Pokud by se z toho dvoukola podařilo jednou bodovat plně, tak bych byl spokojený. Plzni se daří, sklízí plody zaseté práce, protože před šesti sedmi lety byli hodně dole. Zachraňovali to. Pak to vzali od píky, od maličkých, nabrali profi trenéry. Pak najednou měli velmi dobrý výběr talentovaných hráčů, jejichž áčko hraje extraligu, což je obrovská motivace."