Jihočeši proti Vsetínu poprvé v sezóně s Turkem

Michal Kubáň • 08.10.2005

V s e t í n – Na vsetínský led zavítají České Budějovice, které momentálně drží sérii čtyř zápasů bez prohry. Svůj debut v letošním ročníku bude mít v brance soupeře Roman Turek, mistr světa z Vídně 1996, který se doléčil po operaci kolene. Poprvé se na vsetínském ledě v dresu soupeře představí Tomáš Vak, jenž po krátké anabázi v Karlových Varech zkouší přízeň hokejových bohů v dresu Českých Budějovic. Vsetín stále čeká na první vítězství a od předposledního Litvínova jej dělí tři body. Budou to právě Jihočeši, kteří jako první odjedou ze Vsetína bez bodů?

Jihočeši v loňském roce: S hráči z NHL návrat do extraligy

V loňském roce se Jihočeši opět vrátily do nejvyšší české soutěže. Po vyřazení Sarezy Ostrava, Chomutova a Ústí nad Labem se České Budějovice probojovaly až do baráže, kde se střetly s Duklou Jihlava. Po zaváháním v prvním zápase, který prohráli 1:5 nakonec Jihočeši vyhráli sérii, a po roce v první lize se vrátili do extraligy. Výrazně se na postupu podíleli hráči z NHL - Václav Prospal, Radek Dvořák, Andrew Ference a Roman Turek. Zejména Václav Prospal se výrazně zapsal do historických tabulek první ligy, když s 88 body vyhrál kanadské bodování první ligy. Tentýž hráč pak ovládl nejen statistiky vyřazovacích bojů 1. ligy ale i baráže.

Odchod hvězd do zámoří není příliš znát

I když po sezoně odešel z Českých Budějovic do zámoří Dvořák, Ference, Martínek, Prospal na výkonech Jihočechů to není příliš znát. Cesta vzhůru v tabulce sice nebyla jednoduchá, ještě donedávna totiž České Budějovice prodělaly sérii pěti zápasů bez vítězství. Po dalších dvou utkáních však najednou tým začal vyhrávat a nyní drží šňůru čtyř zápasů bez prohry. Podaří se jim prodloužit sérii vítězství i na vsetínském ledě? Po jedenácti kolech okupují svěřenci trenéra Jandače velmi solidní páté místo se sedmnácti body. Kanadské bodování klubu vede s osmi body Jiří Šimánek. O bod méně má Michal Hudec.

Pikantní příchuť pro vsetínského fanouška bude mít i premiéra Tomáše Vaka na vsetínském ledě v dresu soupeře. Bývalý hráč Vsetína odešel do Karlových Varů, ale po osmi odehraných zápasech byl vyměněn do Českých Budějovic. V pátečním zápase proti Liberci nebodoval. Co předvede proti svému bývalému chlebodárci? V nedělním utkání nenastoupí dlouhodobě vyřazený Václav Nedorost, který má poraněnou čéšku v pravém koleni. Ze stejných důvodů nenastoupí obránce Josef Jindra.

Překvapení léta – Roman Turek zůstal věrný Jihočechům

Mistr světa z Vídně nejenže pomohl Jihočechům zpět do extraligy, ale po skončení výluky v zámoří zůstal nadále ve službách Českých Budějovic. Jeho brankářských kvalit však hosté doposud nevyužili, neboť Turek v říjnu podstoupil artroskopii kolena, a nemohl si tak vyzkoušet letošní extraligu hned od začátku. Většinu zápasů za něj slušně odchytal Jan Chábera. Roman Turek však již začal trénovat naplno a tréninkovou zátěž zvládá natolik dobře, že s ním Josef Jandač do nedělního zápasu počítá. V pátečním zápase proti Liberci sice ještě seděl na střídačce, ale na ledě Vsetína, kde se naposledy objevil v extralize před svým odchodem do zahraničí, nastoupí od úvodní minuty.

Změny v kádru:

Příchody: Tomáš Harant (Karlovy Vary), Viktor Hübl (Litvínov), Michal Hudec (Slovan Bratislava (SVK)), Milan Kopecký (Slavia), Jindřich Kotrla (Litvínov), Aleš Krátoška (Karlovy Vary) , Zdeněk Kutlák (Karlovy Vary), Václav Nedorost (Liberec), Marek Posmyk (Linec (AUT)), Ondřej Veselý (Zlín), René Vydarený (Slovan Bratislava (SVK))

Odchody: Radek Dvořák (Edmonton (NHL)), Andrew Ference (Calgary (NHL)), Vladimír Gýna (Litvínov), Petr Jančařík (Chrudim), Jiří Hanzal (Třebíč), Petr Havelka (Plzeň), Ladislav Kolda (Mladá Boleslav), Radoslav Kropáč (Vítkovice), Angel Krstev (Liberec), Josef Kučera (Jindřichův Hradec), Lukáš Květoň (Třebíč), Petr Macháček (Kajaani (FIN)), Radek Martínek (NY Islanders (NHL)), Mojmír Musil (Mladá Boleslav), Václav Pletka (Třinec), Václav Prospal (Tampa Bay (NHL)), Luboš Rob (Jindřichův Hradec), Josef Štraub (Přerov), Martin Štrba (Sparta), Petr Vampola (Liberec).

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Hovi - R. Bauer, Hrabal, Kučný, Lamberg, Nedbálek, F. Štefanka - Tomík, Stantien, Demel – Květoň, O. Hruška, Duba - Dubec, Ivan, Gorev.

České Budějovice: Turek - Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený, Mucha, Posmyk - Kopecký, Brabenec, Hudec - Sailer, Šimánek, Hübl - Kotrla, Vak, Veselý - Bělohlav, Krátoška, Hřebejk.