Luboš Rob: Měli to useknout po sezoně. Ne teď

Tomáš Zetek • 21.06.2007

Č. B u d ě j o v i c e / V s e t í n – Strávil osmnáct sezon v dresu českobudějovického “áčka“. Po postupu do extraligy působil ve Vsetíně. Vyzkoušel si i krátké angažmá v zahraničí. Nakonec mu stačilo čtyřiadvacet utkání za Sparty a může se pyšnit titulem mistra extraligy. „Je to vrchol mojí kariéry,“ usměje se Luboš Rob. Jenže na jeho tváři je spíše znát nejistota. Jeho současný zaměstnavatel ze Vsetína se totiž nezadržitelně potápí a on, stejně jako mnoho dalších, neví dne ani hodiny.

Jak se cítíte ve chvíli, kdy vlastně nevíte, co s vámi bude, a váš další hokejový osud se může ze dne na den obrátit?
Já pořád věřím, že to dopadne dobře, pokud se bude rozhodovat podle toho, jestli jsou dluhy Vsetína zaplacené nebo ne. Jenže tenhle fakt asi ani manažeři na APK nebrali v potaz, když zvedli ruku proto, že Vsetín nesplnil požadavky. Každopádně věřím, že do konce června se to vyřeší.

Vy jste měl velkou smůlu v tom, že jste podepsal smlouvu pár dní před rozhodnutím o vyřazení Vsetína z extraligy, že?
Podepsal jsem 30. května. Olda Štefl mi volala, že mám přijet. Sešli jsme se a on mě ujistil, že dluhy jsou zaplacené. Byli jsme už předběžně domluveni, že zůstanu ve Vsetíně a prodloužím smlouvu. To bylo ve čtvrtek 29. a já jsem v pátek podepsal novou smlouvu s tím, že je to všechno vyřešené.

A ono nebylo, že?
To nevím, ale týden potom ve středu mi odpoledne volali, že deset manažerů se domluvilo na tom, že Vsetín nebude v extralize.

To pro vás musela být rána. Získal jste jistotu dalšího angažmá a pak se stane tohle…
Já si hlavně myslím, že když APK dávala podmínky Vsetínu, aby mohl dostat licenci, mělo se počítat s tím, že se rozhodne po sezoně. Měli to useknout hned po finále a ne rozhodovat v červnu, kdy už spousta lidí počítá s tím, že má na další rok práci. To nejsou jen hráči, ale i lidi kolem týmu. Je to postavený na hlavu, když manažeři rozhodují o tom, že se někde nebude hrát extraliga. Možná by tohle celé měl zastřešovat hokejový svaz.

Teď má jít celý případ k arbitráži, která pravděpodobně schválí rozhodnutí APK, a pak už má Vsetín právo dát celý případ k civilnímu soudu. Je to tak?
Je, ale já ještě slyšel, že to bude vyšetřovat antimonopolní úřad. Ten už jednou zrušil rozhodnutí APK, když byla schválena částka 25 milionů za vstup do extraligy. Pokud jde o mě, tak já ještě chvíli počkám, co se bude dít. Už jsem zvažoval nějaké jiné nabídky. Hned po sezoně jsem dvě odmítl kvůli Vsetínu a nakonec budu stejně asi shánět něco jiného. Byl bych rád, kdybych nemusel, ale nejde zase tak dlouho čekat. Nejpozději v červenci bych chtěl mít jasno, kde budu.

A co tedy bude se smlouvou, kterou jste před třemi týdny podepsal?
Ta smlouva je zatím platná. Vsetín nám normálně platí, jako kdyby se mělo hrát. Momentálně se ze smlouvy vyvázat nemůžu a ani zatím nechci. Už po sezoně jsem řekl, že prioritou je pro mě extraliga a že chci hrát ve Vsetíně. Na tom se zatím nic nemění.

Sám ale říkáte, že ta smlouva je platná a na tom se nic nezmění ani v červenci. Přestoupit do jiného klubu tedy nemůžete, ne?
Zatím ne, to je pravda. Předběžně bych si ale mohl rozjednat angažmá někde jinde a pak už jen čekat, jestli verdikt soudu bude kladný nebo záporný. Zatím jde spíše o to navázat kontakt s jinými oddíly, kdyby byl ve Vsetíně náhodou opravdu konec s hokejem. Chtěl jsem tam zůstat a na tom trvám, takže i ze slušnosti nebudu nic řešit s definitivní platností, dokud není rozhodnuto o osudu klubu.

Možná byste mohl už brzy vědět, kam se bude celá kauza vyvíjet, protože pokud opravdu dostane případ do rukou civilní soud, musí nejprve vydat předběžné opatření. Podle toho už by se dalo něco vytušit, ne?
Taky jsem slyšel, že by to mělo být takhle. Nevím, jestli si vůbec lidi, kteří o tom rozhodovali, uvědomili, že můžou nastat takovéhle důsledky. Možná že spustili kolotoč, o kterém se nikomu ani nezdálo.

Existuje vůbec po zmíněném hlasování APK cesta zpět?
Arbitráž by to mohla zvrátit, kdyby se někteří lidé uvědomili, k čemu by mohlo dojít. Na základě toho, že to bude vyšetřovat antimonopolní úřad a soud, by si někdo snad mohl uvědomit, že takovéhle tahanice nemají význam.

Definitivní rozhodnutí je však zatím v nedohlednu. Vy jste zmínil další nabídky. Můžete prozradit, odkud byly nebo dokonce jsou?
Říkám, že priorita je pro mě extraliga. Kdyby to ale nešlo, hledal bych venku. Lákalo by mě Německo, kde už mám nějaké signály. Jedno pro mě dost lukrativní angažmá jsem už odmítl.

A to?
To bylo hned po sezoně. Pan Vejvoda mě chtěl do Soulu, kde hrál Patrik Martinec a Jarda Nedvěd. Po finanční stránce by to bylo dobré, ale chci zůstat v extralize.

Říkal jste, že nabídky byly dvě…
Ještě jsem koketoval s Ústím, ale jejich zájem mi nepřišel tak velký. Spíš si mě tak nějak připravovali, kdyby jim něco nevyšlo. Oni se tahali o Čalouna a nevěděli, jestli tam bude nebo ne, tak si asi dělali rezervu. Pak už tam asi nechtěli mít ještě staršího hráče.

Když jste před dvěma lety odcházel z Českých Budějovic, pomalu to vypadalo, že skončíte z hokejem, a najednou je o vás zájem “jako zamlada“. K tomu vám asi hodně pomohl závěr minulé sezony ve Spartě, nemyslíte?
Určitě. Tím, že jsem získal se Spartou titul, mám větší možnosti. Člověk tím získá určitý respekt. Hraju dvacet let vrcholový hokej a nakonec se mi podaří to, s čím už jsem vůbec nepočítal. Nikdy na to nezapomenu. Je to vrchol mojí kariéry.

×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC ZUBR Přerov
×
Dnes v 13:15 | Jun.
Bílí Tygři Liberec
VHK ROBE Vsetín
×
Dnes v 12:00 | Dor.
VHK ROBE Vsetín
HC Olomouc