Milníky play-off: Dramatická bitva znovu pro Jestřáby

Radek Bařina • 21.02.2012

Ani ve druhém zápase čtvrtfinálové série se hokejistům VHK nepovedlo dosáhnout na vítězství. Doplatili především na větší množství individuálních chyb, nepovedenou druhou třetinu i rozpačité přesilovky. Občas Valachům chybělo i trochu štěstíčka. Jedním slovem je ale nutno podotknout, že Jestřábi předvedli na Lapači vskutku skvělý výkon, za nějž si vítězství zasloužili. Některé zajímavé postřehy z pondělního utkání jsme sepsali ve druhém díle Milníků play-off.

Klíčový okamžik: prostějovská trefa v oslabení
V druhém čtvrtfinálovém zápase se odehrálo hned několik momentů, které by se daly nazvat klíčovými: špatný vstup VHK do druhé třetiny, veledůležitá branka na 3:4, na níž už Valaši nedokázali odpovědět, či velké množství neproměněných domácích příležitostí ve třetině první. Nakonec jsme se, stejně jako většina aktérů utkání, shodli na tom, že tím nejzásadnějším okamžikem byla branka, kterou VHK inkasoval ve vlastní přesilovce. Lukáš Duba využil nedůrazu domácích, efektní fintou oklamal Spitzera a pak překvapil Hromadu střelou mezi betony. Místo toho, aby domácí využili přesilovku a odskočili na 3:1 to bylo rázem 2:2. Jestřáby, kteří už tak hráli druhou třetinu výborně, tato branka ještě více nakopla a ve zbytku zápasu už Vsetín do vedení nepustili…

Hvězda: Dalibor Sedlář
Prostějovský muž s maskou byl adeptem na hvězdu zápasu v prvním utkání a ve druhém jeho forma vynikla ještě více. Zatímco v základní části předváděl gólman LHK často nevyrovnané výkony, v play-off je zatím velkou oporou svého mužstva. Na Lapači byl naprosto bezchybný, podržel svůj celek několika bravurními zákroky a výrazně pomáhal obráncům tím, že většinu střel dokázal ve své výstroji zastavit už napoprvé. Zmiňme ale tentokrát i jednoho hráče ze vsetínského tábora. Daniel Vaněk si to totiž za předvedený výkon rozhodně zaslouží. Byl totiž doslova všude. Chytal, bránil, útočil a vstřelil i branku. Hrál s obrovským nasazením po celých šedesát minut, prezentoval se zkrátka jako správný kapitán. Na úspěch to sice nestačilo, na pochvalu ale ano.

Smolař: René Kajaba
Mladý vsetínský odchovanec zažil vstup do zápasu jako z nejhorší noční můry. Na led se dostal až ve druhé třetině místo zraněného Korčáka a hned při prvním střídání se přimotal k inkasované vyrovnávací brance. To by poznamenalo i mnohem zkušenějšího hráče než mladého Kajabu a také se zdálo, že se útočník VHK z nešťastného nástupu na led jen těžce vzpamatovává. Byl to zkrátka i pro něj hodně smolný zápas.

Co zaujalo: Jiří Korčák nastoupil s otřesem mozku
Kdo viděl, v jakém stavu se nacházel Korčák po faulu Pešky z prvního utkání, byl zřejmě značně překvapen tím, že vsetínský technik již o dva dny později znovu brousil ledovou plochu. Při šířce kádru a velikosti marodky zkrátka Vsetín potřeboval každého hráče a Korčák se nakonec rozhodl nastoupit k utkání „na revers“. Je až s podivem, že ve stavu, v němž by většina z nás ani nevstala z postele, odehrál velmi dobrou první třetinu. Předvedl několik kvalitních akcí a podstoupil dokonce pár tvrdých osobních soubojů. O přestávce v šatně se ale ukázalo, že dál už to prostě nejde. Udělalo se mu zle, motala se mu hlava, měl problémy se stabilitou… Utkání pro něj předčasně skončilo. Přesto jeho příběh zaujal a znovu ukázal, s jakým sebezapřením někdy hokejisté k zápasům play-off nastupují.

Číslo dne: 3
Druhým čtvrtfinálovým zápasem se číslo tři tak nějak nenápadně prolínalo. Tři minuty Vsetínu vydrželo vedení 1:0. V utkání se hned třikrát hrálo dlouhé oslabení ve třech mužích v poli, což se nestává příliš často. Tři góly vstřelili Valaši v přesilovkách a na čísle tři se také zastavil jejich brankový účet. Před třetím utkáním série pak Vsetínu zbývá jediné – chce-li postoupit do semifinále, musí zvítězit ve třech utkáních v řadě.

Třetí zápas: Prostějov má první mečbol

Co bude následovat:
Ve třetím utkání série bude mít výhodu domácího prostředí Prostějov. Bude tak mít velkou příležitost rozhodnout o svém postupu do semifinále. Zápas na ledě LHK se hraje ve středu od 18:00 a Jestřábi do něj budou vstupovat s vedením 2:0 na zápasy.

Očekávání:
Stvrdí Prostějov postup do semifinále? Dokáží Vsetínští vrátit sérii na Lapač? Přesně to jsou nejfrekventovanější otázky před středečním duelem. Jestřáby čeká už jen jeden krok, který ale bývá často hodně obtížný. Valaši už naopak nemají co ztratit a do zápasu by mohli nastoupit s čistou hlavou a odhodláním vrátit sérii ještě jednou na Lapač. Po vydařené sezóně by si to hráči, vedení i fanoušci bezesporu zasloužili. Hokej se však na zásluhy nehraje.

Cesta k úspěchu:
Chtějí-li Vsetínští pomýšlet na páteční zápas, budou se muset vrátit k pečlivé, zodpovědné hře s minimem chyb, která je zdobila v prvním duelu. Dále pak proměňování šancí bylo pro VHK v prvních dvou zápasech značně limitující, zlepšení úspěšnosti koncovky tudíž bude pro případný úspěch nezbytné. Výhodou pro Valachy je, že za stávající situace už nemají co ztratit a ke střetnutí mohou nastoupit bez zbytečného stresu. Plusem také je, že Vsetín si již v prvním zápase otestoval, že na širokém hřišti Prostějova je schopen hrát a úspěšně čelit jestřábím náletům. Domácí prozměnu budou chtít navázat na výborný výkon z Lapače a ukončit sérii. Vedení 2:0 pro ně může být uklidňující, na druhou stranu ale též svazující, zvlášť pokud se Vsetínu povede vstup do zápasu.

Předzápasové novinky:
Prostějovská sestava nejspíš nedozná přílišných změn. Pravděpodobný je jen návrat obránce Pašky, který si ve druhém zápase odpykával trest za faul na Korčáka. U Vsetína je těch otazníků víc. Záleží to především na stavu zraněných, případně se zraněním zápolících hráčů. Spekuluje se též o výpomoci Ondřeje Slováčka. Jak ale nakonec bude sestava VHK skutečně vypadat je obestřeno rouškou tajemství. V brankách týmů by se každopádně znovu měli představit Sedlář a Hromada.