Milníky play-off: Jestřábi klofli první výhru

Radek Bařina • 06.03.2019

Další vyrovnaná bitva, kterou muselo rozhodnout až prodloužení, takový byl třetí čtvrtfinálový zápas, tentokrát na ledě Prostějova. Štěstí se tentokrát přiklonilo na stranu domácího mužstva, které potrestalo velkou chybu Vsetína v rozehrávce. Kdo byli největší hrdinové středečního duelu. Jaké detaily rozhodovaly zápas? A co lze očekávat od souboje s pořadovým číslem čtyři, který se hraje ve středu od 18:00 na zimním stadiónu v Prostějově? Přečtěte si naše Milníky.

Klíčový okamžik: branka ze 66. minuty

V zápase číslo tři se lámal chleba hned několikrát. První důležitá fáze nastala už za stavu 1:0 pro Vsetín. Valaši měli několik výborných příležitostí, v četně úniku v oslabení, ty však nevyužili, v témže oslabení navíc inkasovali a Jestřábi se dostali zpět do sedla. Dolů z koně naopak mohli padnout necelou minutu před třetí sirénou, kdy inkasovali vyrovnávací branku na 3:3. Jenže se tak nestalo. Definitivní klíčový moment totiž přineslo až prodloužení. V něm sehrála hlavní roli nepřesnost vsetínského hráče v rozehrávce, branková konstrukce a chladnokrevnost Dvořáčka. Ten v mnohém připomněl Kucharczykovu vítěznou trefu z minulého zápasu. Útočník Jestřábů v nadějné pozici nezpanikařil, ideálně se uvolnil a pak zakončil přesně tam, kam plánoval.

Hvězda zápasu: David Dvořáček

David Dvořáček nejenže vstřelil vítězný gól, ale celkově odehrál výborný zápas. Vsítil totiž i důležitou vyrovnávací trefu na 1:1. Tato situace přitom zpočátku nevypadala vůbec nebezpečně. Na konci přesilovky se řítil s pukem sám do postavené obrany VHK. Nikdo ho však neatakoval a útočník Hanáků se tak z čista jasna ocitl na dostřel Gábovi. Bez rozpaků toho využil a napálil puk na Gábovu branku takovým způsobem, že gólman VHK nestihl vůbec zareagovat. Dvořáčkovi se navíc, spolu z kolegy ze druhého útoku, dařilo velmi dobře neutralizovat Pechancův útok. Ten se do větších šancí začal prosazovat až v závěru zápasu. Dvořáček si tak označení hvězda zápasu rozhodně zaslouží.

Smolař: Vojtěch Šilhavý

Hvězdné označení by si ale zasloužil i Vojtěch Šilhavý. Důrazný centr čtvrté formace odehrál nejspíš svůj životní zápas. Zatímco v základní části nastřílel dohromady dva góly, ve třetím utkání čtvrtfinále play-off se prosadil rovnou třikrát. Nejprve využil šťastného odrazu puku od zadního mantinelu a bekhendem jej uklidil nekompromisně pod břevno. Ve třetí třetině přesnou tečí vyrovnal na 2:2, aby se posléze odvděčil trenérům za nasazení do power-play pohotovou dorážkou. Šilhavého první hattrick ve druhé nejvyšší soutěžil byl bohužel zastíněn prohrou, hattrick mu tak výrazně zhořkl. Důrazného útočníka VHK přesto nelze než pochválit.

Zklamalo: chybějící důraz

Rozhodně se nedá říct, že by Vsetín hrál špatně nebo mu chybělo nasazení či bojovnost, co však v některých chvílích citelně scházelo byl důraz před oběma brankami a také jednoduchost. Vsetínský tým možná pod dojmem vedení v sérii začal některé situace řešit až příliš hokejově a elegantně, a to se mu několikrát nevyplatilo. Taktéž před brankou Jestřábů nebyli tentokrát hosté až tak razantní, tedy až na Vojtu Šilhavého, který byl také řádně odměněn. Před zápasem číslo čtyři tak trenéři VHK budou hráčům jistě ordinovat právě důraznější a přímočařejší hru.

Zaujalo: rošáda v brance VHK

Asi málokdo čekal, že v brance Vsetína dojde ke změně. Šelepněv dosud chytal znamenitě, přesto v zápase číslo tři naskočil Gába. Jedním z důvodů, proč se tak stalo, byl možná i fakt, že Šelepněvovi v základní části duel v Prostějově příliš nevyšel. Nový muž v brance Vsetína určitě nepodal špatný výkon, na druhou stranu ale neměl tolik štěstí, co jeho brankářský kolega v předchozích zápasech a nepovedl se mu žádný zázračný zákrok. Zklamat, ale rozhodně nezklamal.

Číslo dne: 3

Úterní zápas v Prostějově měl pořadové číslo 3. A trojka se prolínala celým utkáním. I tentokrát vsítil Vsetín v základní hrací době tři branky. O všechny tři se postaral Vojtěch Šilhavý, kterým svým hattrickem vystřelil Vsetínu prodloužení. Bohužel Vsetín měl také tři vyloučené hráče, což sice není vysoké číslo, Jestřábi však dokázali dvě ze tří přesilovek využít. Třetí duel série zkrátka nebyl Vsetínu nakloněn.

Ze statistik: dvě využité přesilovky Jestřábů

Ve statistikách dnes zaujaly dvě věci. Jednak se Jestřábi výrazně zlepšili na vhazování a Vsetín v této činnosti dokonce přehráli (54 : 46 %) a velkým pokrokem byla také úspěšnost přesilovek. Je to poměrně paradoxní. Na Lapači hráli Jestřábi přesilovky dobře, zejména v pátečním zápase v nich byli velmi nebezpeční, nevyužili však ani jedinou. Naopak v úterním zápase číslo tři opticky nehráli Hanáci početní výhody nikterak dobře, dvě z nich ale využili. Poprvé to sice bylo po vyloženě nepřesilovkové přímočaré akci a podruhé poté, co Valaši nedokázali vyhodit kotouč ze třetiny, na to se však historie neptá. Ve statistikách navždy zůstanou dvě využité přesilovky ze tří, tedy úspěšnost 66,67 %.

Následuje: druhý zápas v Prostějově

Hanákům se podařilo vydřít důležité vítězství a manko v sérii tak stáhli na 1:2. Hned ve středu budou mít šanci srovnat. Utkání se hraje znovu na prostějovském zimním stadionu a začíná v 18:00. První zápas na Hané navštívila solidní návštěva a také hostující sektor byl velmi hezky zaplněn. Bude totéž k vidění i v duelu číslo čtyři?

Klíč k úspěchu: vyšší důraz před brankami

Ve vyrovnané sérii rozhodují maličkosti. Vsetínu by tak určitě mohl pomoci zvýšený důraz před oběma brankami, který ve třetím zápase asi nebyl úplně ideální. Trenéři VHK by určitě uvítali i to, kdyby se rozstřílely první dvě formace. Šance by přitom byly, třeba Luboš Rob měl ve třetí třetině hned dvě velké příležitosti, po první zápase však vsetínského kanonýra opustilo střelecké štěstí. Vrátí se už ve středečním duelu?

Očekávání: Vyrovnaná série pokračuje

Asi nikdo nečekal, že Vsetín spláchne silný Prostějov 4:0 na zápasy. Úterní vítězství Jestřábů by tam nemělo výrazněji ovlivnit a pozměnit zaběhnutý chod série. I ve středu tak lze očekávat vyrovnaný zápas, a drama až do posledních minut. Stejně tak obraz hry v duchu „každý chvilku tahá pilku“ se pravděpodobně nikterak nezmění. K vidění by však mohlo být více emocí, vždyť čtvrtfinále číslo tři přineslo jen čtyři vyloučení (byť z části i díky benevolentnímu metru sudích). Jako tradičně bude hodně záležet a výkonu mužů v maskách.

Předzápasové novinky: Kdo v brance tentokrát?

V první třetině úterního zápasu přišel Vsetín o Davida Vítka. Důrazný hráč odstoupil z utkání a je otázkou, zda se dá do pořádku do středečního duelu. Pro Vsetín by to každopádně byla hodně nepříjemná ztráta. Otazník visí také nad gólmany. Jak jsme již zmínili, Gába nezachytal zle, k vítězství však svůj tým nedotáhl, je proto otázkou, jestli se do brány nevrátí Šelepněv. U Jestřábů se naopak nic nového nečeká. Vítězná sestava se nemění, trenér Vykoukal tak s nejvyšší pravděpodobností pošle na led stejnou sestavu jako v úterý.