Vstupenky online
  80. narozeniny
Prodejna fanshopu je znovu otevřená dle standardní otevírací doby!

Milníky play-off: Karlovy Vary nad síly Vsetína

Radek Bařina • 06.03.2018

V letošním posledním díle Milníků se ještě jednou ohlédneme za čtvrtým čtvrtfinálovým zápasem Vsetína s Karlovými Vary. Ten hosté dlouho kontrolovali, Valaši se však za stavu 0:3 dokázali vzepnout k velmi dobrému výkonu a západočeši neměli nic jistého až do posledních minut. Jaké byly rozhodující faktory nedělního utkání? Kde se lámal pomyslný chléb? Kdo byl hrdinou zápasu? A jakých pět milníků rozhodovalo o osudu celé série?

Klíčový okamžik: trefa na 1:4

Klíčové okamžiky byly ve čtvrtém zápase k vidění dva. Klasicky to byl úvodní gól zápasu, který přišel velmi brzy. Druhý zlomový okamžik pak přišel v závěru druhé třetiny. Snížení na 1:3 Valachy nakoplo. V beznadějné situaci se vrhli po plaménku naděje a Karlovarští najednou začali mít problémy. Z několika nebezpečných situací se ale Vsetínští neprosadili a přišel zákonitý trest. Tomáš Rachůnek se protáhl kolem branky, naservíroval touš rovnou na hůl Jakuba Fleka a ten neměl nejmenší problém poslat puk do odkrytého kouta branky. Hosté tak opět odskočili na bezpečný třígólový náskok, uklidnili se a přes závěrečný vsetínský nápor dovedli utkání do vítězného konce.

Hvězda zápasu: Tomáš Rachůnek

Tomáš Rachůnek to na Lapači dobře zná, na Vsetíně totiž v mládežnickém věku působil. Nyní sem přijel jako ostřílený harcovník a jeden z tahounů karlovarského celku. Ve všech zápasech patřil k nejlepším hráčům a v tom posledním čtvrtém to byl právě on, kdo rozhodující měrou přispěl k vítězství karlovarského celku. Nejprve připravil vítězný třetí gól, když našel zpětnou přihrávkou v ideální pozici Plutnara. Výrazný podíl měl i ve zlomové čtvrté brance, kdy přesným pasem našel Fleka, který neměl problém zakončit do poloodkryté brány. Výborný výkon pak Rachůnek korunoval v závěru utkání, kdy s přehledem uklidil puk do odkryté branky při vsetínské power-play.

Smolař: Tomáš Frolo

Tomáš Frolo tradičně dřel, bojoval, ve statistice hitů by byl jistě nejaktivnějším mužem zápasu. Štěstí ale tentokrát příliš neměl. Ze všeho nejvíc se to projevilo v kuriózní situaci před třetím gólem. Frolo důrazným zákrokem tělem odstavil od puku soupeřova hráče. Paradoxně však byl jeho zákrok natolik razantní, že rozhodil i tři jeho spoluhráče, pohybující se poblíž. A než se tito vzpamatovali, využili hosté volného prostoru a dali třetí gól. Nešťastou roli sehrál Frolo i u čtvrté branky. Nestihl zachytit rozjetého Rachůnka a i když se na něj dokázal pověsit, nezvládl ze své pozice překazit Rachůnkovi přihrávku na volného Fleka, který skóroval.

Zklamalo: pocit zmaru

Možná až příliš velké zklamání zavládlo na Valašsku po sobotním třetím zápase série. Jakoby už nikdo nevěřil tomu, že Vsetín může čtvrtfinále ještě zdramatizovat. To se v neděli projevilo jak na návštěvě, která na vsetínské poměry nebyla nikterak ohromující, tak na způsobu fandění některých jedinců, kteří se místo podpory svého klubu snažili úpěnlivě hledat viníky jakési domnělé křivdy. I na ledě to chvílemi vypadalo, že hokejisté VHK, i když příkladně bojovali, ani příliš nevěří tomu, že by dokázali fantoma Novotného překonat. Vše paradoxně zlomila branka na 1:3. Valaši ožili, začali hostům lze zatápět a nebýt branky na 1:4, mohlo utkání dopadnout všelijak. Ruku v ruce s děním na ledě naštěstí povstala i nálada v hledišti a poslední dějství zápasu už znovu přineslo vysoce kvalitní atmosféru. Závěrečná děkovačka pak byla důstojnou tečkou za povedenou sezónou. Za pozornost jistě stojí i sympatické gesto hostujících hráčů, kteří po utkání objeli kolečko po ledové ploše a zatleskali vsetínskému publiku za zážitek, který jim svým fanděním připravilo. Mnozí fanoušci z obou stran barikády by si mohli vzít příklad.

Číslo dne: 180

Bez pár sekund přesně tři zápasy v řadě držel hostující gólman Novotný čisté konto. Zejména v zápasech na Lapači se přitom rozhodně nenudil. Vsetínští však nedokázali najít na výborně chytajícího brankáře hostů recept. Nakonec ho objevil až ten nejpovolanější - David Březina. Ten si našel vyraženou střelu Protasenji, zachoval chladnou hlavu a puk uklidil do poloodkryté branky tak, že Novotný neměl nárok. Odčarování hostující branky však přišlo pozdě, 180minutové manko, už se dohnat nedalo.

5 milníků série

Jaké byly nejvýznamnější okamžiky právě skončeného čtvrtfinále?

1. Kvalita Karlových Varů

Nemá cenu si nic nalhávat, Karlovarští mají výrazně kvalitnější kádr než Vsetín. Hráči jako Skuhravý, Rachůnek, Podlipnik či Flek jsou zkrátka TOP hráči extraligové úrovně. Když se k tomu připočítá výborný brankář Novotný, je nasnadě, že rozdíl na ledě zkrátka musel být vidět. Vsetínští se ho sice pokoušeli smazat bojovností, to však ani zdaleka nestačilo. Ostatně ne nadarmo vyhrály Karlovy Vary základní část a v jejím závěru měly výbornou formu. A nic neznamenal ani fakt, že Vsetín v základní části třikrát vyhrál. Play-off, kde hraje každý hráč po celý zápas na 100 %, je zkrátka jiná soutěž.

2. Brankáři

Vsetín hledal brankáře po celou sezónu a úplně stejně to vypadalo i v play-off. První zápas odchytal Horčička, druhý Jekel, třetí a čtvrtý si pak na půl podělili Šurý s Jekelem. Všichni gólmani se sice činili, jak mohli, ani jednomu se ale v sérii nepovedl zázračný zápas. Na druhou stranu, jejich pozice byla opravdu velice těžká. Zakončení Karlovarských bylo velice přesné, při některých gólech měli brankáři zcela zakrytý výhled, čehož hosté dokázali chytře využít. Hojně se diskutovalo o tom, jak by to vypadalo, kdyby mohl chytat Pavelka, který měl v závěru základní části famózní formu. Odpověď se už nikdy nedozvíme, faktem však zůstává, že zázraky na počkání neumí ani on… jakože by jejich dovednost u mnoha soupeřových tref potřeboval. To na opačné straně exceloval Filip Novotný. Ten během série snad ani jednou nezaváhal a Vsetínské často přiváděl k zoufalství. Právě jeho výborné výkony měly podstatný vliv na to, že Karlovy Vary prošly do semifinále poměrně hladce.

3. Koncovka

S předchozím bodem souvisí ještě jedna věc, kvalita ve finální fázi. Těžko může brankář něco dělat s přesně umístěnou ranou do horního růžku, bezchybně provedeným samostatným nájezdem nebo s milimetrovou kombinací zakončenou „do prázdné“. Hosté dokázali skvěle využívat toho, že v sérii ani jednou neprohrávali a sázeli na rychlé protiútoky. Ty byly smrtící, často zakončené razantní střelou nebo přesnou souhrou. Vsetín si luxus v podobě hry na brejky takřka neužil. Většinu času hrál do plných a to jak známo Vsetínu příliš nechutná. A když už se VHK dostal do zakončení, často chyběla přesnost, razance nebo prostě neposlechl puk.

4. Přesilovky a oslabení

Tohle téma asi nemá cenu příliš rozebírat. Vsetínu letos přesilovky nefungovaly a nezměnilo se to ani v play-off… i když... dva ze svých tří gólů vsítili Valaši v početní výhodě, z tohoto pohledu zní 11% úspěšnost využívání přesilovek přeci jen o chlup lépe. Naopak Karlovarští v přesilovkách dominovali. Využili jich rovnou šest, což znamená více než 22% úspěšnost. A to ještě v sérii dvakrát neproměnili přesilovku pěti proti třem. Západočeši hráli početní výhody vskutku znamenitě a měli je i dostatečně pestré, v oslabení naopak skvěle bruslili a nedali přesile Valachů čas a prostor k pořádné kombinaci. Důležité zápasy zkrátka přesilovky rozhodují a tato série to jen dokázala.

5. Vhazování

V základní části patřil Vsetín k nejslabším celkům na vhazování a play-off tuto nelichotivou bilanci ještě podtrhlo. Úspěšnost VHK byla suverénně nejnižší ze všech účastníků čtvrtfinále - pohybovala se těsně nad 42 %. To je bohužel velmi málo a Valaši na to dopláceli. Důkazem za všechny budiž vítězný gól Karlových Varů ve druhém duelu série, který přišel právě po prohraném vhazování. Jediný, kdo si ze vsetínských hráčů udržel pozitivní bilanci, byl Jaroslav Markovič s úspěšností 51,6 %. Přesně 50% úspěšnost měl Vojtěch Šilhavý. Všichni ostatní hokejisté, kteří na vhazování chodili, měli bilanci negativní a někteří i velmi výrazně.

Vsetín zkrátka narazil na soupeře, na kterého ani přes velkou bojovnost a snahu nestačil. Nic to však nemění na povedené nováčkovské sezóně. Její komplexní shrnutí vám za nedlouho také přineseme.