Milníky play-off: "Nebude to také ľahké..."

Radek Bařina • 13.03.2017

Slova legendární písně Richarda Müllera asi nejlépe vystihují pocity Valachů po nedělním zápase. Vstup do semifinálové série se totiž Vsetínu nepovedl. Po devítidenní pauze se Valaši rozjížděli pomalu, a byť dokázali smazat v průběhu druhé periody dvougólové manko, na vítězství to nakonec nestačilo. Díky trefě v prodloužení se vedení v sérii ujali hokejisté Hodonína. Čím to je? I na to se pokusí odpovědět další díl Milníků.

Klíčový okamžik: nevyužitá dlouhá přesilovka 5 na 3

Valaši se v průběhu druhé třetiny vyhrabali z velké šlamastiky. Oslabení 3 na 5 za stavu 0:2 ale přežili a o pár minut později už se radovali z vyrovnání 2:2. Záhy mohlo být ještě veseleji. Hosté totiž svými slepenými fauly nabídli Vsetínu přesilovku pět na tři. Dlouhou. Dokonce veledlouhou. Takřka tři minuty v kuse mohli hrát Vsetínští v pěti proti třem. Jenže nic z toho. VHK v této sezóně přesilovky pět na tři nevyužívá a tuto „super“ bilanci si přenesl i do play-off. Místo uklidňujícího vedení tak zůstal na ukazateli skóre stav 2:2, což se v dalších minutách ukázalo jako klíčové.

Hvězda: Zdenko Kotvan

O hvězdě zápasu tentokrát nemůže být nejmenších pochyb. Že má Hodonín velkou oporu ve svém brankovišti není nic překvapivého a první semifinále to jen potvrdilo. Valaši otestovali hostujícího strážce svatyně 44 střeleckými pokusy, skórovali však pouze 2x. Úspěšnost Kotvana tedy dosáhla úžasných 95,5 %. Hodonínský brankář navíc působil velice jistě, puky mu nevypadávaly a svými suverénními zákroky dodával klid i spoluhráčům před sebou.

Smolař: Radim Ostrčil

Radim Ostrčil odehrál nešťastný zápas. Zejména směrem dopředu kvalitně podporoval vsetínské útočníky a dostal se několika nebezpečným střelám. V defenzivní činnosti se však nevyhnul několika zaváháním a co především – právě Ostrčilova smůla nastartovala vítěznou akci Drtičů. Ostrčil dojížděl puk vyhozený za vsetínskou bránu. Byl u něj první, jenže právě v tu chvíli ho zradil led ve spolupráci s gravitací. Brusle vsetínského beka podklouzly, ten upadl a než se nadál, byl soupeřem obrán o touš. V pokračování akce se pak hosté natlačili skrz rozhozenou defenzívu VHK před bránu a nakonec se dočkali rozhodující trefy.

Zklamalo: Přesilovky

Také tento bod je nabíledni. Zatímco s Kopřivnicí se VHK početní výhody dařily, 1. semifinále s Hodonínem ukázalo pravý opak. Snad ani jedna z klasických přesilovek  VHK nepřinesla soustavnější tlak či větší šance. Kapitola sama o sobě jsou přesilovky proti třem. Jak už byl zmíněno. Vsetín hrál 179 sekund v kuse v pěti proti třem, další dvě minuty hrál v prodloužení ve výhodě čtyři na tři. Výsledkem je nula na kontě vstřelených branek. Nula, která tentokrát přišla draho. Útěchou nemůže být ani to, že Hodonín hrál přesilovky jen o chloupek lépe než Valaši. Do dalších zápasů je rozhodně třeba zlepšení.

Číslo dne: 66

Přesně tolik minut trvalo nedělní semifinále. Číslovka, kterou proslavil Mario Lemieux, tentokrát Vsetínu štěstí nepřinesla. Prodloužení se přitom neslo v duchu výrazné vsetínské převahy. Hosté se v podstatě soustředili jen na bránění, stačilo však jedno nešťastné zaváhá, důraz hodonínských hráčů a puk odražený rovnou na hůl ex-vsetínského Daniela Vaňka a s Valachy bylo zle nedobře.

Zaujalo: Perfektní defenzivní výkon Drtičů

Snad nikdo nemohl čekat, že se Hodonínští budou v play-off prezentovat svým tradičním „hurá" hokejem. Způsob, jakým hosté první utkání zvládli, přesto mnohé překvapil. Defenzivní činnost Drtičů byla takřka bezchybná. Po celý zápas pečlivě hlídali střední pásmo, v obranné třetině pak skvěle zahušťovali prostor v okolí své brány a Vsetínským dávali jen minimum prostoru k zakončení. Snad až s blížícím se koncem zápasu a tím souvisejícím úbytkem sil hostující obranný blok sem tam lehce povolil, ve většině případů však přesto dokázal hrozící nebezpečí překazit. Když se k tomu připojil taký výborný instinkt při napadání a přímočará důrazná hra v útočném pásmu, dočkali se Drtiči kýžené odměny. Za svůj bezchybný taktický výkon snad i celkem zasloužené.

Následuje: Vsetín touží po odvetě

Situace je jasná. Vsetín si bude chtít vzít hned v příštím duelu ztracené vítězství zpět. Nečeká ho však vůbec nic lehkého. V Hodoníně se nikdy nehraje lehce a tentokrát to bude platit dvojnásob. Domácí, nabuzení překvapivou výhrou, udělají vše proto, aby úspěch potvrdili před vlastním publikem. Rozhodně nás tedy čeká zajímavá a napínavá podívaná. Utkání na hodonínském ledě startuje v úterý v 18:00.

Očekávání: Valaši budou muset zabrat

Slova Filipa Čecha o návratu do montérek asi hovoří za vše. Ano, to pravé play-off už je opravdu tady a Vsetínští se tomu musí rychle přizpůsobit. Na jednu stranu možná mohou být Valaši rádi, že facka přišla včas, mají tudíž dostatek prostoru vrátit se na vítěznou vlnu. Bude to ale chtít lepší výkon než v neděli. Cesta k úspěchu vede přes zvýšení důrazu před oběma brankami, zodpovědnější hru do obrany a na opačné straně přes přesnější střelbu. V úvodním utkání totiž spousta střel Valachů mířila pánu Bohu do oken. Stejně tak bude třeba soustředit se především na vlastní výkon a ne na rozhodčí nebo jiné vlivy. A zapomenout nesmíme ještě na jednu věc - ano, tušíte správně, bude třeba podstatně vylepšit přesilovky. Od Hodonína se dá očekávat pravděpodobně hodně podobný styl hokeje, jako v prvním zápase, Valaši tak budou znovu muset trpělivě dobývat Kotvanovu branku. Věřme, že se jim to bude dařit výrazně lépe než v prvním duelu.

Předzápasové novinky: Odhodlá se VHK ke změnám?

Hodonínští trenéři nemají důvod ke změnám a je tak pravděpodobné, že na ledě uvidíme totéž uskupení, co v prvním utkání. To vsetínští trenéři určitě mají o čem přemýšlet. Ne všem hráčům se zápas povedl a vzhledem k tomu, že kádr Vsetína je široký, nabízí se i zapojení dalších hráčů. Bude také zajímavé sledovat, zda Valaši znovu začnou na čtyři útoky, nebo tentokrát trenér Dopita přeskupí řady a soustředí maximum kvality do prvních třech formací. Na to, jaká nakonec bude realita si však musíme počkat do úterní 18. hodiny.