Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: Vsetín má první mečbol

Jan Tajzler • 07.03.2019

Prognózy ohledně čtvrtfinálové série mezi Vsetínem a Prostějovem se naplňují. Snad krom první bitvy byla všechna utkání maximálně vyrovnaná, což dokazuje fakt, že poslední tři zápasy muselo vítěze určit až v prodloužení respektive samostatné nájezdy. Přesto všechno můžou Vsetínští již v pátek na domácím ledě ukončit sérii a stvrdit postup do semifinále, což by byl největší úspěch vsetínského hokeje od znovuzrození v roce 2008. Ovšem nebudeme předbíhat a v tradiční play-off rubrice se pokusíme vyjmenovat klíčové faktory, které vedly k zisku prvního mečbolu Valachů.

Klíčový okamžik: 2. série samostatných nájezdů 

Mohlo tomu být úplně jinak a v případě vítězství prostějovského týmu bychom nejspíš za klíčový okamžik označili závěr druhé třetiny, kdy Valaši trestuhodně inkasovali dvě slepené branky, což se jim v této sérii nestalo poprvé. Valaši se nakonec dokázali otřepat z ledové sprchy a ve třetí třetině produkovali podobně jako v předešlém utkání na prostějovském ledě aktivní hokej a mohli utkání rozhodnout ještě před vypršením základní hrací doby. To se však nestalo a na řadu vůbec poprvé v této sérii musely přijít samostatné nájezdy. Dovednostní disciplína maximálně sedla hostům ze Vsetína, když ve druhé sérii nasměroval Valachy k zisku mečbolu David Březina. Právě jeho nájezd se ukázal být jako vítězný a nasměroval Vsetín k vytouženému vítězství z prostějovského ledu. 

Hvězda zápasu: David Březina 

Zde není nad čím moc spekulovat. Vsetínský útočník čelil během základní části možná až přehnané kritice, že svými výkony zaostává orpoti předešlému ročníku. Pardubický odchovanec se však dokázal svou formu na vyřazovací boje načasovat ideálně. Signály o jeho probuzení pluly na povrch již v závěru dlouhodobé fáze, především pak v Českých Budějovicích, kde svému týmu mimořádně pomohl k uhájení druhé příčky. Slibné výkony podával i v předešlých utkáních čtvrtfinálové série, ovšem paní štěstěna mu rozhodně nic nemínila usnadnit. Po přesunu z první do třetí útočné formace zůstal David Březina bojovně naladěn a odměnou mu byl zkompletovaný hattrick ve čtvrtém utkání série, když nejprve přispěl k obratu ve skóre a jak už jsme zmínili, vsítil také rozhodující samostatný nájezd. Na rozdíl od Vojtěcha Šilhavého, kterému se tento mimořádný kousek povedl v utkání číslo tři, mohl být Březina maximálně spokojený jak s osobním tak především týmovým výsledkem ze čtvrtého dílu série. 

Smolař: Marek Račuk 

Marek Račuk otevřel skóre čtvrtého utkání a v tu chvíli určitě on sám i celý Prostějov s ním doufal, že Jestřábi vykračují za vyrovnáním čtvrtfinálové série. Urostlý útočník se na ledě k nepřehlédnutí a to zdaleka nejen díky svým fyzickým parametrům. Každé jeho střídání vzbuzovalo ve vsetínské defenzívě důvody k mimořádné mobilizaci, jeho výkony dokazují, jak moc mu záleží na tom, aby Jestřábi uspěli. Označení smolaře utkání je pro prostějovského forvarda možná až kruté, určitě nechybělo málo a mohlo být vše jinak. Nakonec jsme se tak rozhodli i proto, že to byl právě Račuk, kdo měl v samostatných nájezdech možnost přibrzdit Valachy v cestě za vítězstvím a vrátit Jestřáby do hry. Místo toho o pár vteřin později sledoval slavícího soupeře, přesto že na ledě byl odhodlán vypustit duši. 

Zklamalo: Nájezdy Jestřábů

 Samostatné nájezdy byly alfou a omegou čtvrtého střetnutí. Nejednomu vsetínskému fanouškovi se určitě musela podlamovat kolena, když sledoval, jak se postupně na brankáře jejich týmu řítí jedna ofenzivní hvězda za druhou. Ovšem Jestřábi totálně vyhořeli. Neuspěli takoví ostřílení borci jako Tomáš Nouza či expardubický Jan Starý. Vzhledem k průběhu třetí třetiny a prodloužení by se dokonce dalo říci, že Jestřábi právě doufají v samostatné nájezdy. Co si budeme povídat, v obou utkáních na hanáckém ledě byli totiž Valaši v závěru aktivnější a Prostějovským jakoby docházely síly. Domácí nejspíš věděli, že se mohou maximálně spolehnout na svého brankáře Jakuba Neužila, jenže když se nepodaří ani jednomu z nich proměnit samostatný nájezd, vyhrává se těžko. 

Zaujalo: Vsetínský kolaps číslo 2 

Určitě toto utkání nemůžeme vidět černo-bílé stejně i jako samotnou sérii. Vždyť krom první bitvy jsou všechna utkání rozhodnuta až po základní hrací době a tam může být hokejový osud určitě vrtkavý. Proto se nyní zaměříme na závěr druhé třetiny. Valaši byli znovu ve vedení 3:1 a pokračovali v náporu. Jenže během pouhých 16 vteřin se slibný náskok znovu rozplynul. Ano znovu, stalo se tak už podruhé v sérii, stačí vzpomenout na závěr druhého utkání na Lapači. Pochopit by se dalo ještě prostějovské snížení na 2:3, kterého Jestřábi dosáhli v početní výhodě, která předznamenala konec vsetínského náporu. Co však je určitě k zamyšlení, je nedůslednost Valachů ve zbývajících vteřinách prostředního dějství. Při pohledu na předcházející utkání je zřejmé, že zelenožlutí se na své branky dostatečně nadřou, tím víc trestuhodné jsou pak lacině inkasované branky, které Jestřáby vrací do hry, a co pak teprve když se to stane podruhé v rámci vyrovnané série během play-off. 

Číslo dne: 7 

Šťastná sedmička? To nejspíš tentokrát platit nebude. Toto číslo však opět hrálo roli ve čtvrtfinálovém dění. Sedm je počet branek, které musely v každém z posledních tří utkání padnout, aby bylo rozhodnuto o vítězi a logicky právě ten tým, který vsítil sedmou branku zápasu se stal vítězem. Sedm vteřin před druhou sirénou se pak Jestřábům podařilo senzačně vyrovnat. Prostějov pak k naplnění svých odvážných ambic bude muset vybojovat sedmý zápas, což určitě nebude pro Jestřáby nic jednoduchého. Mimochodem víte, které číslo dresu nosí aktuálně nejproduktivnější hráč série? 

Ze statistik: Teper vede produktivitu 

Pokud jste na naši symbolickou otázku úspěšně odpověděli, pak vás nepřekvapí, že lídrem kanadského bodování je v soupeření Valachů a Hanáků právě nositel sedmičky na vsetínském dresu Jakub Teper. Sympaťák vsetínských tribun se zatím v play-off cítí jako ryba ve vodě, vůbec není znát, že se jedná teprve o druhé prvoligové play-off šestadvacetiletého obránce Valachů. Jakub Teper je pro svou černou práci nepostradatelnou součástí vsetínské defenzivy, ovšem podobně jako v základní části, umí významně podpořit ofenzívu, když se podílel již na pěti vstřelených brankách svého mužstva. Aktuálně bilance Jakuba Tepera činí 1+4. 

Následuje: Návrat na Lapač  

Série se stěhuje k pátému utkání zpět na vsetínský Lapač. Prostějovští se snaží vzedmout slovy o těšení se na vynikající atmosféru. Ano, ta se dá na vsetínském Lapači opravdu očekávat a lze ji brát již jako samozřejmost. Co však Prostějovské může znervózňovat je fakt, že v prvoligové éře ještě na vsetínském Lapači nezvítězili. Na druhou stranu Jestřábi již nemají co ztratit, a pokud má být jejich utkání na vsetínském stadionu poslední v sezoně, určitě se budou svěřenci trenéra Vykoukala snažit, aby stálo za to. 

Klíč k úspěchu: Nezbláznit se 

Valaši byli po většinu čtvrtfinálové série ve vedení. Komplikace v cestě za jejich vítězstvím vždy nastala po nepříliš pochopitelném výpadku v defenzivě. Vsetínští se v případě ujmutí vedoucího náskoku budou muset soustředit na předbrankový prostor a nepustit vlastní nedůslednosti Jestřáby zpět do zápasu, jak se již stalo. Ostatně Jestřábi se minimálně ve dvou ze tří utkání dostali zpět do hry jen díky vsetínské nedůslednosti. 

Očekávání: Stvrdí Vsetín postup? 

Vsetín na domácí půdě? Fanoušci i sázkové kanceláře budou mít nejspíš jasného favorita. Valaši na domácím ledě v aktuálním kalendářním roce padli pouze dvakrát. Ovšem na statistiky z dlouhodobé části sezony se příliš nehledí. Zelenožlutí však vyjedou na domácím ledě přesně s tím rozpoložením, které si přáli. Cílem Dopitova kádru nebylo přejet Jestřáby ve čtyrech zápasech, nýbrž využít maximálně výhodu domácího prostředí a z Hané přivézt minimálně jedno vítězství. To vše se zatím Valachům podařilo a dá se říci, že vše jde podle jejich plánu. Bude to tak i po pátečním duelu a budou Vsetínští slavit postup do semifnále? 

Předzápasové novinky: Koho do útoku? 

Valaši se v Prostějově museli vypořádat s nepříjemnostmi v útočných řadách. Po třetím utkání nemohli trenéři Jenáček s Dopitou nasadit do hry Mitche Theoreta a Davida Vítka. Právě absence těchto dvou borců zrovna proti Prostějovu měla být znatelná, neboť pokud mohou Vsetínští v silové hře konkurovat urostlým Jestřábům, je to právě díky protiváze reprezentující zmíněné duo. Vsetínští trenéři nakonec do útoku povolali Adama Hořanského a důvěru na křídle dostal i obránce Michal Hryciow, jenž svým výkonem rozhodně nezklamal a neznalý divák by možná i nepoznal rozdíl. Vsetínští trenéři však mohou ještě ukázat na Tomáš Vávru, případně povolat z juniorky Daniela Klímka. Náš názor je však pouhou formou spekulace a nakonec si na jejich uspořádání útočných formací stejně budeme muset počkat do úvodního hvizdu pátečního utkání. 

×
Odehrané v 12:30 | Dor.
HC Tábor
VHK ROBE Vsetín
×
Odehrané v 16:00 | Muži
Piráti Chomutov
VHK ROBE Vsetín