Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: znovu za nula

Radek Bařina • 17.03.2019

Historie se opakuje. Druhý semifinálový zápas mezi Vsetínem a Českými Budějovicemi byl tomu prvnímu podobný jako vejce vejci. Do první branky vyrovnaná podívaná, v níž měl o něco víc šancí Vsetín. Od inkasovaného gólu ve vsetínské síti však byla k vidění už jen perfektní taktická připravenost na straně jedné a marnost se zmarem na straně druhé. Ani sobotní zápas zkrátka Vsetínu nevyšel a v sérii prohrává 0:2. Vykřesat jiskru naděje se Valaši pokusí na jihu Čech. Třetí utkání série se hraje v úterý od 17:30.

Klíčový okamžik: úvodní branka utkání

Nemůžeme jinak. I v tomto se jako zlomový okamžik ukázala první branka. Na tu se čekalo déle než v první zápase – až do 22.minuty. Její účinek však byl stejný. Zatímco do gólu bylo k vidění vyrovnané utkání se šancemi na obou stranách, Novákova branka otočila kormidlo úspěchu na českobudějovickou stranu. Gólem uklidnění hosté mohli začít znovu hrát svou naučenou hru a soustředit se na rozbíjení útočných snah Vsetína. To se jim dařilo na výbornou. Valaši naopak působili značně bezradně. Puk je sice poslouchal o něco lépe než v první utkání a vytvořili si i více nebezpečných příležitostí, ve výsledku se ale nic podstatného nezměnilo. Když navíc hosté v polovině zápasu zvýšili na 2:0, začalo být víc a víc jasné, že i druhé utkání protéká VHK mezi prsty.

Hvězda zápasu: Lukáš Endál

Lukáš Endál nepatří mezi oblíbence vsetínského publika a platit to bude i po tomto zápase. To Endál má možná ke Vsetínu opačný vztah, na Lapači se mu totiž tradičně daří. Ve druhé semifinále to byl právě on, kdo odstartoval českobudějovickou cestu za vítězstvím. Před první trefou zavezl puk do útočného pásma, vyhrál souboj s obráncem a v následní kombinaci propasíroval puk za Šelepněva, odkud ho Novák doklepl za řáru. O druhý gól se pak Endál postaral sám. V přesilovce vypálil na Šelepněva bekhendem, a když domácí gólmanovi puk vypadl, Endál si ho ve skrumáži těl znovu našel a další bekhendem ho zblízka poslal nechytatelně do sítě. Endálův příspěvem byl v tomto zápase jednoduše klíčový.

Smolař: Jan Šelepněv

Po Davidu Gábovi dostal ve druhém utkání příležitost Jan Šelepněv. Tento vsetínský gólman však dopadl ještě smolněji, než jeho kolega. Nejenže inkasoval dohromady šest branek, ale při té poslední se navíc nepříjemně zranil poté, co bránící hráč VHK nesmysl postrčil radujícího se českobudějovického hráče přímo do svého gólmana. Šelepněv přitom dělal co mohl, ve druhé třetině několika výbornými zákroky držel Vsetín ve hře, postupně však před rozjetými hosty kapituloval i on. Ze všeho nejdůležitější teď ale je, aby byl vsetínský muž s maskou co nejdříve v pořádku.

Zklamalo: domácí marnost

Vsetín do druhého zápasu změnil složení formací. Znovu dal dohromady v základní části nebezpečné trio Theoret – Pitule – Kopta a místo Vítka naskočil do zápasu Vávra. Ze začátku to vypadalo, že změny by mohly fungovat. Pituleho formace dělal v první třetině hostům nemalé problémy. Od stavu 0:1 však postupně i tento útok zapadl do bahna bezradnosti. Prospalovi svěřenci znovu potvrdili, že mají svého soka perfektně zmapovaného. Velmi dobře četli hru, vsetínské útoky účinně rozbíjeli ve středním pásmu, výborně navíc pracovali před oběma brankami. Vsetínští si s jejich hrou nevěděli rady, navíc i tentokrát jako by jim chyběla šťáva. Často jim v soubojích chyběl krůček, kombinaci zase scházela potřebná rychlost a útočným výpadům přímočarost. Znovu se tak potvrdilo, že Jihočeši jsou na vsetínský styl hry výtečně připraveni.

Zaujalo: posunutá branka? Nevadí

V samém úvodu druhé dvacetiminutovky došlo k poměrně kurióznímu momentu. Rozjetý hostující útočník ztratil v souboji rovnováhu a v plné rychlosti vletěl do vsetínské klece, kterou logicky vychýlil ze svého postavení. Hlavní rozhodčí se chystal fouknout do píšťalky, nakonec však hru nepřerušil. Viděl totiž, že Vsetín vyráží do útoku, a tak místo, aby necitlivě přerušil hru, zůstal stát poblíž posunuté branky a do píšťalky hvízdnul až ve chvíli, kdy hráči Motoru vsetínskou akci překazili. Za tento citlivý přístup ke hře zaslouží hlavní rozhodčí rozhodně palec nahoru.

Číslo dne: 3

Druhý semifinálový duel se nesl ve znamení čísla tři. To tentokrát přálo zejména hostům z Českých Budějovic. Ti vstřelil ve druhé i třetí třetině tři góly, které jim zajistily pohodovou výhru. Zároveň hráli hosté třikrát v oslabení, pokaždé ho ale bez větších problémů ubránili. Tři body v kanadském bodování a i v +/- statistice nasbíral nejproduktivnější hráč Jihočechů v zápase Zdeněk Kutlák. Tři střely na bránu zároveň zaznamenali nejaktivnější hráči v zelenožlutém dresu – Teper, Drtina, Jonák a Rob. Ani jedna z nich ale nenašla cestu za Srmeňova záda. Nezbývá proto, než doufat, že v úterý budou vsetínští střelci efektivnější.

Ze statistik: 20 zblokovaných střel

O tom, jak dokonale měli hosté Valachy přečtené, svědčí i tato statistika. 20 zblokovaných střel za jeden zápas rozhodně není malé číslo, zvlášť když na opačné straně to byla sotva polovina. Četnost střelby přitom měly oba týmy podobnou. Vsetínští často neměli kudy střílet a když už se o to pokusili, byla vysoká pravděpodobnost, že trefí hráče před sebou. Zvlášť, když kombinace Valachů byla často pomalá, takže hosté stíhali vykrývat prostory i v oslabení. Tato statistika dost možná dává i odpověď na často zmiňovanou otázku – proč obránci tak málo střílejí. Mnohdy prostě nemají kudy, většinou je totiž nablízku clonící a do střely zaklekávající hráč.


Následuje: série míří do arény Motoru

Slovy klasika: situace je vážná, nikoliv však zoufalá. Valaši nyní vyrážejí na jih Čech, kde se v úterý a ve středu pokusí oplatit Motoru vyrabování Lapače. Mise to bude velmi obtížná, avšak ne nemožná. Vždyť Budějovicím se v letošním play-off daří mnohem více venku než doma, kde ze tří zápasů vyhrály jen jediný. Třetí semifinále Chance ligy startuje v Českých Budějovicích v úterý v 17:30.

Klíč k úspěchu: vstřelit úvodní gól

Oba úvodní zápasy ukázaly, jak důležité je vstřelit první branku. A právě to bude jedním z nejdůležitějších úkolů Vsetína, Nejenže potřebuje konečně odčarovat kouzlo svatyně Motoru, ale moc by se mu hodilo, kdyby byl celkem, který otevře skóre. V opačném případě totiž nemají na hru Jihočechů pádnou odpověď. Určitě by se také hodilo, kdyby Valaši přestali být za všech okolností ti hodní. V play-off se často traduje hláška: když už prohrávám, ať to soupeře aspoň bolí – ostatně viděli jsme, co na Lapači v první čtvrtfinále předváděli Jestřábi. Vsetínští se však za všech okolností snaží hrát svůj technický hokej a v této sérii to zatím nefunguje. Vyšší důraz, emoce, přímočarost, pohotovost zakončení i rychlost v kombinaci, to vše jsou aspekty, kterých Vsetín potřebuje využít. Nebude to vůbec lehké, Valaši však jsou kvalitními hokejisty. A kdy jindy to prodat, když ne teď?

Očekávání: Valaši potřebují vyhrát

Úterní zápas je asi poslední reálnou šancí, jak vrátit VHK do hry o postup do baráže. Ze stavu 0:3 na utkání už by se totiž série otáčela přetěžce. České Budějovice budou pokračovat ve svém hokeji. Na Vsetín to zatím velmi dobře platí, zvlášť ve chvílích, kdy už mohou jen kontrolovat náskok a dodržovat stanovenou taktiku. Ani od Vsetína se ale nedá očekávat, že by nějak diametrálně změnil herní styl. Potřebuje zapracovat na řadě dílčích činností (viz výše), těžko ale Valaši začnou hrát něco jiného, než čím se prezentují celou sezónu. Fanouškům VHK tak nezbývá než držet palce a věřit, že tentokrát to bude vsetínský styl hokeje, který bude na ledě dominovat.

Předzápasové novinky: Zamíchají trenéři formacemi?

Před minulým zápasem jsme předpokládali, že po vychytané nule dostane v brance Motoru příležitost znovu Kváča. Nestalo se tak, chytal Strmeň – a pro změnu také neinkasoval. Dá se nicméně důvodně předpokládat, že třetí duel znovu odchytá Kváča. Na straně VHK se situace s brankáři dost možná vyřešila sama. Šelepněv pro zranění nedochytal, vzhledem k tomuto faktu, ale i vysoké prohře Vsetína, tak nejspíš dostane příležitost Gába. Uvidíme, zda se trenéři znovu pokusí zamíchat útočnými formacemi. Vzhledem k dosavadní bezzubé vsetínské ofenzívě se to nabízí.