Najdou Valaši střelce v prostějovském Lukáši Říhovi?

Václav Trávníček • 04.12.2006

V s e t í n – Momentálně nejlepší střelec 1. ligy Lukáš Říha bude hostovat v extraligovém Vsetíně. Prostějovský šutér bude valašskému klubu vypomáhat do konce sezóny. „Hledáme hráče na všechny posty. A vhledem k tomu, jak daleko je letošní sezóna, uvažujeme už i nad příštím ročníkem,“ řekl asistent trenéra Břetislav Kopřiva, jenž Říhu nominoval už do nedělního utkání proti Třinci a byl s jeho výkonem spokojen. „Musím se ještě rozehrát, ale ve třetí části nám to už šlo,“ pochvaloval si po zápase sám Říha. Pětadvacetiletý útočník by mohl být příslibem do budoucna, vsetínský klub totiž silně postrádá střelce.

První třetina proti Třinci nevyšla jak Říhovi, tak celému vsetínskému mužstvu. Valaši v první dvacetiminutovce inkasovali hned třikrát, což se podle vývoje utkání ukázalo jako klíčové. „O přestávce v kabině jsme si řekli, že jsme píp a píp a že těm druhým píp ještě musíme ukázat. Někdy není vhodný řev a situace se musí vyřešit psychologicky,“ neztrácel Říha dobrou náladu ani večer před novináři. „Kluci mi říkali, že problémy s první třetinou tu mají už delší dobu. Dneska jsme udělali tři hloupé chyby a soupeř všechny tři využil. Třinec je teď docela v laufu a prohrávat s nimi 3:0, to se nevyplácí."

Přestože už Valaši vysoké manko do konce zápasu nedotáhli, mohla vsetínské trenéry těšit alespoň zlepšující se hra. „Já jsem se svým výkonem spokojený až od třetí třetiny. Bude mi chvíli trvat než si zvyknu, ale věřím, že to bude už jenom lepší,“ míní nejlepší střelec 1. ligy, jenž měl v neděli na hokejce vyrovnání. V obranné třětině Ocelářů získal kotouč a stal tváří v tvář brankáři Vojtkovi. „Chtěl jsem zakončovat nahoru, ale nakonec to nedoklepl ani Luboš Rob. Pak mohl ještě vyrovnat Marek Dubec, ale puk mu po buly sjel po hokejce,“ vzpomínal Říha na svoji největší šanci utkání. Kdyby ji proměnil, Vsetín by srovnal stav na 3:3. A on by měl důvod ke svým tradičním oslavám.

Když totiž v dresu prostějovských Jestřábů vsítí branku, dost svérázně ji oslavuje. Zkrátka – hraje pro diváky. „Show ke hokeji patří, ale musí se vyhrávat. Když přijdou vítězství, může být i show. Přitahuje to lidi. Jestli ale prohrajete 5:0, tak to samozřejmě nejde. Ale budu se snažit, abychom vyhrávali a když se mi bude dařit, určitě něco vymyslím,“ usmál se Říha na otázku slavení gólů.

Jak často bude nová posila Vsetínu vypomíhat se uvdí v následujících dnech. „Bude záležet především na prostějovském klubu, kdy nám bude ochoten Lukáše půjčit,“ míní asistent Kopřiva. Sám Říha tvrdí, že prioritou je pro něj extraliga. „Ale Prostějovu teď něco dlužím, takže se budu snažit nastupovat za obě mužstva. Bude to náročné, ale chci se chytit šance, kterou mi Vsetín dal. Věřím, že ještě můžeme stáhnout bodovou ztrátu do desátého místa. Soutěž je teprve v polovině."