Poprvé na hokej v roce 2016, přijedou Bobři z Valašského Meziříčí

Jan Tajzler • 01.01.2016

Nový rok 2016 je tady, vsetínští hokejisté změří síly se svým rivalem z Valašského Meziříčí. Tým od soutoku řeky Bečvy se zatím trápí a společně s Karvinou představuje druholigové podpalubí, přesto je toto derby bráno jako atraktivní duel, neboť Bobři se za jakékoliv situace dokáží proti Vsetínu vždy vyhecovat, tím spíš, když za Valašské Meziříčí nastupuje řada vsetínských hráčů v rámci hostování. Třetí valašské derby letošní sezony vypukne netradičně v neděli od 17:30.

Na nedělní derby utkání je pro fanoušky připravena DIVÁCKÁ SOUTĚŽ ve střelbě na branku, která proběhne tradičně na konci přestávky po 2. třetině. Ceny do soutěže věnovala společnost JANČA V.M. s.r.o., která je zároveň partnerem prvního letošního Valašského derby.

Bobři z Valašského Meziříčí před sezonou vyhlásili jako svůj cíl dostat se po letech do play-off. Jenže ve Valašském Meziříčí nebyly v létě ideální podmínky pro letní přípravu na ledě, což možná mohl být jeden z faktorů tragického vstupu Bobrů do nové sezony. Hokejisty od soutoku Bečvy nespasil ani krok vedení v podobě výměny trenéra. Valašskému Meziříčí hráčským materiálem vypomáhá hned několik klubů z okolí, mimo Přerov a Prostějov je hlavním dodavatelem také Vsetín a právě to vytváří ještě pikantnější atmosféru okolo utkání mezi kluby z valašských měst. Vsetín v posledních letech vládne valašskému derby, v loňské sezoně dokázal srovnat bilanci novodobých historických vzájemných zápasů a v té letošní převrátil misky vah zpět na stranu valašské metropole.

Bobři v play-off? Musí přijít vítězná série

Valašské Meziříčí se po většinu sezony tahá o předposlední místo s Karvinou, která je prozatím o šest bodů horší než předposlední Bobři. Tento náskok však mužstvo trenéra Tejkla příliš neuklidňuje, Bobři chtějí do play-off a na vyřazovací část ztrácejí propastných dvanáct bodů. Pokud ve Valmezu nechtějí začátkem března rozpouštět ledovou plochu, musí vodní hlodavci zabrat.

Trenér Tejkl spoléhá především na služby zkušeného Václava Studeného s bilancí 9+8 je zároveň nejproduktivnějším hráčem mužstva, další sílou bobří ofenzívy je David Varga, vsetínský odchovanec si prozatím připsal sedm přesných tref a devět asistencí. Dalším pilířem útoku je znovu vsetínský odchovanec Jan Podešva, posila ze Vsetína stihla Valašskému Meziříčí během jedenácti utkání pomoci patnácti body. Stálici v týmu Bobrů je Ondřej Martiník, produktivně se pak daří dalším exvsetínským hráčům, Martinu Kubo, Antonínu Sprušilovi či Martin Kývalovi.

Defenzivní řady Bobrů pak mají svou oporu v Patriku Kovářovi (1+10). Také v obraně Bobrů najdeme vsetínské odchovance, Zbyňka Žabčíka či Kamila Valentíka. V brance Bobrů nastupuje střídavě Jan Čáp s Lukášem Vydrželem, Přerov pak poskytl Bobrům také Jiřího Slováka, tento brankář několikrát předvedl, že dokáže pochytat obrovské množství střel vsetínských hráčů, ale ani on nedokázal zabránit sérii porážek Bobrů proti hokejistům z valašské metropole. Kdo nastoupí v neděli do branky ve Vsetíně je tak otázkou.

Vsetín čeká bitva o povinné body

Je to klišé, které opakují redaktoři, hráči i fanoušci, derby nemá favorita. V posledních sezonách však derby vždy vyhrál tým, který byl výše postavený v tabulce, Vsetín nad Valmezem vládne pevnou rukou v podobě deseti vítězství za sebou. O to jedenácté bude bojovat v neděli a hráči Valašského hokejového klubu neberou nic jiného než další tříbodový zisk. "Bude to stará otřepaná fráze, ale derby nemá favorita. I když teď jsme druzí, takže bychom měli vyhrát za tři body a to bezpodmínečně. Ten zápas budeme chtít určitě vyhrát," měl jasno po posledním vítězným utkání s Břeclavi František Zúbek.

Pokud se podíváme do statistik, najdeme i zde parametry, které Bobři oproti vsetínským hráčům nenaplňují ani z poloviny. Tak třeba vsetínský nejproduktivnější hráč si v dosavadním průběhu soutěže připsal 42 kanadských bodů, pro srovnání, meziříčský Václav Studený jich má pouze 17. Vsetínský tým je postaven na svých vlastních odchovancích, Ondřej Slováček či Jindřich Abdul bojují za svůj mateřský klub jako lvi, což dokazuje také jejich pravidelný bodový přínos do týmové produktivity.

Pikantní příchuť bude mít toto utkání také pro Petra Dvořáka, po svém návratu z Polska chtěl Dvořák právě do Valašského Meziříčí, kde zažil i boje o první ligu, na poslední chvíli se však ozval Vsetín a zkušený útočník vábení ambiciózního Vsetína neodmítl. Navíc se právě jeho služby Vsetínu vyplácí, Dvořák v zelenožlutém dresu prozatím zaznamenal třiatřicet bodů a proti Bobrům určitě bude mít o motivaci dvojnásobně postaráno.

Lukáš Vrba zpět v sestavě!
Obránce Lukáš Vrba, jenž zkolaboval během rozcvičky před zápasem s Novým Jíčínem dne 28.11.2015, nastoupí opět do zápasového kolotoče a to právě v novoročním derby proti Valašskému Meziříčí.

Dokáže Vsetín upevnit svou nadvládu nad svým valašským rivalem? Nebo se dočkáme překvapení kola? Bobři ve Vsetíně určitě nenechají kůži lacino, navíc se doma předvede řada vsetínských odchovanců. Nenechte si ujít třetí valašské derby sezony, kde postavení v tabulce obou týmů nehraje roli.

Předpokládané sestavy:

Valašské Meziříčí: Vydržel (Sekula) – Franek, Kovář, Kaluža, Žabčík, Hradil, Tomek, Valentík – Podešva, Sprušil, D. Varga, Studený (A), Kubo, Pořický, Mi. Varga, Kuchta, Kývala, Ma. Varga, Martiník, Baroš

Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Ostrčil, Žák, Ambruz, Hryciow, Vrba – Zúbek, Vaněk, Kolařík, Slováček, Dvořák, Vítek, Kajaba, Vávra, Finsterle, Abdul, Hrazdira, Ondráček - Daněk.