Roman Stantien vyhlíží začátek Chance ligy. Do středy to vyladíme, hlásí

Redakce • 09.09.2022

Období přípravných zápasů je u konce, kolotoč jménem Chance liga je za dveřmi. Hokejisté VHK ROBE Vsetín vstoupí do sezony příští týden ve středu domácím utkáním proti Šumperku. „Celé léto jsme tvrdě dřeli a nyní se těším, že bude fungovat to, co jsme trénovali,“ říká hlavní trenér Roman Stantien, jehož svěřenci odehráli v průběhu srpna a září šest přátelských duelů. Klání se Zlínem bylo ukončeno po první třetině kvůli mlze a soupeř z Popradu se omluvil kvůli marodce v kádru.

Jaké dojmy ve vás po přípravném období převládají?
Myslím si, že nám chybí dva zápasy. Jde vlastně o utkání, která byla naplánovaná s Popradem a Zlínem. V těžkých duelech by se nám všechno ukázalo. Sice jsme se narychlo domluvili s Žilinou, která ale měla den volna, a tak jsme z toho zápasu nemohli dělat nějaké závěry. A první utkání s Trenčínem bylo prostě první. Kluci se v prvním zápase seznamují, vše si musí sednout. Zápasů jsme odehráli málo. Kdybychom měli za sebou o dva navíc, vypadalo by to zase trochu jinak.

Je možné tyto dva zápasy něčím nahradit?
Nechci se vymlouvat na to, že ve čtvrtek šli někteří kluci z tréninku nemocní rovnou do postele. Jsou to ale lídři prvních dvou pětek, kteří to mají táhnout. Ve čtvrtečním zápase jsme museli do těchto pětek zařadit hráče z jiných formací. Adekvátně je ale nenahradíte. Samozřejmě by to nemělo vypadat tak, jak to vypadalo ve čtvrtek proti Žilině.

Čekáte tedy, až se uzdraví marodi?
Nečekáme, tohle se může stát i během sezony. Kluci, kteří mají nahradit spoluhráče ve vyšších formacích, si musí uvědomit, že jsou platnou součástí týmu. Tím nechci říct, že by dobře netrénovali, k jejich tréninku nemůžu nic říct. Ale jedna věc je trénink a druhá je prodat to v zápase. To tam pořád nevidíme. Na tréninku máme spoustu dobrých věcí, přijde zápas a nic z toho se tam nepromítne. Pro spoustu kluků je to něco nového a ještě si na to úplně nezvykli tak, jak by měli. I proto říkám, že nám chybí dva zápasy, protože právě v těch se to ukáže.

Absence jsou dlouhodobého charakteru?
Myslím si, že souvisí se změnami počasí. V zátěži, kterou kluci mají, je to nyní pro jejich organismus sportovců těžší. Kluci se o sebe mimo led musí starat ještě víc, než se starají. Mají toho dost, tento týden jsme už trochu ubrali. První soutěžní utkání hrajeme ve středu, máme před sebou prakticky ještě týden. Myslím, že to do té doby vyladíme.

Co pozitivního jste si z přípravy odnesl?
Na tréninku nám jde spousta věcí, které jsme nacvičovali. Jen je potřeba to přenést do zápasu. Kluci si musí víc věřit a dělat rozhodnutí ve správný okamžik. Pozitivem jsou také výkony brankáře Maxe Žukova. V obranném pásmu máme nedostatky v pokrytí slotu. Věnujeme se tomu dennodenně. Hledáme různé metody, jak to trénovat, aby kluci dostali do krve, že jde o ten nejdůležitější prostor. Ale jak říkám, věřím, že to do středy zvládneme.

Maxim Žukov je jednou z posil týmu, stejně jako další hráči. Podařilo se vám kádr doplnit podle představ?
Myslím, že ano. Kluci, které jsme přivedli, mají svoji kvalitu. Jen musíme být trochu trpěliví. Na tréninku to vypadá velmi dobře. Je jen otázka času, kdy odehrajeme více zápasů a vše si sedne. Jsem přesvědčený, že kvalita v kádru je na to, abychom dosáhli našich předsezonních cílů.

V přípravě nastoupil i patnáctiletý útočník Adam Koláček. Jaký na vás udělal dojem?
Adam je mladý kluk, proto od něj nemůžeme očekávat, že to bude táhnout a rozhodovat zápasy. Pokud bude mužstvo hrát tak, jako ve čtvrtek, sklouzne spolu s ním do té špatné roviny, a nic z něj nevypadne. Tak to je. Když se hraje dobře, tak i výkony mladých hráčů jdou nahoru. V Adamovi něco určitě je, má to před sebou. Stejně jako roky dřiny.

Poohlížíte se ještě po nějakém doplnění na konkrétní pozici?
V průběhu sezony mohou nastat různé situace. Například když se zraní více hráčů. Ne vždy každou posilu trefíte, protože ne každému může sednout herní systém nebo třeba prostředí. Výkon ovlivňuje spousta okolností. Samozřejmě je složité přivést někoho s tím, že bude čekat na svoji šanci, nebo nastoupí, když se někdo zraní. Jsem přesvědčený, že jsme vybrali ty pravé hráče.

Jak bude vypadat váš program do středečního startu Chance ligy?
V sobotu máme volno, v neděli večer je na programu trénink a mítink. V pondělí a úterý budeme rovněž trénovat a připravovat se na středeční premiéru.

Co pro vás začátek nové sezony znamená, respektive jaký jste si pro ni vytyčil svůj osobní cíl?
To bych si nechal pro sebe. Když se sny, touhy, cíle nebo předsevzetí řeknou nahlas, většinou se to nepovede. Ale na novou sezonu se moc těším. Celé léto jsme tvrdě dřeli a nyní se těším, že bude fungovat to, co jsme trénovali. Liga je dlouhá, je to něco úplně jiného než příprava.