Sedmáci se chystají na mistrovství republiky

Václav Trávníček • 15.03.2009

Mistrovství sedmých tříd je za dvěřmi. Závěrečný turnaj sezóny se letos odehraje ve Slaném a nebudou na něm chybět ani mladí vsetínští talenti. Svěřenci trenéra Libora Forcha budou obhajovat stříbro z loňského roku, kdy jako šesťáci získali stříbrné medaile na mistrovství republiky v domovském Vsetíně. Přivezou si medaili i letos z Čech?

Ročník narození 1995/1996 patří ve vsetínském klubu k dlouhodobě nejúspěšnějším týmům. Spolu s letošními deváťáky jsou sedmáci momentálně jedinými týmy, které se mohou honosit titulem Mistra české republiky - získali jej pod vedením trenéra Miroslava Kubo v roce 2006 jako čtvrťáci. Jestliže letošní deváťáci na záverečný turnaj nedosáhli - to hlavně proto, že jejich kádr je logicky oslaben posuny hráčů do dorostu - sedmáci stejně jako vloni vybojovali šanci utkat se o nejvyšší metu.

Vloni měli hráči Vsetína výhodu domácího prostředí na Lapači, kde se MČR šestých tříd konalo, letos zajíždějí na stadion ve Slaném u Prahy. Rozhodnutí Svazu na pořádání tohoto turnaje na „neutrální" půdě padlo po drobných zmatcích a nejasnostech, kdy ve hře o pořádání byl dokonce několik dní znovu Vsetín. Letošní turnaj pořádají společně týmy HC Letci Letňany, HC Sparta Praha a HC Ústí nad Labem. Pětici se Vsetínem doplní úřadující mistr republiky Kometa Group Brno.

Co se v kádru od loňské sezóny změnilo? Předně je třeba zmínit změnu na postu hlavního trenéra: Miroslav Kubo své další trénování prozatím nespojuje s valašským klubem a odešel na Slovensko. Na jeho místo nastoupil dosavadní asistent, postava známá z památné postupové sezóny do extraligy a držitel dvou titulů mistra republiky, Libor Forch. Za své asistenty si vybral Vojtěcha Vašíčka a Daniela Tesaříka, který se takto trenérskému řemeslu „učí" zároveň se svým působením ve vsetínském A-týmu. V soupisce ale také došlo na několik změn: ze základní sestavy oproti loňsku odešli dva hráči - Jindřich Abdul přešel do šatny osmiček a Eduard Štefl s hokejem po loňské stříbrné republice skončil. „Vosí hnízdo" ale také doznalo zásadního doplnění - ze Zlína přišel Martin Helešic a ve Valašském Meziříčí trenéři objevili forvarda Tomáše Skypalu a bankáře Ondřeje Sekulu. Před koncem roku kádr ještě výrazně posíli formou přestupu dva urostlí obránci z Bratislavy - Michal Guoth a Luboš Seidl. Bohužel po posledních informacích o chystané reorganizaci mládežnických soutěží se zdá jejich angažování jako neúspěšné. Navrhované omezení počtu cizinců a hlavně jejich „zpoplatnění" patrně zhatí jejich další působení na Vsetíně, přestože klub s těmito talentovanými hráči do budoucna počítal.

Tým celou sezónou procházel doslova jako nůž máslem - po několika klopýtnutích v přípravě se posadil na vítěznou vlnu, ze které jej sesadil před pár dny až soupeř z VOKD Poruba. Dále naši chlapci ztratili po jednom bodu překvapivě v Novém Jíčíně a doma s Vítkovicemi. Za zmínku ale jistě stojí fakt, že trenéři pravidelně posílali k osmákům minimálně tři hráče na zápas. Nezřídka se stávalo, že k zápasu sedmých tříd nastoupil jen minimální předepsaný počet hráčů a to deset plus brankář, protože zbytek bojoval o třídu výš. Takto se "nahoře" během sezóny protočili všichni hráči kádru a vyzkoušeli si také rychlejší a důraznější hokej, což by na turnaji MČR mělo být výhodou. Dlužno také podotknout, že se letos oproti předešlým sezónám kádru nevyhnula ani marodka - jmenujme zde dva dlouhodobě zraněné Vašíčka a Motlocha. I přes všechna tato úskalí nechali za sebou hoši sedmé třídy v tabulce moravské skupiny týmy jako VOKD Poruba, HC RI Okna Zlín, HC Vítkovice, HC Oceláři Třinec, Pantery z Havířova nebo mužstvo HC Slezan Opava.

Na koho se tedy budou trenéři ve Slaném spoléhat? Post brankářské jedničky má dlouhodobě „předplacený" Vlastimil Hak, dvojkou mu bude Ondra Sekula. První pětka nastupovala letos ve složení Zdeněk Děrkas na centru s křídly Honzou Forchem a Martinem Helešicem. Druhý útok hraje dlouhodobě stabilně ve složení: centr Lukáš Motloch a na křídlech Lukáš Kuchařík a Ondřej Grygar. Ve třetím útoku hraje na centru Tomáš Skypala s křídly Adamem Hořanským a Filipem Zetochou. Do hry jsou ještě připraveni Tomáš Koutný a Václav Mrnuštík. Dlohodobou souhrou prověřené obrany Vojtěch Vašíček - Michal Hryciow, Jan Ščotka - Zbyněk Žabčík letos doplnili zmínění Michal Guoth a Luboš Seidl jako třetí obrana. Na post obránce bude připraven i Robin Skalák.

Celý týden od 9. do 15. března probíhala intenzivní příprava a potvrdila tak fakt, že jestli chtějí chlapci uspět, nezbývá než obětovat jarní prázdniny. Příprava na ledě byla dvoufázová, proložená modelovým utkáním s výběrem osmé a deváté třídy. Trénovalo se ale intenzivně i na suchu - na řadu přišly i nepopulární schody. Dokonce se trénovalo i na "mokru" protože bylo do přípravy zahrnuto i plavání. Příprava vyvrcholila v sobotu 14. března, kdy sedmáci zajížděli k ligovému zápasu do Zlína.

„Jediné, na co se opravdu nemůžeme vymlouvat, je nedostatek zkušeností," řekl před mistrovstvím republiky Libor Forch. „Někteří hráči jedou dokonce na svoji čtvrtou republiku. Teď jsme týden pořádně potrénovali a doufám že jsme řádně nachystaní. Chlapci se na turnaj těší a snad to všechno dokáží zúročit i na ledě. Herní systém turnaje je ale naprosto neúprosný - čtyři zápasy ve třech dnech a to ještě ve zkrácené stopáži 3x15 minut. Nebude čas na jakoukoliv chybu, protože ty zápasy budou opravdu strašně krátké. Bude to všechno také o štěstí," dodal.

Vsetín nastupuje k prvnímu zápasu na led ve Slaném ve čtvrtek 26.3. odpoledne a to proti pražské Spartě. „Je ale úplně jedno s kým budeme hrát které utkání. Je to vrchol sezóny, na turnaj se dá postoupit pouze tak, že vyhrajete dlouhodobou část ve skupině. Stejně jako my tu naši, vyhrála svoji Sparta, Letňany, Kometa i Ústí. Někoho podceňovat nebo si jej přát na rozehrání je naprostý nesmysl. Většinou to bývá klišé, ale opravdu není slabých soupeřů. Tady to platí naprosto bezezbytku," dodal závěrem Forch.