Derby opět skoupé na branky, v prodloužení se radoval Zlín

Aleš Koňařík • 22.12.2005

Z l í n - Tradice letošních derby zápasů opět zůstala neporušena. Nepadly více než tři branky a Zlín dokázal uhájit domácí led vítzěstvím 2:1 v prodloužení, které zařídil obránce Pavel Zubíček. Vsetín však v okleštěné sestavě ve Zlíně nezklamal. "Myslím si, že jsme byli lepším mužstvem, v koncovce nám však nepřálo štěstí," řekl po utkání vsetínský kouč Rostislav Vlach. Jediný gól hostů vstřelil ve třetí třetině kapitán Roman Stantien. Brankář Martin Altrichter se v tomto utkání už ani neobjevil na střídačce a zítra se vrací zpět do kádru Zlína.

- 35.kolo čt 22.12.17:00
Berani Zlín
2:1p(0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Kristek (Král, Hamrlík), 64. Zubíček (Barinka) - 47. Stantien (Horák, Bauer). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:9. Bez využití. Diváci: 5039. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Berani Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček, Houdek, J. Malinský - Kristek, Leška, Špilár - Okál, Král, Záhorovský - Barinka, M. Čech, Rachůnek - Kovář, Kubiš. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
VHK ROBE Vsetín: Hovi - Spitzer, Kučný, Horák, Bauer, Zapletal, Bolf - Demel, Stantien, O. Hruška - Janků, Steiner, Rob - Dubec, Jenáček, Duba. Trenéři: Kopřiva a Vlach.
Překvapivě uvolněně (počítaje i čtyřminutové zpoždění při nástupu do třetiny) přijali výzvu v podobě derby hokejisté Vsetína a na ledě třetího celku soutěže se jim evidentně nehrálo špatně. Počítáno na zajímavé šance, byli na tom vsetínští o kousíček lépe.

Jako na kolotoči si musel hned ve 2. minutě připadat zlínský strážce Murín při střelách Janků a Horáka, kteří do jeho výstroje během chvilky obtiskli několik puků. Nejblíž tomu vnést do řad modrého celku radost byl Luboš Rob po lišáckém uvolnění od aktivního Janků v 10. minutě. Svou střelu z první však Rob dostatečně nezvedl a svou akci alespoň zakončil srážkou s Igorem Murínem.

Zlínský brankář se zřejmě musel na své beky zlobit, protože hosté si v jeho brankovišti podobné kousky dovolovali poměrně často a Murína tak jako sníh Valašské hory zalehávali i další hráči Vsetína.

Zato domácí tým působil poměrně unaveně a domácími diváky očekávaný tlak se nedostavil. Hovi byl nucen v první části rešit prakticky jen tři nepříjemné akce: bekhendovou ránu Čecha a nájezdy Barinky a Hamrlíka, který na finského brankáře najížděl rovnou z trestné lavice.

Záhorovského pumelice a Zubíčkova umístěná rána od modré, kterou našel Hovi v lapačce, byla důkazem zvýšené aktivity domácího celku, druhá třetina však nenavázala na relativně zajímavý průběh první dvacetiminutovky. Přesto se v ní tribuny dočkaly prvního gólu derby.

Branka šla především na konto Richrada Krále, který po pravém křídle zatáhl puk do třetiny, navázal na sebe dva hostující hráče a z jeho přesné zpětné příhry následně profitoval nekrytý Kristek.

Vsetínský tým inkasovaný gól na pohled nijak zvlášť nezlomil, Valaši jsou ostatně již přivyklí tomu, že v letošních zápasech většinou tahají za kratší konec. Při snaze o vyrovnání však hosté naráželi především na svou bídnou koncovku, ačkoliv se jim poměrně často dařilo udržet se v útočném pásmu. Nutno ale přiznat, že se tak dělo převážně při soubojích v rozích kluziště. A tak se jediná opravdu zaznamenání hodná příležitost urodila až samotném závěru třetiny, kdy se do Demlovy příhry opřel z voleje Janků a trefil Murína do ramene.

V 59. minutě předvedl Sasu Hovi klíčový zásah, který pro Vsetín nakonec znamenal bod. Lapačkou bravurně zlikvidoval bekhendovou střelu Kristka, který předtím prokličkoval celou vsetínskou obranou. Hosté předtím totiž přeci jen dokázali překonat Murína, a to zásluhou teče kapitána Stantiena ve 47. minutě, po které puk proletěl zlínskému brankáři mezi betony.

Zlínští mohli v tu chvíli jen litovat neproměněné přesilové hry z úvodu třetí části, při které se dostali na 23 vteřin do dvojnásobné přesily. Hovi chytal s přehledem.

Vyrovnání vneslo do derby potřebný náboj, vítěz však po normální hrací době znám nebyl. Šance Odnřeje Hrušky skončila na hraně Murínovy lapačky a atak Demela vyústil jen v šarvátku ve zlínském brankovišti.

Kučný v roli falešného křídla mohl v 63. minutě dokonat vsetínský obrat, ale v koncovce postrádal více klidu. Ten na druhé straně projevil po objetí Hoviho branky Zubíček a ranou zápěstím rozhodl o vítězství Zlína v prodloužení.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Spokojeni jsme jen se ziskem dvou bodů, protože hra měla k našim představám hodně daleko. V první třetině byl Vsetín lepší, pak jsme sice hru vyrovnali, ale stále jsme zaostávali v osobních soubojích. Vítězství v prodloužení považuji za velmi šťastné."

Rostislav Vlach (Vsetín): "Výsledek považuji za nespravedlivý, protože jsme byli lepší, měli více šancí, a proto jsme si zasloužili vyhrát. Ale opět jsme se trápili s koncovkou, v některých situacích nám chybělo více štěstí. Pozdní příchod na led před začátkem utkání byl způsoben tím, že někteří hráči měli nesrovnalosti s výstrojí a muselo se to vyřešit."