Domácí si vedení pohlídali, valašské derby pro Zlín

Jan Hrbáček, Petr Skácel • 24.11.2006

Z l í n - V pořadí 63. valašské derby získali pro sebe hokejisté HC Hamé Zlín, kteří si tříbrankové vedení v závěrečné části už nenechali vzít. Za Vsetín se osm minut před koncem trefil v přesilové hře Tomáš Demel, ale to bylo ze strany hostujícího celku vše. Hned o dvě minuty později totiž srazil nadšení vsetínských fanoušků zlínský forvard Petr Mokrejš. Medvědi oplatili svému soupeři porážku z prvního utkání, naopak Vsetín nenavázal na domácí úspěch proti Plzni a po polovině soutěže je s 27 body poslední.

- 26.kolo pá 24.11.17:00
Berani Zlín
4:1(1:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Záhorovský (Leška), 26. Leška (Záhorovský), 29. Čech (Rachůnek), 55. Mokrejš (Rachůnek) - 52. Demel (Grill). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 12:8, navíc Vosátko - Sakrajda 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5080. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Berani Zlín: Murín - Hamrlík, A. Novotný, Nosek, Zubíček, Vosátko, L. Galvas - Melenovský, Leška, Záhorovský - Mokrejš, M. Čech, Rachůnek - Kovář, Kašpařík, R. Pšurný.
VHK ROBE Vsetín: Vehviläinen - Šmach, Kučný, Galvinš, Bobček (21. Horák), Bolf (31. Ostrčil), Balčík - D. Květoň, Stantien, Demel - Dubec, Berzinš, Rob - Grill, Sabol, Sakrajda (41. - 50. Kraus).
Hokejisté Zlína v úterý na ledě Českých Budějovic přerušili čtyřzápasovou sérii bez vítězství a dalo se čekat, že jejich zvýšené sebevědomí odnesou v derby hosté ze Vsetína. Jenže první část hry se nesla ve velmi opatrném duchu a poslední celek tabulky brzy vycítil, že Bokrošovi svěřenci si v kramflecích nejsou zrovna dvakrát jistí. Hned v úvodu utkání zamířil za katr Balčík, ale přesilovkové komando Zlína ostrými náboji neplýtvalo. Největší příležitost měl Rachůnek, jenž mířil vedle. Podobně si v přesilové hře vedl Vsetín. Během trestu Zubíčka sice zlomil hůl Melenovský, ale bezmála třicetisekundovou výhodu hosté v gól nepřetavili. Místo extřineckého útočníka pak naskočil do hry Záhorovský, ihned zachytil nepřesnou rozehrávku a spolu s Leškou zamířil na jediného obránce Vsetína. Centr prvního útoku se neukvapil a Záhorovskému stačilo do jeho příhry nastavit hůl - 1:0. Vsetín přidal na útočné snaze, na výborném Murínovi ovšem postupně selhali Sakrajda, Dubec a Rob. Slovenský mág zkrotil i nebezpečnou střelu svého krajana Stantiena. Vsetín byl v první části nebezpečnější a pouze díky ve velké pohodě chytajícímu Murínovi šli Medvědi do kabiny s náskokem.

Klíčová pasáž utkání přišla ve 23. minutě, kdy na trestnou lavici putoval Vosátko a za třicet vteřin Kašpaříkův baseballový odpal puku do hlediště ocenil sudí Minář dvěmi minutami za zdržování hry. Vsetínští si vytvořili pouhé dvě šance, obě však byly stoprocentní. Nejprve Demel trestuhodně netrefil prázdnou bránu a poté Murín efektně vychytal Roba. Trest za střeleckou neschopnost hostů přišel brzy - ve 26. minutě vypálil z křídla Záhorovský a puk poskakující na brankové čáře zametl do sítě Leška. Medvědi byli na koni, ostrý projektil Hamrlíka Vehviläinena pořádně vystrašil. Ve 29. minutě přichystal hokejovou lahůdku Rachůnek, když naznačil střelu, položil si finského gólmana na led a po následném obloučku kolem brány naservíroval kotouč Čechovi, jenž nemohl minout. Hokejisté Hamé poté zavřeli obranná vrátka na sedm západů a Vsetín k nim do konce třetiny nedokázal najít klíč. Naopak po akci Lešky pálil Melenovský, o chvíli poté se neprosadil s chutí hrající Záhorovský. Po rychlém brejku mohl zvýšit i Novotný, ale jeho dělovku Vehviläinen s vypětím všech sil lapil.

Tříbranková ztráta se ukázala být pro snaživé hosty těžko zdolatelnou metou. Navíc jejich koncovka rozhodně nenesla extraligové parametry a připomínala spíše zoufalé obléhání nedobytného hradu. Střelu Květoně v přesilovce vychytal Murín a opakovaný pokus vsetínského mladíčka skončil na břevně. Medvědi poté svého gólmana nechali chvíli vydechnout, když řádně provětrali žlutozelenou defenzívu. Rachůnek puk do sítě neprotlačil, Záhorovského jedovka prosvištěla těsně kolem Vehviläinenovy klece a Mokrejš dokonce minul prázdnou bránu. Další dvojnásobná početní výhoda hostů přinesla tutovku Demela, jenž ale trefil jen tyč. Po vyloučení Vosátka a pokračující přesilovce 5 na 3 si ale nejlepší střelec Valachů spravil chuť a svižnou trefou překonal Murína - 3:1. Rýsující se drama? Kdepak. V 55. minutě dal výsledku definitivní pojistku Mokrejš, když osvědčil důraz před brankovištěm a zaznamenal svou druhou trefu v sezóně. Hokejisté Hamé tak po dvou porážkách na domácím ledě porazili vsetínského rivala 4:1.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Vsetín hrál třicet minut vynikající hokej, ale naštěstí neproměňoval šance. Klíčová byla situace za stavu 1:0, kdy hostující hráč netrefil prázdnou bránu. Tentokrát jsme byli po dlouhé době lepší v koncovce než soupeř. Jsme rádi za tři body a věříme, že doma jich už moc rozdávat nebudeme."

Rostislav Vlach (Vsetín): "Odehráli jsme hodně vyrovnaný zápas. Výkon nebyl nejhorší, a kdybychom proměnili alespoň polovinu šancí, tak bychom vyhráli. Za naši mizernou koncovku mohl nejen gólman Murín, ale také impotence našich hráčů. Do odkryté branky bychom měli umět dávat góly."