Hodonín tentokrát nad síly Valachů, rozhodla druhá třetina

Radek Bařina • 16.01.2010

Vítězství z Lapače si na jih Moravy odvážejí hokejisté Hodonína. Utkání, jež zejména ve své první polovině přineslo divákům nadprůměrnou druholigovou podívanou, se lámalo v úvodu prostředního dějství. Hostům se nejprve s notnou dávkou štěstí podařilo vsítit třetí gól a poté přežili téměř tři minuty dvojnásobného oslabení. Zbytek zápasu již Hodonín kontroloval, lépe bruslil, byl důraznější a po zásluze si tak ze Vsetína odváží tři body.

- 30.kolo so 16.1.17:30
SHK Hodonín
2:5(2:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Vaněk (Šimek, Ševčík), 16. Hrňa (Ševčík, Vaněk) - 1. Vrba (Jurásek), 2. Holuša (Hollý, Špok), 21. Peš, 38. Hollý (Špok, Holuša), 46. Vaškovič (Holuša). Vyloučení: 11:16. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1294. Střely na branku: 37:30. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Rajnoha, Horák, Zavrtálek, Matula, Tomis, Šimek - Mokrejš, Štraub, Tesařík - Hrňa, Vaněk, Ševčík - Sakrajda, Klabačka, Mikeš
SHK Hodonín: Svoboda - Holuša, Flamík, Vaškovič, Korotvička, Špok, Jurásek, Rapant, Pokorný, Šudoma, Flašar, Komárek, Haring, Peš, Salajka, Kuba, Vrba, Průdek, Hollý.

Ve strhujícím tempu začalo utkání mezi VHK Vsetín a Drtiči z Hodonína. Už po 11 sekundách hry putoval na trestnou lavici Štraub a hostům stačilo pouhých 18 vteřin na využití početní výhody. Vrba si sjel do střelecké pozice a přízemní střelou procedil touš mezi Plškovými betony (0:1). Za domácí mohl o necelou minutu později srovnat Mokrejš, bekhendem z blízka ale na Svobodu nevyzrál. V čase 1:50 se už červené světlo rozsvítilo, znovu to ale bylo za Plškem. V přečíslení tři na jednoho poslal Holuša puk před branku a puk se po sérii odrazů od bruslí i hokejek dostal až do branky (0:2).

Hosté v úvodu lépe bruslili a domácí měli i nadále plné ruce práce s odvracením jejich výpadů. Ve 4. minutě ale fauloval brankář Svoboda a též Vsetínu stačilo pouze několik vteřin k využití úvodní přesilovky. Šimkovu střelu od modré tečoval ze vzduchu šikovně Vaněk a Svoboda neměl nárok (1:2). Hra se poté, i díky zlepšení domácího pohybu vyrovnala, přesto bylo na ledě stále plno vzruchu. V úvodu 7. minuty se hostům naskytla velká šance na zvýšení náskoku, půl minutovou přesilovku pět na tři ale zcela prohospodařili.

Ani v dalších minutách neubývalo na ledě nasazení, diváci tak i nadále mohli sledovat výborný hokej, kterému nechyběly šance, tvrdé zákroky ani šarvátky. Domácí postupně začali přebírat iniciativu na své hokejky, a když byl ve 13 minutě podražen unikající Vaněk, měl Vsetín blízko k vyrovnání. Hlavní rozhodčí totiž nařídil trestné střílení, bekhendový pokus Erika Hrni ale zastavila Svobodova lapačka.

Na sklonku 16. minuty se ovšem Valaši přeci jen dočkali zaslouženého vyrovnání. Drtiči ztratili za svou brankou touš, který Ševčík pohotově poslal před branku, kde hlídkoval zcela osamocený Hrňa. Domácí kanonýr nezaváhal a prudkou ranou nekompromisně uklidil kotouč pod břevno (2:2).

Na Lapači se tak začínalo od znova a vyrovnáním povzbuzený Vsetín se dál hnal do útoku. V 18. minutě jeho ofenzivní snažení ještě posílila dlouhá přesilovka čtyři na tři, s několika ranami od modré si ale Svoboda poradil. V posledních vteřinách třetiny se právě hostující brankář postaral o vzruch, když se od něj za hodonínskou brankou odrazil puk přímo k Hrňovi, ten ale z takřka nulového úhlu odkrytou branku netrefil. Po pohledné první třetině tak svítilo na ukazateli skóre 2:2.

Jestliže úvod zápasu přinesl bleskový gól, branka v začátku dějství druhého přišla ještě o 8 vteřin rychleji. Pešovo nahození si domácí nešťastně srazili do vlastní branky a Hodonín tak znovu vedl (2:3). Následně Vsetín promrhal přesilovku, hosté na oplátku nevyužili přečíslení tři na jednoho, kdy se pohotovým zákrokem blýsknul Plšek. V rozmezí 27. a 28. předvedli hodonínští hráči hned tři nedovolené zákroky, Vsetínu se tak naskytla předlouhá početní výhoda pět na tři. Domácí si však s touto velešancí jakoby nevěděli rady, působili bezradně a do výraznějších příležitostí se dostali snad jen Mokrejš, jehož vychytal Svoboda a Ševčík, který minul branku.

Nevyužitá dvojnásobná výhoda domácí očividně srazila a od poloviny zápasu tak převzali iniciativu na své hole Drtiči. Přesilovku od 33. minuty ještě nevyužili a neuspěl ani Salajka, jehož ránu v minutě 37. zastavilo Plškovo rameno, o chvíli později už se ale hosté dočkali. Špok poslal zpoza branky nezištnou přihrávku na hůl Hollého a ten přesně umístěnou křížnou střelou překonal Plška po čtvrté (2:4). V samém závěru třetiny ještě mohl vykřesat jiskru naděje Vaněk, bekhendem z otočky ale neuspěl, druhá třetina tak skončila výhrou Hodonína v poměru 2:0.

Do závěrečného dějství domácí vstoupili s viditelnou snahou zvrátit nepříznivý vývoj zápasu, přes důrazné a dobře se pohybující hosty se však do příležitostí příliš nedostávali. Hodonínští nejen že se stíhali s domácími útočníky vracet, ale navíc sami často vyráželi do rychlých protiútoků. Tak se také stalo v minutě 42., v akci dva na jednoho ale Peš pouze napálil přemisťujícího se Plška. O dvě minuty později vybojoval za hostující svatyní kotouč Štraub, jeho následnou přihrávku před branku ale umístil najíždějící Tesařík pouze do výborně chytajícího Svobody. O minutu později se vsetínský matador s desítkou na zádech dostal do úniku po levém křídle, jeho střelu ale Svoboda zastavil a poradil si i s následnou Tesaříkovou dorážkou.

V čase 45:46 přišlo definitivní rozhodnutí. Valaši opět propadli, Vaškovič se v přečíslení neukvapil, zamíchal pukem, počkal na Plškův pohyb a poté neomylně zavěsil (2:5). Domácí se sice i nadále snažili o aktivní hru, hosté je však takřka k ničemu nepouštěli, a když už, jako v 50. minutě přihrávajícího Mikeše a zakončujícího Klabačku, byl na místě Svoboda. V 53. minutě měl jiskru domácí naděje na holi Šimek, prudkou Hrňovu příhru ale nedokázal usměrnit do hodonínské svatyně. V 56. minutě neuspěl ani dotírající Jurásek na straně druhé, závěr utkání už se pak dohrával poměrně v poklidu. Hodonín tak dokázal zlomit sérii neúspěchů proti Vsetínu, z Valašska si odváží výhru 5:2.

Juraj Jurík (VHK Vsetín) Dnes rozhodovalo neproměňování vyložených brankových příležitostí a nevyužití nabídnutých přesilových her. Soupeř byl v zakončení mnohem efektivnější, rozhodnější a kvalitnější. Hráči bojovali, ale v dnešním hokeji je bohužel bojovnost málo. Chybí nám hokejovost, klid na hokejkách hráčů, jestli je to přemírou snahy nebo neumem těžko říct. Táhne se to s námi celou sezónu, my nevyužijeme šance, soupeř ano a tím se to láme. Na dvě branky se prostě doma nevyhrává. Nehledě na to, že jsme nevyužili tři minuty přesilovky 5 na 3.