Pardubice uštědřily Vsetínu pořádný výprask

Aleš Koňařík • 04.01.2005

V s e t í n – Přísloví „Jak na nový rok, tak po celý rok,“ snad nebude v případě Vsetína platit doslovně. Jednoznačnou prohrou 0:6 s Pardubicemi skončilo novoroční představení vsetínských hokejistů, kteří na vlastním ledě prohráli poprvé od listopadové porážky s Plzní. Tentokráte bylo o vítězi rozhodnuto už v úvodu druhé třetiny, kdy muž zápasu Mikeska zvyšoval svým druhým gólem zápasu na 4:0. Marná byla všechna vsetínská snaha alespoň o čestný úspěch a potřetí v sezóně se tak z vítězství ze vzájemných zápasů radovali hráči Moelleru.

- 37.kolo út 4.1.17:00
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
0:6(0:3, 0:1, 0:2)
Branky: 11. Mikeska (Havíř, Hejduk), 16. Průcha (Starý), 18. P. Sýkora (Mikeska, Čáslava), 23. Mikeska (Hejduk), 51. Hejduk (Mikeska), 59. Mikeska (Hejduk). Rozhodčí: Homola - Chytil, Lipina. Vyloučení: 4:7, navíc Radivojevič 5 min. a do konce utkání, Klesla (oba Vsetín) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 3985. Průběh zápasu: 0:6. Střely na branku:
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Gýna, Němec, Hrabal, Jaškin, od 41. navíc Spitzer - Veselý, Brabenec, Somík - Radivojevič, Vak, Demel - Dubec, Vlach, Selingr - R. Hruška, Korotvička, R. Hubáček.
HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Vyhlídal - P. Sýkora, Dopita, Rolínek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Průcha, Starý, Pištek - od 21. navíc Kolář, Koukal, Korhoň.
Dvě přesilové hry daroval v úvodu první třetiny rozhodčí Homola domácímu týmu, ale Vsetín nebyl až na občasné střely z úhlu příliš nebezpečný. Pouze pokusy Gýny a Radivojeviče snesly zařazení do kategorie „gólová šance.“ Pardubice, které do sedmé minuty vyslaly na Čechmánka jedinou nebezpečnou ránu z hole Bulise, se však radovaly hned při své první početní výhodě. Kombinaci Hejduka a Havíře zakončil nejproduktivnější hráč hostů Mikeska ranou do odkryté klece.

Domácí, působící poněkud unyle, pak zahodili ideální šanci korigovat. Po biliárovém ťukesu ve středním pásmu uháněl na Lašáka Demel a Vyhlídalovi nezbylo než jej zezadu podrazit. Rozhodčí Homola nařídil trestné střílení, které však Lašák s přehledem vyřešil. Radivojevič se pokusil o střelu nad vyrážečku. Další akci, která volala po gólu, založili vsetínští hráči ve vlastním oslabení. Somík ale opět poslal puk jen do povyjetého brankáře Pardubic.

Tím se vsetínská hra rozpadla. V 16. minutě vyhrál junior Starý bully pro Průchu, kterému situaci ulehčil odpoutavší se obránce. O necelé dvě minuty později poslal Mikeska na zteč Sýkoru, který ujel bekům a poradil si i s Čechmánkem.

Průcha v první šanci druhé třetiny ještě na Čechmánka nevyzrál, to se povedlo až Mikeskovi. Branka to byla pro Vsetín značně nešťastná. Mikeska totiž nastřelil tyčku, od které se puk odrazil na brusle dojíždějícího Vaka. Než stačil vsetínský centr zareagovat a puk vyškrábnout, bylo pozdě. Jednoznačný průběh zápasu alespoň zavdal příčinu k uvolnění hry. Bez častého přerušování se hra přelévala ze strany na stranu, dalšího gólu se už však diváci nedočkali. Vsetínu se nepovedlo vyzrát na Lašáka ani při 78 vteřin trvající dvojnásobné početní výhodě, ve které zahodil největší šanci domácích Vak, když nepřehodil natažený beton pardubického gólmana.

Z povinnosti dohrávaná třetí dvacetiminutovka přinesla už jen dva hezké hokejové momenty, oba v podání pardubického dua Hejduk – Mikeska. V prvním případě poslal Mikeska Hejduka do zteče vsetínské branky a Čechmánek by se mohl přetrhnout, ale gólu by zřejmě nezabránil. Hejduk měl hodně místa a času k dorážce. Pardubický kanonýr poděkoval Mikeskovi za dvacátou branku parádní individuální akcí, při které obešel dva chabě přistupující beky a nabil Mikeskovi k hattricku. Stalo se tak v pardubické přesilovce při vyloučení Radivojeviče, který za bitku s Koukalem inkasoval pětiminutový trest. Byla to pohříchu jediná situace v zápase, ze které vyšli domácí vítězně.

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Můžeme jen závidět, s jakou lehkostí dávají Pardubice góly. Rozhodujícím momentem bylo naše neproměněné trestné střílení v první třetině, kdy jsme měli možnost vyrovnat. Vzápětí jsme inkasovali. Hráči pak nenašli pevný bod, za který by se zachytili."

Vladimír Martinec (Pardubice): "Po posledních domácích zápasech Vsetína jsme měli k soupeři respekt a úctu. Proto jsme začali první třetinu velmi zodpovědně, ve druhé části hráli vabank a třetí jsme pak měli pod kontrolou. Myslím, že jsme tady předvedli solidní výkon."