Valaši proti Porubě neuspěli. Rozhodly nevyužité přesilovky

Helena Hegeďová, Radek Bařina • 09.02.2022

V dohrávce 38. kola proti Porubě začali Valaši lépe a po první třetině odcházeli do kabiny s jednobrankovým vedením. Následně však nevyužili dobrých střeleckých příležitostí a z protiútoku naopak skórovali hosté, kteří našli odpověď také na druhé vedení Vsetína. O vítězi rozhodla třetí třetina, ve které Valaši nejprve chybovali v předbrankovém prostoru a následně si nepohlídali soupeře ve vlastní přesilovce. Plný bodový zisk tak putuje do Ostravy.

CHANCE LIGA - 38.kolo st 9.2.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
2:5(1:0, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Kucharczyk (Gago, Hryciow), 35. Pšurný (Štach, Rob) – 25. Vachovec (Gřeš, Jenyš), 35. Bitten (TS), 44. Korkiakoski (Carter, Špaček), 45. Toman (Hrníčko, Urbanec), 59. Jenyš (Urbanec, Guman). Rozhodčí: Wagner, Micka – Konvička, Blažek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1000. Střely na branku: 42:23 (16:6, 15:9, 11:7). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Jerofejevs, Ondračka, Štach (A), Říha, Š. Jenáček, Hryciow, Buchta – Jonák (C), Pšurný, Rob – Gago, Kucharczyk (A), Zeman – Berger, Vlach, Klímek – Vítek, Březina, Hořanský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Brízgala – Husa, Szathmáry, Žovinec, Voráček, Urbanec (C), Michal Barinka – Stloukal, Toman, Hrníčko – Gřeš, Vachovec (A), Jenyš (A) – Guman, Réway, Bitten – Carter, Korkiakoski, Špaček.

Úvodní oťukávanou duelu Vsetína s Porubou, v níž si oba týmy připsaly několik střeleckých pokusů, ukončila pátá minuta a v ní vedoucí trefa Vsetína. Gago sklepl ze vzduchu puk na Brízgalu, kotouč gólmanovi proklouzl mezi betony a dojíždějící Radim Kucharczyk pohotově uklidil kotouč do odkryté brány. V dalších minutách byl Vsetín o něco nebezpečnějším celkem a v jedenácté minutě byl blízko zvýšení náskoku Březina. Ten se po chybě v hostující rozehrávce dostal k zakončení z levého kruhu, jeho pokus z otočky ale zamířil těstě vedle.

O minutu později vážněji zahrozili i hosté, šikovná teč Vachovce ale mezi tři tyče nezamířila. Takřka z protiútoku našel v přečíslení dva na jednoho Rob Jonáka, jehož usměrnění touše ale skončilo na Brízgalových betonech. O chvíli později mohli Ostravané srovnat v přesilové hře, z dvouminutového obléhání Málkovy svatyně ale vytěžili jen několik nepřesných střeleckých pokusů. Poslední větší šanci úvodní periody měl na své holi Rob. Ten dostal od Jonáka chytrý pas mezi hostující beky, v jejich obklíčení ale nedokázal zakončit dostatečně důrazně. Přesto byli po dvaceti minutách spokojenějším celkem domácí.

Úvod druhé třetiny přinesl podobný obraz hry jako třetina první. Valaši byli o něco aktivnějším celkem, ovšem ani Málek v jejich brance si na nudu stěžovat nemohl. Ve dvacáté třetí minutě ho znovu vylekal agilní Vachovec, jeho střela z levého křídla ala zamířila přesně do gólmanovy lapačky. O minutu později zahrozil na opačné straně Březina, jehož střelu Brízgala neudržel, puk ale proklouzal těsně mimo. V čase 24:48 už ale branka padla a radovala se z ní Poruba. Gřeš našel od mantinelu rozjetého Michala Vachovce a ten svou třetí příležitost v zápase využil nekompromisní ranou na vyrážečku.

Inkasovaná branka nastartovala vsetínský nápor. Valaši několikrát zamkli Porubu v jejím pásmu, gólové radosti se ale nedočkali. V nejnadějnější šanci zakončoval Gago zblízka těsně vedle. V polovině utkání se Poruba dokázala vymanit ze vsetínského náporu, další pětiminutovka tak nabídla ofenzivní podívanou „nahoru-dolů“. Ofenzivní manévry utnula třicátá pátá minuta. Hosté při jednom ze svých výpadů propadli na útočné modré a Vsetín přečíslení čtyři na dva využil. Roman Pšurný si vyměnil puk se Štachem a poté přesně umístěnou ranou k tyči nedal Brízgalovi šanci.

Vedoucí branka Valachy viditelně uklidnila… až natolik, že hned po znovurozehrání hry předvedli dokonalý šlendrián, který Jenáček řešil jen za cenu faulu na unikajícího hráče. Nařízené trestné střílení Samuel Bitten s přehledem proměnil střelou podél betonu. Po šesti sekundách tak bylo znovu srovnáno. V závěru třetiny si Vsetín zahrál svou první přesilovku v zápase, avšak nebýt trestu ubíhajícího na časomíře, nikdo by si domácí převahy o jednoho muže nejspíš nevšiml. Do kabin tak celky odcházely za nerozhodného stavu.

Kdo čekal, že do třetí třetiny Valaši vlétnou se snahou potvrdit roli favorita, byl zle překvapen. Od prvního střídání to naopak byla Poruba, kdo předváděl mnohem větší nasazení a odhodlání. Netrvalo dlouho a přišla zasloužená odměna. Nahození od modré vyrazil Málek jen před sebe a důrazný Markus Korkiakoski nadvakrát dotlačil puk do sítě. Hned vzápětí sice mohl Vsetín odpovědět v přesilové hře, místo toho však jeho přesilovkové utrpení dosáhlo vrcholu. Oslabení hosté totiž ujeli ve dvou na jednoho, Hrníčko nabil Radimu Tomanovi a ten ranou do protipohybu gólmana zvýšil na 4:2. Škodolibý osud následně Vsetín poškádlil ještě dvěma přesilovými možnostmi, ty se však proměnili v naprostou křeč a nebezpečná byla snad jen Gagova dorážka z bezprostřední blízkosti a závar po Robově střele.

Zbytek utkání přinesl marnou snahu domácích o zdramatizování utkání, kterou obětavě bojující Poruba bez větších potíží odrážela. Necelé dvě minuty před koncem našel Urbanec na útočné modré Pavla Jenyše a ten neměl problém dovézt při vsetínské power-play puk do prázdné brány. Vsetín tak po špatném výkonu zaslouženě podlehl bojovně hrající Porubě výsledkem 5:2.