Vsetín byl proti Porubě vysoce produktivní, Málek zavřel bránu

Jan Tajzler, Radek Bařina • 22.09.2021

Valaši ve druhém domácím zápase hostili ambiciózní celek Poruby. Do utkání vstoupili Vsacané výborně, když už v 7. minutě svítilo na ukazateli skóre 3:0 pro Vsetín. Stantienovi svěřenci neubrali ani ve zbývajících částech zápasu a postupně dokráčeli k jasnému vítězství 6:0. Bezchybný výkon zaznamenal brankář Jakub Málek, jenž tak ve třetím soutěžním utkání oslavil první nulu v sezoně. O vstřelené branky se navíc postarali členové všech čtyř útočných formací.

CHANCE LIGA - 4.kolo st 22.9.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
6:0(3:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Smetana (Rob, Indrák), 7. Indrák (Rob, Hořanský), 7. Zeman (Vlach, Berger), 36. Březina (Vítek, Hořanský), 47. Vlach (Smetana), 57. Majdan (Rob, Jonák). Rozhodčí: Skopal, Šudoma – Gančarčík, Kráľ. Vyloučení: 9:12, navíc Kozák (Poruba) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2150. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 6:0.

VHK ROBE Vsetín: Málek – Buchta, Ondračka, Smetana, Štach (A), Hryciow, J. Jenáček, Š. Jenáček – Rob, M. Indrák, Jonák (A) – A. Zeman, R. Vlach, Berger – Majdan, Kucharczyk (C), Gago – Vítek, D. Březina, Hořanský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Brízgala – Szathmáry, Husa, Žovinec, M. Houdek, T. Voráček, Kozák (A), Urbanec – Stloukal, Bitten, Korkiakoski – Guman, Vachovec (C), Gřeš – Jenyš, Toman, Špaček – Kanko (A), Hotěk, Brodek.

V nečekaně jednoznačnou záležitost se proměnil šlágr kola mezi Vsetínem a Porubou. Hosté byli Valachům vyrovnaným soupeřem jen v prvních třech střídáních. Následně čtvrtá formace VHK zamkla hosty v jejich pásmu a co se nepovedlo jí, dokončila následně formace první podpořená obráncem Ondřejem Smetanou. Právě on po dlouhém obléhání hostující branky vystřelil, vyraženou střelu si sám dojel a chytrým zakončením z nulového úhlu odrazil puk od vracejícího se gólmana Brízgaly za brankovou čáru.

Vstřelená branka Valachy ještě víc navnadila a porubští nevěděli, kde jim helmy stojí. Na začátku sedmé minuty navíc jejich hlavy poklesly ještě o kus níž. Rob i s pomocí nechtěné teče porubského obránce našel zpoza brány najíždějícího Miroslava Indráka a ten z levého křídla uklidil puk nad rameno bezmocného Brízgaly. Porubští trenéři si vzali oddechový čas, příliš to však nepomohlo. Ještě v téže minutě totiž Valaši přidali třetí trefu. Po sérii chyb v rozehrávce Ostravanů vybojoval puk Berger, našel zpoza klece Adama Zemana, který sice napoprvé neuspěl, díky Vlachově přistrčení však dostal puk zpátky a pak už neměl problém uklidit touš zblízka do odkryté branky.

I další minuty patřily Vsetínu, který nasazením a pohybem převyšoval Porubu rozdílem třídy. O dvě minuty později mohl zvýšit už na 4:0 Jonák, tváří v tvář Brízgalovi ale neuspěl bekhendovým blafákem. Rozlet Vsetína paradoxně přibrzdily jeho vlastní přesilové hry. Ve zbytku třetiny odehrál hned tři, k ohrožení hostující svatyně se však takřka nedostal. Jediný vzrušující moment se tak odehrál na opační straně, kdy v oslabení ujel Toman, první hostující šanci v zápase ale zakončil jen do brankové konstrukce. Po jednoznačné třetině tak Vsetín zaslouženě vedl o tři góly.

Ve druhé periodě se hostům postupně podařilo vyrovnat obraz hry. Ve dvacáté druhé minuty mohl potrestat špatné vsetínské střídání Guman, v přečíslení ale pálil jen do Málkovy lapačky. Za Vsetín odpověděli svými průniky Indrák a Vlach. Oba se protáhli až před gólmana, dokázali mu udělat dlouho kličku, Indráka ale skvělým zákrokem vychytal Brízgala a Vlach, i kvůli hraničnímu zákroku porubského obránce, odkrytou branku minul. S přibývajícími minutami na ledě přibylo nervozity a prostřední dějství bylo rozkouskováno množstvím vyloučením.

I Ostravané si tudíž vyzkoušeli sérii přesilových her. Opticky si v nich sice vedli lépe než Valaši, nebezpečnějších šancí si však vytvořili poskrovnu. Snad jen závar ve třicáté druhé minutě, který na brankové čáře zastavila Málkova lapačka, volal po gólu. A tak to byli ve třicáté šesté minutě Valaši, kdo se dočkal další trefy. Vítek poslal pas mezi beky na rozjetého Davida Březinu, nejlepší hráč utkání si ze vzduchu sklepl kotouč a následný brejk zakončil přesnou střelou nad vyrážečku. V závěru třetiny mohla ještě snížit Poruba, Urbancovu střelu z mezikruží ale zastavila tyč. I druhou třetinu tak ovládli hráči VHK.

Třetí periodu už domácí bez problémů kontrolovali. Hosté se sice snažili o korekci skóre, do nebezpečnějších zakončení se ale takřka nedostávali a když už, byl na místě bezchybný Málek. V poklidu hrající Valaši číhali na rychlé protiútoky a z nich nekompromisně trestali. Ve čtyřicáté sedmé minutě vyrazil do jednoho takového po levém křídle Roman Vlach a přesně umístěnou střelou na bližší tyč zavěsil puk pod víko. V polovině třetiny měl šestou trefu na holi Rob, v brejku ale neuspěl se zakončením mezi betony. Kanáru ale nakonec Porubští neunikli. Vsetín sice znovu promrhal dvě přesilovky, po skončení druhé z nich si ale sjel Rob s pukem do střelecké pozice, místo zakončení nezištně poslal touš na hůl Juraje Majdana a ten z hranice brankoviště usměrnil puk do sítě.

Ani závěrečný porubský nápor čestný úspěch nepřinesl, po šedesáti minutách tak gólman Málek mohl oslavit svou první sezónní nulu. Vsetín sice předvedl opravdovou přesilovkou mizérii, trápit ho to však tentokrát vůbec nemusí. Při hře pět na pět totiž jednoznačně dominoval a po velmi dobré výkonu deklasoval Porubu 6:0.