Valaši první utkání v novém roce nezvládli, podlehli Novému Jičínu

Václav Trávníček • 06.01.2010

Tak tohle nebyl zrovna nejlepší vstup do nového roku. Vsetínští hokejisté ve středu v podvečer nestačili na soupeře z Nového Jičína a po nevýrazném výkonu prohráli 1:3. Porážku odstartovalo už první dějství, ve kterém Valaši nevyužili několik přesilovek. V prostřední dvacetiminutovce pak inkasovali dva rychlé góly, na které nedokázali reagovat. Čestný úspěch domácích zaznamenal až pět vteřin před závěrečnou sirénou Matula.

- 44.kolo st 6.1.17:30
HK Nový Jičín
1:3(0:0, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 60. Matula - 25. Hruška Pavel (Pavlačka, Šimo), 27. Petružálek (Macháček, Bacul), 38. Bacul (Gulda). Rozhodčí: Mrkva - Koliba, Mikler. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1012. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
VHK ROBE Vsetín: Plšek – Horák, Rajnoha, Zavrtálek, Matula, Bořuta, Šimek – Hrňa, Štraub, Mokrejš – Sakrajda, Vaněk, Ševčík (27. Matějka) – Knebl (27. Tesařík), Korčák, Mikeš - Klabačka.
HK Nový Jičín: Slovák (23. Kozák) – Andrýsek, Petružálek, Chvostek, Pavel Hruška, Pelikán, P.Gulda st. – Bacul, Macháček, Skaloš – Sluštík, Pavlačka, Šimo – Zedník, M.Toman, M.Tomášek.

Poněkud ospalý hokej přinesly první minuty úvodního seniorského utkání roku 2010, ve kterém Vsetín přivítal Nový Jičín. Hostující hráči se nikam nehnali a ani domácí jakoby si po dlouhé přestávce nemohli vzpomenout na správný zápasový rytmus. Vstupní přesilovky tak nepřinesly zhola nic, snad až na Tomanův pokus z levého kruhu do připraveného Plška. Nezáživná podívaná bez šancí pak vydržela až do minuty 10. Hostující Bacul narazil puk Pavlu Hruškovi, ten ale z blízka vyjetého Plška prostřelit nedokázal.

Právě Pavel Hruška byl hráčem, který ve 13. minutě zamířil na lavici hanby a v následné přesilovce se vůbec poprvé významněji připomněla i domácí ofenzíva. Pokus Mokrejše a Štraubovu pohotovou ránu z první ale vyrazil hostující muž s maskou - Jiří Slovák. Od té chvíle Vsetín ožil a svého soupeře ze severu začal pozvolna přehrávat. Z optického tlaku si ale vynutil pouze přesilovou hru po faulu Pavlačky na unikajícího Horáka. V početní výhodě se při přečíslení dostal do největší příležitosti první třetiny Vaněk, ve výborné pozici ale přehodil nejen ležícího Slováka, ale i hostující svatyni. Úvodní dvacetiminutovka tak skončila bez branek.

Kdo očekával, že ve druhé třetině budou domácí pokračovat ve svém probouzení se, zle se mýlil. Ve 22. minutě sice vyrazil druhý útok do přečíslení tři na dva, akce ovšem skončila pouze srážkou Sakrajdy s hostujícím brankářem. Domácí útočník po ní putoval za katr a otřesený brankář Nového Jičína na střídačku. Na jeho místo se postavil Tomáš Kozák. Tato situace jakoby domácí zmrazila, čehož hosté brzy dokázali využít. V čase 24:22 si Pavel Hruška dobře najel na přesnou křížnou přihrávku z hole Pavlačkovy a z blízka prostřelil přemisťujícího se Plška (0:1).

Inkasovanou branku jakoby domácí vůbec nezaregistrovali, což hosté s povděkem využili a po necelých dvou minutách zvýšili svůj náskok. Novojičínský útočník tváří v tvář Plškovi zachoval klid, vylákal domácího gólmana z brány, načež poslal přihrávku k druhé tyči, u níž číhali dva zcela osamocení hostující hráči. Privilegium zasunutí puku do prázdné brány nakonec připadlo Petružálkovi a Nový Jičín vedl 2:0.

Domácí pochopili, že jim začíná téci do bot a přeci jen trochu zvýšili svůj ofenzivní důraz. Kromě nepřesného bekhendu pronikajícího Sakrajdy ale nevymysleli zhola nic. Když pak ve 32. minutě Vsetínu absolutně nevyšla další přesilovka, znovu upadli do letargie. Ve 35. respektive 38. minutě toho ještě tváří v tvář Plškovi nedokázali využít Toman a Zedník, 64 vteřin před druhou sirénou se ale hosté přeci jen radovali potřetí. Průnik Bacula po pravém křídle nedokázala domácí obrana zastavit, hostující útočník si vybruslil až před Plška a následně procedil puk skrz výstroj domácího muže s maskou do sítě (0:3). Valaši se ještě před sirénou pokusili o odpověď, Rajnohu i Štrauba ale, i s trochou štěstí, dokázal vychytat Kozák. Po druhém dějství tak Vsetín prohrával 0:3.

Úvod třetí třetiny se nesl ve znamení místy až zoufalé snahy Vsetínských projít s pukem přes střední pásmo. V pohodě hrající hosté totiž obsadili prostor mezi modrými čarami pěti muži a borci v zeleno-žlutém nebyli schopni tento val nikterak zdolat. Nový Jičín tak vcelku bez problémů kontroloval svůj náskok a brankář Kozák se tak zapotil až v minutě 47., po Bořutově nahození se ale Rajnoha pokoušel o dorážku marně. V 52. minutě ujeli hosté do přečíslení čtyři na jednoho - nedokázali si ale přihrát. Toho mohli hned z protiútoku využít domácí, v akci dva na jednoho ale předvedli stejně „zdařilou“ kombinaci jako předtím hosté.

V 55. minutě pak v oslabení ujeli ve dvou proti jedinému obránci Hrňa s Bořutou, druhý jmenovaný ovšem v nelehké pozici nedokázal usměrnit puk mezi tři tyče. Když poté na druhé straně neuspěl proti Plškovi Gulda, zdálo se, že branky v tomto utkání budou pocházet pouze ze druhé dvacetiminutovky. Pět sekund před koncem ale Matula nahodil od modré puk na Kozákovu branku, gólman hostů jeho lehké nahození přes shluk těl vůbec neviděl a našel jej až když se třepetal v síti (1:3). Čestná branka domácích však již nemohla nic změnit na zasloužené výhře hostů, kteří tak, vůbec poprvé v novodobé historii, dokázali obrat Vsetín o všechny tři body.

Juraj Jurík, trenér VHK Vsetín:

Bohužel, vstup do nového roku jsme si představovali úplně jinak. Propadli jsme ve všech činnostech. Byl to dnes, nebojím se to tak nazvat, zmar. Na zápas jsme se připravovali, něco jsme nacvičovali...no a na ledě to pak bylo úplně jinak. Tak to prostě nejde. Naší dnešní hře odpovídá i výsledek a nezbývá mi než pogratulovat soupeři, který nás taktickou hrou k ničemu nepustil a zvítězil zaslouženě. Rozhodlo nedodržování taktiky, kterou jsme si stanovili. Každý si hrál to, co chtěl a podle toho to vypadalo. Když pak dal soupeř první gól, rozpadli jsme se úplně a nedokázali jsme se vrátit do zápasu. Dostali jsme góly po individuálních chybách a to se nesmí stávat. Dnes jsme si prostě nezasloužili vyhrát.

Petr Kneblík, trenér HK Nový Jičín:

První třetinu měli domácí navrch i díky našim zbytečným faulům. Ve druhé pak přišlo pro Vsetín osudné oslabení, po zákroku Sakrajdy, který se nedělá. Vsetín pak dostal gól a od té doby skončil. Byl rozhozený a my už měli utkání ve svých rukou. Brankář Slovák má lehčí otřes mozku.