Tříbodová výhra je tady! Vsetín rozstřílel Nový Jičín

Radek Bařina • 09.12.2009

Konečně! Dlouho očekávané tříbodové vítězství hokejistů VHK se dostavilo. Více než měsíc trvající sérii utnuli Valaši v malém derby s Novým Jičínem, který porazili jednoznačně 7:2. Hosté se přitom v zápase ujali vedení, od 11. minuty, kdy se Vsetínu povedlo vyrovnat, však již zápasu pevně vládli zeleno-žlutí. Často chybující defenzívě Nového Jičína nasázeli hned sedm branek a připsali si tak druhou nejvyšší výhru v sezóně.

- 22.kolo st 9.12.17:30
HK Nový Jičín
7:2(3:1, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 11. Vaněk (Ševčík, Matula), 12. Hrňa (Mokrejš, Štraub), 15. Rajnoha (Ševčík, Štraub), 25. Ševčík (Tesařík, Vaněk), 41. Mokrejš (Štraub), 51. Šimek (Sakrajda, Vaněk), 60. Farda - 5. Zedník (Bacul, Toman M.), 40. Šimo (Macháček, Hruška Pavel). Rozhodčí: Smeták. Vyloučení: 5:5 navíc Sakrajda (VSE) 10.min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 908. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 7:2.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Špaček, Rajnoha, Zavrtálek (41. Tomis), Matula, Farda, Šimek - Hrňa, Štraub, Mokrejš - Sakrajda (20.-27. Tesařík), Vaněk, Ševčík - Knebl, Matějka, Ašer (41. Klabačka).
HK Nový Jičín: Kozák - Andrýsek, Petružálek, Hruška Pa., Hruška Pe., Gulda, Galoš, Bacul, Macháček, Zedník, Toman M., Toman R., Šimo, Pelikán, Tomášek, Sluštík, Pavlačka, Částečka.

Do zápasu proti Novému Jičínu vstoupili domácí, před spoře zaplněnými tribunami, aktivně. První velkou šanci však přinesla až minuta 4. Šikovně skryté nahození Špačkovo zastavila tyč novojičínské svatyně. V čase 4:47 pak z čista jasna udeřilo na druhé straně. Nedůrazu domácích na brankovišti využil Zedník, který se s pukem natlačil zpoza svatyně až před Plška a následně bez problémů přehodil ležícího brankáře VHK . Z vůbec první střely na domácí branku se tak Nový Jičín ujal vedení (0:1). Valachy tento gól viditelně otřásl, a protože ani hosté nepředváděli příliš hokejovosti, hra upadla do podprůměru. Výjimkou byla minuta 7., v níž dostal šikovnou příhru před branku Ševčík, mrštně se přemistivšího gólmana Kozáka ale z blízka nepřekonal. Hned z protiútoku na vlastním brankovišti promáchl, Plškem vyražený puk, Farda, Bacul ale Plška neprostřelil.

Vysvobození pro domácí hráče i diváky přinesla minuta 11. V přečíslení tři na dva dostal Vaněk přihrávku na mezikruží a, ač faulován, dokázal s trochou štěstí procedit puk mezi Kozákovými betony (1:1). O 53 vteřin později navíc domácí dostali od Nového Jičína vskutku luxusní dárek. Po hrubce jeho obrany totiž nejprve Štraub nedokázal poslal dělovkou puk do sítě, odražený kotouč se však k němu vrátil a před Kozákem byli najednou tři osamocení domácí. Kombinaci na jeden dotek mezi Štraubem, Mokrejšem a Hrňou završil posledně jmenovaný střelou do „prázdné“ (2:1).

Ve 14. minutě mohli domácí při hře čtyři na čtyři o vedení přijít. Špaček totiž nechal za vlastní brankou puk pro soupeřova hráče, následná střela ale Plškovu klec minula. A tak to byli znovu domácí, kdo udeřil. Ševčík poslal nádhernou přihrávku přes celé útočné pásmo přímo na hůl najíždějícího Rajnohy a domácí obránce z blízka neochvějně zamířil do odkrytého kouta branky (3:1). Domácí následně přežili jak oslabení, tak hrubku Štrauba v minutě 18. Ten vyslal nepřesnou rozehrávkou do šance hosty, Šima ale napoprvé vychytal Plšek a následnou dorážku zastavil v pravdě brankářským zákrokem na samé brankové čáře Vaněk. A když Radek Toman nepotrestal v závěru třetiny ani nepřesnou rozehrávku Špačka, skončilo první dějství výhrou domácích v poměru 3:1.

Do druhé části hry vstoupili hosté o poznání aktivněji, než odehráli třetinu první. Vytvořili si územní tlak, jenž trval až do minuty 23., kdy jej ukončila bekhendová střela Pavlačkova. Plšek byl ovšem na místě. Od této chvíle přešla znovu iniciativa na hůl Valachů a v čase 24:53 za to byli odměněni čtvrtou brankou. Ševčík poslal další krásnou přihrávku, tentokrát na unikajícího Vaňka, jeho blafák sice Kozák zneškodnil, v nastalém zmatku to ale byl právě Ševčík, kdo se nejlépe zorientoval a uklidil touš do klece (4:1).

Tento gól domácí uklidnil a ti v dalších minutách vcelku bez větších komplikací kontrolovali hru. Ve 27. minutě přežili bez větších trablů další hostující přesilovku a horko jim tak mohlo být až v minutě 33. Po závaru před Plškem se hosté hned na několikrát pokoušeli o zakončení, ani jednou se jim ale vystřelit nepodařilo. Na druhé straně kontroval o chvíli později Ševčík, který tentokrát poslal do brejku Sakrajdu, tísněný domácí centr však svůj blafák nedotáhl k úspěšnému zakončení. V konci třetiny domácí přežili vyloučení Ašerovo, co však již nepřežili, bylo vlastní zaváhání na obranné modré. Následnou rychlou akci zakončil dorážkou za záda bezmocného Plška Šimo, 27 sekund před sirénou tak hosté přeci jen vykřesali jiskřičku naděje. Po dvou třetinách vedl Vsetín 4:2.

Ať už hosté vymýšleli v kabině mezi třetinami cokoliv, rozhodně to nebylo to, co předvedli již po 14 sekundách třetí třetiny. Další hrubou chybu rozehrávající obrany Nového Jičína vystihl Štraub, sám před brankářem ještě přihrál k opačné tyči Mokrejšovi a ten, ač nadvakrát, vrátil domácím tříbrankový náskok (5:2). Rychlá branka vzala hostům vítr z plachet, a byť jejich hráčům nechyběla ani v dalších minutách chuť do útočení, příliš toho proti zataženým Vsetínským nevymysleli. Ve 46. minutě předvedl svou rychlost asi nejlepší domácí hráč Ševčík, prohnal se po levém křídle, následnou střelu ovšem poslal mimo. Hosté odpověděli několika skrumážemi, když už se ovšem protlačili k zakončení, byl v brance pozorný Plšek. V polovině třetí třetiny přišla vůbec první regulérní přesilovka Vsetína v zápase. Netrvala však ani minutu, když od modré vystřelil zápěstím Šimek a přes dobře clonící útočníky prošel puk až do sítě (6:2).

V závěrečné desetiminutovce se hosté pokoušeli o zkorigování ztráty, Bacul ovšem zcela sám před domácím mužem s maskou pokazil blafák a neradoval se ani Sluštík, když nejprve neuspěl dorážkou z úhlu a pak ani dělovkou ihned po vhazování. Dvě a půl minuty před koncem se Vsetínu naskytla více než jeden a půl minutová možnost přesilovky pět na tři. Tu sice neproměnil, ale ve chvíli, kdy hostující hráč naskočil na led, napálil odražený puk Farda a jeho pokus od modré zastavila až síť (7:2). Svou letošní premiéru v dresu mužů tak vsetínský odchovanec oslavil gólem, Vsetínští zase po více než měsíc oslavovali tříbodovou výhru. Nový Jičín porazili zaslouženě 7:2.

Juraj Jurík, trenér VHK Vsetín:

Věděli jsme, že nás dnes čeká velice těžké utkání. Potřebovali jsme nutně vyhrát za tři body a jsme rádi, že se nám to podařilo a že jsme navíc po dlouhé době nastříleli tolik branek. Dnes rozhodlo, že jsme proměňovali příležitosti, podržel nás Plšek a měli jsme i trochu štěstíčka. To ale přeje připraveným a my dnes byli těmi, kdo ty góly dával. Náš výkon měl sice v některých fázích hry mezery, jsme ale moc rádi za vítězství a určitě se budeme snažit na dnešní úspěch navázat v sobotním zápase proti Frýdku.

Petr Kneblík, trenér HK Nový Jičín:

Vsetín dnes vyhrál zaslouženě. Byla na nich znát větší chuť po vítězství. Navíc jsme dnes nevyužili skoro nic, oni naopak všechno. Na několik branek jsme Vsetínu sami nahráli, bylo to dnes z naší strany prostě špatné. Ani náš brankář dnes neměl svůj den. Když jsme se dostali do dvoubrankové ztráty, domácí již hru kontrolovali a my jsme ze snahy o vyrovnání udělali příliš mnoho chyb. Vyhrálo důraznější mužstvo s větší chutí vyhrát.