V prvním zápase roku čeká Vsetínské malé derby

Kristýna Guricová • 05.01.2010

Vánoce i oslavy Nového roku jsou již za námi a o slovo se tak znovu hlásí druhá liga. V rámci předehrávky 44. kola se na vsetínském zimním stadionu střetnou dva týmy ze sousedních regionů – zelenožlutí totiž přivítají celek Nového Jičína. Průběh tohoto utkání se dá jen těžko odhadovat, první vzájemné měření sil z této sezóny se totiž rozhodovalo až na samostatné nájezdy, ve kterých nakonec zvítězili Novojičínští, v tom druhém pak Vsetín potopil svého soupeře debaklem 7:2. Jak se bude středeční zápas vyvíjet, můžete sledovat Na Lapači, začátek utkání je stanoven na tradičních 17:30.

Vsetínu se v poslední době na vlastním ledě daří. V závěru minulého kalendářního roku vyhráli Valaši tři ze tří utkání hraných Na Lapači. Tuto sérii vítězství tak narušilo pouze 24. kolo, kdy Vsetín zavítal na led Přerova a prohrál nejtěsnějším rozdílem 1:2. Po domácích výsledcích 4:1 (Frýdek – Místek), 4:1 (Technika Blansko) a 7:2 (Nový Jičín) se tudíž zelenožlutí mohli koncem roku radovat ze skóre 15:4. Valachům se navíc v posledním zápase zadařilo při přesilových hrách, když z osmi dokázali využít hned tři.

„Jsme rádi, že jsme doma začali vyhrávat. Je důležité, že nám to tam začalo padat, základ je v tom, že se v přesilovce nutíme do střelby. Po Novém roce nás čekají další dva domácí zápasy a v nich potřebujeme bodovat. V této soutěži může každý porazit každého. Každý soupeř je těžký,“ zhodnotil po minulém utkání výkon Vsetína trenér Juraj Jurík.

Taktéž středeční soupeř zelenožlutých se však v poslední době může na hru v početní výhodě spolehnout - důkazem za vše budiž poslední utkání Nového Jičína proti prostějovským Jestřábům, kdy všechny tři branky Jičína padly právě při přesilových hrách. V předehrávce 44. kola tak může být právě nerovnoměrné rozložení sil na ledě jedním z klíčových momentů zápasu. I přes to, že jsou oba celky momentálně sousedy v druholigové tabulce, ani v případě výhry Vsetína se zelenožlutí na 5. příčku přehoupnout nemohou, aktuální ztráta na Nový Jičín je totiž šesti bodová.

HC Nový Jičín: 5. místo v tabulce, skóre 84:82, 45 bodů

Z posledních tří utkání Jičínští dvě prohráli, obě pak poměrem 1:3 (Orlová + Uničov) a třetí zmiňované utkání, hrané jako poslední v roce 2009 sehráli novojičínští hokejisté na vlastním ledě s Prostějovem. I přes to, že šli Jestřábi v polovině první části do vedení, dokázali do konce první dvacetiminutovky domácí ještě srovnat. Ve třetině druhé se pak z vedení radovali Jičínští, jejich radost ale vydržela pouze tři minuty, když Prostějov vsítil branku do šatny. Závěrečná dvacetiminutovka byla dlouho nerozhodná, nakonec však o výsledku 3:2 a o vítězi rozhodoval svou dorážkou Macháček.

Právě Petr Macháček se společně s Michalem Šimou a Lukášem Baculem starají o produktivitu Nového Jičína. Všichni tři dokázali v uplynulých utkáních nastřílet shodně po 10 brankách. Nejvíce asistencí, celkem 18, musíme ještě k tomuto číslu připočíst jedenadvacetiletému Lukáši Baculovi, který tak v součtu za pětadvacet utkání nasbíral bodů nejvíce - úctyhodných 28. Na druhé a třetí příčce jsou pak výše zmiňovaní Šimo a Macháček, kteří se pyšní 23 (10+13), respektive 22 body (10+12). Jedničkou v brance týmu z Moravskoslezského kraje je Jiří Slovák, který odchytal třiadvacet zápasů, jeho průměr obdržených branek na utkání je 2,89 a procentuální úspěšnost zákroků se šplhá k číslu 90,72.

Letošní vzájemné zápasy:

Obě utkání, ve kterých se letos Nový Jičín se Vsetínem střetli, měly naprosto odlišný průběh. Zatímco v prvním duelu koncem října padly v základní hrací době pouze dvě branky a to po jedné na obou stranách, v zápase o měsíc a půl později Valaši na vlastním ledě vyhrávali po první třetině již 3:1 a nakonec zvítězili vysokým rozdílem – 7:2.

11. kolo, 25. 10. 2009
HC Nový Jičín – VHK Vsetín 2:1sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 23. Andrýsek (Toman, Uhlár), rozhodující sam. nájezd Toman - 60. Štraub.

Ohlasy po utkání: „V první třetině jsme žádné šance neměli, soupeř lépe kombinoval a bruslil ve středním pásmu. Bránili jsme až na naší modré a z toho vznikalo hodně šancí pro soupeře, které musel Lukáš Plšek pochytat. Ve druhé třetině jsme už hráli lépe, ale dostali jsme branku po dorážce, která nás trošku utlumila. Soupeř začal hrát v klidu. My jsme šance, které jsme si vypracovali, nedokázali využít. Ve třetí části nás v polovině třetiny trošku utlumila naše vyloučení. V závěru jsme hráli vabank bez brankáře a Pepa Štraub vstřelil z brankoviště zlatý gól. V prodloužení se hrálo nahoru – dolů, kdo rozhodne dřív, branka však nepadla. Nájezdy se nám nepovedly. Já, Mára Knebl a ani Pavel Zavrtálek jsme nedokázali překonat domácího brankáře, soupeř jeden nájezd proměnil a vyhrál.“ Daniel Vaněk

22. kolo, 9. 12. 2009
VHK Vsetín – HC Nový Jičín 7:2 (3:1, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Vaněk (Ševčík, Matula), 12. Hrňa (Mokrejš, Štraub), 15. Rajnoha (Ševčík, Štraub), 25. Ševčík (Tesařík, Vaněk), 41. Mokrejš (Štraub), 51. Šimek (Sakrajda, Vaněk), 60. Farda - 5. Zedník (Bacul, Toman M.), 40. Šimo (Macháček, Hruška Pavel).

Ohlasy po utkání: „Pro nás to byl velmi důležitý zápas, protože jsme už dlouho nevyhráli za tři body a potřebovali jsme zvítězit opravdu nutně. Bohužel jsme inkasovali jako první, brzy jsme se ale zvedli a výsledek otočili. Šancí míváme v každém utkání hodně, ale naše koncovka je pořád žalostná. Tentokrát jsme dali sedm gólů, ale pořád to nebylo ono, musíme na zakončení pracovat dál. Musíme hrát trpělivě, šance přijdou. Pak už jen záleží na tom, jak s nimi naložíme.“ Petr Mokrejš

Sestavy v minulém kole:

Do středečního utkání by mohl poprvé zasáhnout také Lukáš Mičulka, který má na Vsetíně domluvený střídavý start. Otazník tak zatím visí pouze nad zraněnými Štraubem, Horákem a Mokrejšem.

VHK Vsetín: Plšek – Bořuta, Rajnoha, Zavrtálek, Matula, Tomis, Šimek – Hrňa, Vaněk, Ševčík – Ondráček, Klabačka, Tesařík – Sakrajda, Finsterle (23. Knebl), Mikeš.

HC Nový Jičín: Slovák - Petružálek, Andrýsek, Hruška Pe., Hruška Pa., Gulda st., Chvostek - Bacul, Macháček, Skaloš - Šimo, Pavlačka, Sluštík – Zedník, Toman M., Toman R. (33. Tomášek).