Vsetín dobyl obranný val Rytířů, bitvu s Kladnem rozhodl v nájezdech

Radek Bařina • 24.10.2018

Připomínkou 100 let od vzniku naší republiky a s tím spojeným slavnostním buly, které obstaral Tomáš Sousedík, syn velké valašské osobnosti Josefa Sousedíka, odstartoval šlágr kola mezi Vsetínem a Kladnem. Samotný zápas začalo lépe Kladno, když v šestnácté minutě využilo přesilovku. Valaši poté dlouho obléhali hostující svatyni, až v padesáté šesté minutě vyrovnal rovněž v početní výhodě Rob. V prodloužení nejprve chyba čárových obrala Vsetín o vítězný gól, zaslouženého druhého bodu se ale Valaši přeci jen dočkali. Samostatné nájezdy totiž proměnili Pechanec a Březina.

CHANCE LIGA - 18.kolo st 24.10.17:30
2:1sn(0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 55. Rob (Slováček, Pechanec), rozh. náj. Pechanec – 16. J. Říha (Vampola, Zikmund). Rozhodčí: Dědek, Barek – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3710. Střely na branku: 43:16. Průběh utkání: 0:1, 2.1.

VHK ROBE Vsetín: Šelepněv – Holomek, Mikuš, Slováček, Teper, Frolo, Hryciow, Ondračka – Theoret, Rác, Karafiát – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Jindra, Pitule, Kuronen.
Rytíři Kladno: Cikánek – Zajíc, J. Říha, Zelingr, P. Hořava, Veber, Kehar – Zikmund, Vampola, Svedlund – Š. Bláha, Kubík, Kružík – Vildumetz, T. Kaut, Hajný.

Vsetín se do marodkou zdecimované sestavy Kladna pustil zhurta a v úvodních minutách si vynutil velký nápor. Nebezpečné víření Pechancovy formace v okolí hostující svatyně ani Kucharczykovo pohotové zakončení z bezprostřední blízkosti ale úvodní branku nepřineslo. Hosté postupně vyrovnali hru a v šesté minutě poprvé nebezpečněji zahrozili. Vampolovo nahození dorážel zblízka Zimkund, domácí muž s maskou byl ale pozorný. Následně si Valaši zahráli první přesilovku zápasu. Paradoxně v ní ale byli nebezpeční hosté. Kubík obral rozehrávajícího obránce VHK o puk, tvrdou střelou ale na Šelepněva nevyzrál. V polovině třetiny vyslal Theoret do úniku Karafiáta, ten ale tísněn obráncem neprostřelil bekhendem připraveného Cikánka.

Další velkou šanci měli Valaši v minutě třinácté. V přesilovce dostal pas mezi kruhy Teper, jeho střelu do odkryté branky ale obětavým skokem zastavil obránce Jiří Říha. Tentýž hráč byl pak kladenským hrdinou i na opačné straně hřiště. V první přesilovce svého celku napřáhl od modré a na jeho bombu neměl Šelepněv nárok. O pár vteřin později už to mohlo být 0:2. Velký závar na svém brankovišti po akci Kauta ale domácí obrana odvrátila. A protože na druhé straně neuspěl se zakončením z bezprostřední blízkosti Jonák, odcházely celky do kabin za stavu 0:1.

Druhé dějství nabídlo konstantní obrázek. Vsetín měl permanentní převahu, jeho hráčům však jako by chyběla ofenzivní lehkost z předchozích zápasů. Kladno navíc velmi dobře bránilo prostor v okolí vlastní branky, přestože se tedy Valaši dostávali do řady střeleckých příležitostí, opravdu vyloženou šanci si v podstatě nevypracovali. To Šelepněv na druhé straně příliš práce neměl, když už se ovšem Rytíři odhodlali k ofenzivnímu výpadu, stálo to za to. Rána unikající Vampoly ale domácí svatyni o pár decimetrů minula a šikovný průnik Vildumetze zastavil Šelepněv za pomoci faulujícího Slováčka. A když ve třicáté sedmé minutě vytěsnil domácí gólman ramenem Kubíkovu střelu při hostujícím přečíslení tři na jednoho, zůstával stav po čtyřiceti minutách nezměněn.

Ani třetí v nástupu do třetí třetiny se obraz hry nezměnil. Výrazná vsetínská převaha pokračovala, domácí však jen marně dobývali pevnost kladenských Rytířů. A když už se přeci jen ke střele dostali, byl na místě bezchybný Cikánek. Hosté na ofenzivní snahy prakticky rezignovali, delší pobyt v útočném pásmu tak absolvovali pouze při přesilovce v polovině třetí třetiny. V padesáté čtvrté minutě si přesilovou hru zahrál i Vsetín a k radosti zaplněného Lapače se dočkal vyrovnání. Slováčkova střela od modré se odrazila před Luboše Roba a ten zblízka chladnokrevně uklidil puk do odkryté brány.

Hra se poté rozhýbala a oba celky mohly v závěru strhnout výhru na svou stranu. Nejprve dostal nabito Pitule, z mezikruží ale mířil jen do Cikánka. Pět sekund před koncem měl pak rozhodnutí na holi hostující Vampola, který v přečíslení dva na jednoho usměrňoval puk na domácí branku, Šelepněv byl ale pozorný. Po šedesáti minutách tak dospěl zápas do prodloužení.

V polovině nastavené doby už celý Vsetín slavil, avšak předčasně. Valaši sice po přečíslení dosáhli branky, tu jim ale překazila hrubá chyba čárových rozhodčích. V rozporu s pravidly totiž neponechali domácím výhodu a tak těsně před tím, kdy vsetínský hráč posílal puk za bezmocného Cikánka, hvízdli do píšťalky a odpískali příliš mnoho hostujících hráčů na ledě. Hlavním sudím pak po krátké debatě nezbylo nic jiného, než branku neuznat.

V následné přesilovce ukázala domácím štěstěna záda ještě jednou, to když Theoret napálil břevno. Rozhodovat tak nakonec musely až samostatné nájezdy. Všichni kladenští hráči si vylámali zuby na Šelepňovovi, kdežto na opačné straně byli úspěšní Antonín Pechanec a David Březina. Jejich trefy rozhodly o tom, že dva body zůstanou zaslouženě na Valašsku.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín) – Dnes jsme neviděli špatné utkání, první třetina byla trošku vlažnější, ale pak ty dvě další byly slušné a na penalty jsme to zvládli. Ke konci jsme málem inkasovali gól, ale utkání jsme nakonec zvládli a bereme 2 body.

David Čermák (Rytíři Kladno ) - Dnes bych chtěl naše mužstvo za předvedený výkon pochválit, protože jsme sem přijeli ve velmi kombinované sestavě. Mnoho klíčových hráčů nám dnes chybělo a kluci to odmakali. Celé utkání jsme drželi vedení, které jsme chtěli udržet až do konce. Bohužel se nám to nepovedlo a v závěru utkání jsme vyloučením darovali Vsetínu šanci vyrovnat. V nájezdech poté dvě penalty proměnili a zaslouženě berou bod navíc.