Vsetín i napodruhé podlehl Panterům. Ale po velkém boji

Radek Bařina, Václav Trávníček • 01.09.2009

Takové nasazení svých svěřenců by si trenér Viktor Hlobil jistě přál i v mistrovských zápasech blížící se sezóny. Hráči Valašského hokejového klubu sice v úterý večer podlehli Panterům z Havířova 2:4, ale nemají se zač stydět. Dlouho drželi s prvoligovým soupeřem krok a místy jej jednoznačně přehrávali. Přesto jim v závěru nepřálo štěstí, když dvě minuty před koncem rozhodl třetí brankou Havířova Peštuka. Ve vsetínském dresu řádil opět Marek Knebl, jemuž k hattricku scházelo proměnit jednu ze tří vyložených šancí, do nichž se dostal.

Přípravné zápasy - prip út 1.9.17:30
2:4(1:0, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 8. Knebl (Sakrajda), 27. Knebl (Mikeš, Matula) - 24. Brynecký (Hrňa), 30. Červenka (Šedivý), 58. Peštuka (Krisl), 60. Brynecký (Červenka).
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Matula, Horák, Šimek, Bezouška, Zavrtálek, Trška, Augusta - Ševčík, Matějka, Mokrejš - Ašer, Štraub, Korčák - Mikeš, Sakrajda, Knebl - Kubo, Tesařík, Klabačka
AZ Havířov: Štefl (41. Strmeň) - Vajda, Hoďa, Lašek, Klimeš, Peštulka, Krisl, Falter, Tesařík, Lukaštík, Haas, Smejkal, Šedivý, Zeliska, Červenka, Žajgla, Bursík, Szabo, Brynecký, Hrňa, Mocek

Do utkání s prvoligovým Havířovem vstoupili Vsetínští překvapivě i s veteránem Pavlem Augustou ve třetí obraně. Úvod utkání patřil jednoznačně Vsetínským, z jejich tlaku ovšem rezultovalo jen několik střeleckých pokusů na branku ex-vsetínského Martina Štefla. Hosté na sebe upozornili v konci minuty 5., ránu Laška z vrcholků kruhů ale Plšek vyrazil.

Odměny za svou aktivitu se Valaši dočkali v čase 7:04, kdy se k odraženému puku před brankovištěm dostal nejrychleji Knebl a poslal jej bekhendovým half-volejem pod břevno Šteflovy brány (1:0). Hned v zápětí mohli Vsetínští zvýšit v přesilovce, ta se jim ovšem příliš nepovedla a početní výhody nevyužili ani hosté na straně druhé, přestože si vytvořili solidní tlak.

Ve druhé polovině třetiny vzruchu před brankami výrazně ubylo, ohrožení jedné či druhé branky se tak diváci dočkali až v samém závěru třetiny. Stálo ovšem za to. Krásný pas Šimkův nalezl na útočné modré najetého Knebla, ten však svůj brejk zakončil střelou těsně vedle hostující svatyně. První třetina tak skončila výhrou Vsetína 1:0.

Ve druhém dějství se již Augusta vrátil na svou obvyklou pozici kustoda a Valaši pokračovali se šesti obránci. Vstup do třetiny se lépe povedl týmu hostů. Ve 24. minutě Hrňa na sebe u mantinelu nalákal oba domácí obránce, poslal puk najíždějícímu Bryneckému a ten tváří v tvář nedal Plškovi šanci (1:1). V téže minutě ujeli do přečíslení Klabačka s Tesaříkem, druhému jmenovanému se ale střela nevydařila. V závěru 27. minuty se Vsetínu naskytla 11 sekundová přesilovka pět na tři a přesně ve chvíli, kdy vyloučený Smejkal skočil na led, zakončil rychlou kombinaci Valachů pohodlně, do prázdné brány, Knebl (2:1).

Z vedení se ale domácí neradovali dlouho. Těsně před polovinou zápasu si Červenka s kotoučem vybruslil zpoza brány a zcela neobsazen poslal puk pod padajícím Plškem do sítě (2:2). Druhá desetiminutovka třetiny se proměnila ve festival oboustranných oslabení. Při vyloučení Mikeše si několik nelehkých zákroků připsal Plšek, těsně předtím, než se vyloučený vsetínský forvard vrátil na led, faulovali současně dva hostující hráči a Vsetínu se naskytla dlouhá hra proti třem. Domácí ji ale sehráli prachbídně a do jediné vážnější střelecké pozice se v samém závěru přesilovky dostal agilní Ašer. Ve 35. minutě si ještě po teči Smejkala připsal nelehký zákrok Plšek, po druhém dějství tak odcházely týmy do šaten za nerozhodného stavu 2:2.

Do třetí třetiny vstoupili opět aktivněji domácí a svou útočnou hrou nutili hostující hráče k faulům. Ve 45. minutě však střelu Korčáka z blízka zneškodnil pravým panteřím skokem Strmeň, který od třetí třetiny nahradil v brance hostů Štefla. Nedlouho poté si Valaši mohli zahrát znovu v pěti proti třem. Tentokrát zhruba minutu a půl. Knebl se Sakrajdou se v ní ocitli zcela sami před hostujícím gólmanem, domácí ostrostřelec ale odmítl hattrick, když v ideální pozici ještě nepřesně vracel puk Sakrajdovi.

I v dalších minutách byli nebezpečnějším týmem domácí a v 54. minutě to byl znovu Knebl, kdo se dostával do šance. Ve výborné pozici mu ale byla obráncem držena hůl. Od 55. minuty na sebe po dlouhé době začal upozorňovat i útok havířovského celku. Klimeš se ocitl sám před Plškem, blafák mu ale domácí muž s maskou lapil. Hned o minutu později znovu před domácí brankou hořelo, tentokrát pokus o blafák vypíchla Plškova široká hůl. Do třetice se ale již hosté dočkali. V čase 57:34 se v nenápadné akci dostal s pukem do útočného pásma Peštuka a jeho křížná střela z pravého kruhu se odrazila od tyčky a zapadla do domácí svatyně (2:3).

Domácí se v závěru pokusili zachránit situaci při power-play a moc nechybělo, aby ve velkém závaru, půl minuty před sirénou, dotlačili, Mikeš a spol., puk do sítě. Hosté ale svou klec s vypětím všech sil uhlídali. Naopak, 16 sekund před sirénou, ztratil Horák puk na útočné modré a rychlý výpad hostů zakončil střelou do prázdné brány Brynecký. Havířov tak i napodruhé porazili Vsetín 4:2.

Chuť si Valaši aspoň částečně spravili v pozápasových nájezdech, které vyhráli 3:2. Za domácí se v nich trefili Mokrejš, Zavrtálek a Knebl, hosté dokázali kontrovat pouze Bursíkem a Klimešem.

Viktor Hlobil (VHK Vsetín)
Dnes to bylo přesně přes kopírák, jako utkání v Havířově. Neproměnili jsme spoustu šancí a pak si necháme dát zbytečně třetí gól. V power-play jsme udělali chybu, že jsme hráče pustili na našeho beka, místo abychom ho zablokovali. Díky tomu jsme dostali čtvrtý gól. Myslím si, že jsme ostudu neudělali, ten konec se mohl obrátit na naši stranu, ale vždycky vyrobíme nějakou chybu, kterou soupeř potrestá. Obě utkání s Havířovem splnila naše očekávání, většinu zápasu jsme se soupeřem stíhali bruslit, měli jsme spoustu šancí. Kdyby Marek Knebl proměnil šanci na 2:0, tak by to utkání mohlo zase vypadat trochu jinak, ale prostě je to sport. Myslím, že to nebylo z naší strany špatné. Vypadli nám dnes dva beci, které jsme potřebovali nahradit, tak jsme se domluvili s Pavlem Augustou, že by si šel zahrát. Odehrál jednu třetinu a myslím si, že to bylo pro diváky zpestření a že se neztratil.

Ivan Dornič (Havířov)
Musím především poděkovat chlapcům, že plnili moje pokyny. Vím, že to pro ně bylo velmi těžké, protože jsem u mužstva teprve týden a museli toho do sebe hodně absorbovat. Jsou to pro ně všechno nové věci a musím říct, že bylo i vidět, že v první třetině jsme se hůře rozpohybovávali. Dostali jsme se do zápasu, když jsme vstřelili gól a podařilo se nám vystupňovat tempo, až to v závěru hráči strhli na naši stranu. Utkání rozhodně splnilo naše očekávání, byť na ledě nebyl takový výkonnostní rozdíl, jaký by měl být mezi první a druhou ligou. Je ale pochopitelné, že mužstvo z nižší kategorie se chce vytáhnout a to první mužstvo musí svou pozici potvrdit, ale musím říct, že chlapci se té situace zhostili velice dobře.