Vsetín po třech letech nestačil na Bobry

Jan Tajzler • 10.02.2016

Velké překvapení se zrodilo ve 41. kole základní části východní skupiny 2.ligy, ve kterém bylo na programu poslední valašské derby letošní sezony. Kdo čekal, že Vsetín znovu bude přehrávat svého rivala z Valašského Meziříčí, byl na omylu. Bobři se v úvodu utkání ujali vedení zásluhou Pořického, Vsetín skóre ve druhé třetině otočil, ale domácí stačili do konce třetiny srovnat. Skóre se znovu přelilo na počátku třetí třetiny, zelenožlutí však stačili vstřelit branku na 3:3. Definitivní rozhodnutí přinesla 59. minuta, kdy se přesnou střelou prosadil domácí obránce Janota. Valašské Meziříčí tak po třech letech zlomilo vsetínskou kletbu a po jedenácti porážkách v derby se raduje z vítězství nad Vsetínem.

2. liga - 41.kolo st 10.2.18:00
HC Bobři Valašské Meziříčí
4:3(1:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Pořický (Mikel, Studený), 34. Kubo (Žabčík), 41. Pořický (Baroš, Studený), 59. Janota (Pořický, Studený) – 12. Zúbek (Kolařík, Tesařík), 26. Ostrčil, 46. Zúbek (Kolařík). Rozhodčí: Škach – Blaha, Goňa. Vyloučení: 9:8, navíc Vítek (VSE) 10min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 800. Střely na branku: 21:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

HC Bobři Valašské Meziříčí: Čáp – Mikel, Janota, Kovář, Žabčík, Hradil, Tomek, Valentík, Zábojník – Sprušil, Varga Mir., Studený, Kubo, Varga D., Pořický, Kuchta, Podešva, Kývala, Baroš, Martiník, Kuchařík.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Tesařík, Řezáč, Nedbálek, Vrba, Ostrčil, Žák, Báchor, Ambruz – Kolařík, Vávra, Zúbek, Slováček, Dvořák, Vítek, Abdul, Hrazdira, Finsterle, Kajaba, Daněk, Hruška.

Domácí byli výrazně lepší již od prvních minut, a málokdo by hádal, že právě Bobři jsou posledním týmem tabulky. Hlavně v první třetině se mohlo zdát, že jim patří příčka nad Vsetínem. Do první větší šance se dostal Kubo, který se snažil nacpat před Hromadu tak urputně, že odstrčil branku hostí. Domácí si dokázali udržet tlak i po přerušení hry. Mikel se opřel do střely na modré a brankář hostů musel již ve 3. minutě lovit puk z branky, jelikož kotouč před ním tečoval Jakub Pořický. Když se Vsetínští dostali do útočného pásma, sáhl si na kotouč, po střele Hrazdiry z mezikruží, i domácí gólman Čáp. Hra se více vyrovnala a domácí se spoléhali na brejky. Vsetínu se naskytla velmi efektivní přesilová hra 4 na 3. Po 10 vteřinách ji dokázal od levé tyče využít František Zúbek, který do branky dostal odražený kotouč. V posledních pěti minutách první třetiny byli více vidět Valaši v zelenožluté kombinaci, ani jejich tlak však další branku ve třetině nepřinesl a do šaten se šlo za stavu 1:1.

Druhá třetina přinesla opět vyrovnaný hokej, a i když domácí vyslali na Hromadu pouze tři střely, dokázali Vsetínské potrápit. Přesto ale nedokázali zabránit gólu Radima Ostrčila, který od modré propálil domácího brankáře. Vsetín byl i nadále aktivní ve snaze navýšit skóre. Dvořák se při obsazení útočného pásma snažil brankáře Bobrů přehodit, úspěch však neslavil, protože Čáp přečetl jeho úmysl a pohotově zakročil lapačkou. Další ze vsetínských střel byla tečována jedním z domácích a skončila pouhé centimetry od domácí svatyně, a tak když to gólem neskočilo na jedné straně, radovali se na druhé. Co se ofenzivy týče, byl hodně vidět kapitán domácích Ondřej Martiník, byl to ale Martin Kubo, kdo se dostal k vyraženému kotouči a dopravil jej do branky. Hosté mohli opět navýšit v početní výhodě, ta se jim ale nevyvedla, a tak byl stav i po druhé třetině nerozhodný.

Ihned po úvodním vhazování ve třetí periodě se domácí dostali opět do vedení, a opět to bylo zásluhou Jakuba Pořického, který propálil vsetínského brankáře z levého křídla. Domácí vedení nakoplo a drželi se v útočné třetině. To měli v plánu i v přesilové hře, když byl za hákování vyloučen vsetínský obránce Řezáč. Vsetínu se ale oslabení povedlo na jedničku a hvězdičku k ní přidal František Zúbek, který našel puk v levém kruhu a poslal ho střelou nad ledem k pravé tyčce a až za záda domácího brankáře. Necelé dvě minuty nato mohl Vsetín opět vývoj zápasu otočit, když se Ondřeji Slováčkovi naskytla příležitost proměnit trestné střílení. Puk ovšem po jeho střele zastavily betony valašskomeziříčského brankáře. Remíza tak na tabuli svítila dál a hra tomu i odpovídala. Kotouč putoval z jedné strany na druhou, ovšem bez většího ohrožení kterékoliv brány. Tři minuty před koncem byl vyloučen hostující Vítek za zásah do oblasti hlavy a krku, nejprve se přesilovka, která mohla vše rozhodnout, domácím nedařila. Na poslední chvíli se ovšem před Hromadu dostali a Michael Janota pokusem z levého křídla mezi betony bezmocného vsetínského gólmana, který toho přes clonící hráče moc neviděl, opravdu rozhodl. Hostům zbývaly dvě minuty na vyrovnání, a i když si v následné power play 6 na 4 při vyloučení Martiníka v závěru zápasu vytvořili velký tlak, na kýženou branku nedosáhli a z valašského derby vyšli jako vítězové domácí Bobři.

Luboš Jenáček (trenér Vsetína): Samozřejmě by se to nemělo stávat, abychom ve Valmezu prohráli. Neměli jsme dobrý vstup do utkání, potom jsme se sice zlepšili, ale za stavu 1:1 jsme měli určitě přidat víc gólů. Druhá třetina 15:3 na střely pro nás a nakonec stav po čtyřiceti minutách 2:2. Bez maximálního nasazení se však v této skupině dá prohrát s každým. Jestli už hráči částečně šetřili síly na play-off, nebo se nechtěli zranit, to je spíš otázka pro ně. Prostě ten hokejový pánbůh funguje tak, že když se v určité fázi utkání něco podcení, tak většinou odmění toho bojovnějšího. Nám se to letos stalo poprvé, že jsme klopýtli s tzv. slabším soupeřem. Máme teď tři zápasy na to, abychom se dali dohromady, a jsem přesvědčený, že v play-off bude naše hra vypadat jinak.

Ondřej Martiník (kapitán Valašského Meziříčí): Byl to vyrovnaný zápas a podle mě derby, tak jak má vypadat. V závěru si myslím, že se k nám i přiklonilo štěstí, takže jsme spokojení se třemi body. Navíc je to vítězství nad Vsetínem snad po 3 letech, takže jsme určitě spokojení.