Vsetín zakončil přípravu vítězstvím nad Porubou

Radek Bařina • 04.09.2018

Úspěšnou generálku na novou sezónu mají za sebou hokejisté VHK Vsetín. Ti o vítězství nad Porubou rozhodli v první polovině zápasu, během níž si vytvořili čtyřgólový náskok. Hosté sice v dalších minutách využil okének v domácí defenzívě, snížili na 5:3 a v závěru mohli utkání zdramatizovat ve dvouminutové přesilovce pět na tři, tu však využít nedokázali a Lapač tak opouštějí s porážkou. Vsetín zakončil přípravu s bilancí 7 výher a jediné porážky. Sezónu odstartuje v sobotu na ledě Prostějova.

Přípravné zápasy - přát. út 4.9.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
5:3(3:0, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Březina (Kopta), 15. Kucharczyk (Kopta), 16. Mikuš (Vávra, Podešva), 21. Rob (Jonák, Pechanec), 27. Vávra (Podešva, Ondračka) – 26. Ovčačík (Tomi, Kanko), 33. Illéš (Hudeček), 48. Zdeněk (Jáchym, Toman). Rozhodčí: Husička, Smilek – Tomeček, Hradil. Vyloučení: 6:6, navíc Pechanec a Dundáček 5+OK, Vymazal (POR) 10 min ZHK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2078. Střely na branku: 43:25. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Holomek, Slováček, Teper, Mäkinen, Jenáček, Ondračka – Theoret, Rác, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Březina, Kucharczyk, Kopta – Karafiát, Podešva, Vávra.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Slavík, Urbanec, Dundáček, Cypas, Ovčačík, Adam, Tomi – Fojtík, Kanko, Illeš, Hudeček, Zdeněk, Ollender, Baláž, Jankovský, Káňa, Rubner, Jáchym, Toman, Vymazal.

Generálku na Chance ligu mezi Vsetínem a Porubou odstartovala již po minutě přesilová hra domácího celku. Ta však Valachům vůbec nevyšla. Jedinou šanci si v ní totiž vytvořili hosté, tísněný Vymazal ale v úniku Gábovu branku minul. V páté minutě to proto byli domácí, kdo se jako první radoval z branky. David Březina se na pravém křídle šikovně vyhnul hostujícímu obránci a střelou na bližší tyč pokořil Kůdelu v brance TORAXu.

V dalších minutách to byli především Valaši, kdo se snažil tvořit hru. Hosté sázeli na rychlé protiútoky, které byly nebezpečné. Gába byl ale pozorný. Krátce po polovině třetiny si v početní výhodě zahrála i Poruba. Nehrála ji zle, z tlaku si ale nebezpečnější příležitost nevytvořila. Krátce po skončení přesilovky udeřilo na opačné straně. Kopta přisunul puk Radimu Kucharczykovi, který se z rohu prosmýkl před Kůdelu a zasunul puk mezi jeho betony. O necelou minutu později už to bylo 3:0 – střelu Petera Mikuše od modré našel hostující brankář až v síti. Závěr třetiny Valaši jednoznačně ovládli a měli ještě několik nadějných šancí, zvýšit už ale nedokázali. A protože ani Zdeněk z ojedinělého porubského výpadu neprostřelil Gábu, odcházely celky do kabin za stavu 3:0.

Druhá třetina začala zostra. Hned po několika vteřinách v přečíslení netrefil prudce letící puk Káňa a takřka z protiútoku udeřil Vsetín. Luboš Rob dostal pas do jízdy a brejk zakončil přesnou střelou k levé tyči. Vsetín byl na koni, v šestadvacáté minutě se ale hostům přeci jen povedlo snížit. Nedůrazu valašské defenzívy využil Ctirad Ovčačík, který našel puk na mezikruží a nekompromisně ho uklidil do horního rohu Gábovy svatyně. O minutu později už to ale znovu bylo o čtyři branky. V akci dva na jednoho nalezl Podešva přesným pasem Tomáše Vávru a tomu stačilo jen správně natočit hůl.

V dalších minutách hosté přeci jen ožili a přidali na důrazu. Výsledkem byla nejprve velká šance Ollendera, který z blízka nepropálil Gábu a o pár sekund později i snižující gól z hole Jakuba Illéše. Ten se šikovně natlačil před Gábu a uklidil puk mezi jeho betony. O chvíli později přineslo zvýšení hostujícího důrazu i bitku, po níž zamířili předčasně do kabin Pechanec a vloni ještě vsetínský Dundáček. Závěr třetiny přinesl neurovnaný hokej. V samotném konci hrál ještě Vsetín přesilovku, odehrál ji dobře, Kůdela ale svůj tým několikrát podržel. I po čtyřiceti minutách tak vedl VHK o tři branky.

V závěrečné periodě jako první zahrozili Valaši, Kucharczyk ale zblízka neprostřelil natažený Kúdelův beton. Poté Vsetín přes velký tlak nevyužil ani přesilovou hru a tak to byli Porubští, kdo otevřel gólový účet tohoto dějství. Ve čtyřicáté sedmé minutě ještě Gábův beton nepřetlačil rozjetý Baláž, o chvíli později už se ale hosté dočkali. Po vsetínské hrubce na vlastní modré jeli sami na Gábu Jáchym a Jiří Zdeněk, načež druhému jmenovanému stačilo jen nastavit hůl.

Krátce po polovině třetiny se o vzruch postaral hlavní rozhodčí, který k údivu všech přítomných vyloučil domácího Jonáka a hostujícího Kanka, přičemž asi jen on sám věděl za co. Hokejově zajímavější chvíle přišly až tři minuty před závěrečnou sirénou. Valaši se totiž dopustili dvou faulů současně a Poruba tak hrála dvě minuty v pěti proti třem. Kontaktní branky ale nedosáhla, přestože takřka celé dvě minuty svírala vsetínské kolem jejich svatyně. Samotný závěr zápasu už si Valaši pohlídali. TORAX ještě zkusil power-play, domácí svatyni ale neohrozil, naopak sám několikrát v poslední chvíli zastavoval puky mířící k prázdné bráně. Vsetín tak zakonči přípravu vítězstvím 5:3.

Hosté si pak alespoň lehce spravili chuť při samostatných nájezdech, ve kterých zvítězili 3:1.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín)

První třetina byla dobrá, podařilo se nám vstřelit branky. Poté jsme se přizpůsobili hře soupeře a hra byla rozkouskovaná. Následně vypadl Tonda Pechanec za bitku. Myslím si, že sudí zbytečně dali trest do konce utkání. Když se hráči porvou mají i jiné tresty k dispozici. Nám se potom hra rozbila, ale to není samozřejmě omluva. Odstoupili jsme od našeho hokeje a pak už výkon nebyl takový, jaký jsme si představovali. Nicméně jsme zvítězili a věříme, že se v sobotu budeme prezentovat lepším hokejem a sezónu zahájíme vítězně.

Aleš Flašar (HC RT Torax Poruba)

Přijeli jsme na horkou půdu a do zápasu jsme vstoupili lajdácky. Laxně bez jakéhokoliv důrazu, bez pohybu jako bychom čekali, že to půjde samo, pak jsme za to byli potrestáni. Prohráli jsme první třetinu 3:0. Poté jsme museli s Tomášem Sršněm zvednout v šatně hlas. Myslím, že za další dvě třetiny se nemusíme vůbec stydět. Odehráli jsme vyrovnanou partii. Jsme nováček a Vsetín má silný tým s velkými ambicemi. Pokud pominu první třetinu, tak ty další dvě stály za to. Kluci bojovali, dřeli a to je pro nás podstatné. Ukázali jsme, že můžeme hrát s každým.