Vstupenky online

Cesta za obhajobou startuje: V repríze finále čeká juniory Zlín

Radek Bařina • 25.02.2008

V s e t í n - Napětí, že by se dalo krájet – z tunelu vycházejí první hráči – stadiónem se ozývá aplaus - konečně je tady - už přichází - je tu nejkouzelnější část hokejové sezóny - startuje play–off! Nikdo v to už nedoufal, přesto je to nakonec skutečností. Vsetínští junioři postoupili do vyřazovacích bojů. A co víc, hned v prvním kole se obhájci mistrovského titulu střetnou v repríze loňského finále se svým rivalem největším – se Zlínem. V úterý, v 17:00, na zimním stadiónu Na Lapači to vypukne! Neváhejte a přijďte podpořit svůj tým v cestě za obhajobou titulu!

Pořádně hektické dny mají za sebou vsetínští junioři. Po sobotní porážce s Opavou už se pomalu začínali vyrovnávat s hořkým zklamáním v podobě nepostupu do play – off. O dvacet čtyři hodin později, po kontumaci jednoho z utkání Mladé Boleslavi, však bylo najednou vše jinak a znovuzrození junioři se mohli začít připravovat na svou cestu za obhajobou mistrovského titulu. A že to bude cesta pořádně trnitá, naznačuje již soupeř pro 1. kolo, jímž samozřejmě není nikdo menší, než vítěz základní části, Zlín.

Dvakrát během základní části ELJ, zkřížili své hole vsetínští obhájci titulu a vicemistři z města obuvi. V obou případech se z vítězství radovali Ševci, když nejprve, ve 31. kole porazili Vsetín, na jeho ledě, 4:1, v utkání 42. kola pak dokázali Vsetín porazit i doma a to 5:3. Přes tuto, z pohledu Vsetína, neradostnou bilanci, se však dá říct, že ani v jednom z těchto zápasů nebyli Valaši horším mužstvem. Prosincové utkání Na Lapači však zastihlo Vsetínské v době největší své krize a byť byli Zlínským po většinu času vyrovnaným soupeřem, doplatili na horší koncovku a celkově menší důraz před oběma brankami.

Druhý zápas sehrály oba celky před pouhými 5 dny a i na horké zlínské půdě se herně dokázali Vsetínští svým věčným rivalům více než vyrovnat, byť objektivně musíme připomenout, že Zlínu již v tomto zápase vůbec o nic nešlo. Utkání opět rozhodla především kvalita v zakončení, jdoucí ruku v ruce s výkonem brankářů. Vždyť Zlín si za celý zápas vypracoval pět vyložených šancí, z nichž dal čtyři góly a jednou trefil tyč.

Zlínští jsou favoritem, ale:

S ohledem na umístění po základní části i vzhledem k letošní bilanci vzájemných zápasů, vstupují do série v roli favorita hokejisté ze západní strany Syrákova. Přesto Vsetín rozhodně není bez šance na úspěch. V jeho prospěch hovoří především to, že Valaši v této sérii rozhodně nemají co ztratit, tím spíše, že ještě v sobotu se zdálo, že brána play – off zůstane pro Vsetín zavřená úplně. Také to, že Zlín patří mezi spíše technické celky, by šikovným vsetínským hráčům mělo vyhovovat rozhodně více, než série proti některému ze silových mužstev.

Za další plus bychom mohli považovat to, že k utkání venku nebudou muset Vsetínští cestovat nikterak daleko, což je, vzhledem k jejich letošním představením na hřištích soupeřů jednoznačně plus. Navíc se dá důvodně předpokládat, že vsetínští fanoušci vytvoří ve čtvrtek a případně i v pátek, Vsetínu ve Zlíně takřka domácí prostředí. A když hovoříme o fanoušcích, nejen podpora venku, ale především podpora na stadiónu Na Lapači, by mohla být pro Vsetínské tím příslovečným šestým hráčem v poli, stejně jako během loňské cesty za titulem. Posledním z plusů, byť tentokráte značně hypotetickým, je potom fakt, že vsetínské týmy to v derby na svého krajského soka vždy uměly a nikdo z lidí kolem vsetínského hokeje by se jistě nezlobil, kdyby Zlínská mizérie v důležitých zápasech se Vsetínem i nadále pokračovala.

Kudy vede cesta k úspěchu?

Alfou a omegou týmového úspěchu v play- off je výkon gólmanů, vždyť právě výkon Hynka Kůdely byl vloni základním pilířem velkého vsetínského úspěchu. Letošní základní část se vsetínským gólmanům příliš nevyvedla, což dokazují i statistiky. Kůdelovi patřilo po základní části až 29. místo v hodnocení gólmanů, s úspěšností zákroků 88,76%, jeho brankářský kolega Musil pak byl, s úspěšností zákroků 88,11%, ještě o více než dvacet míst za ním. Ovšem co bylo bylo, play-off je zcela nová soutěž a nikde není vyloučeno, že právě ve vyřazovacích bojích opět strmě vzlétne hvězda jednoho z domácích gólmanů!

Druhým problémem, s nímž se Valaši po celou sezónu potýkali, byly zbytečné chyby, jimiž vsetínští darovali svým soupeřům nespočet gólů, ale třeba páteční utkání s Havířovem ukázalo, že je v silách Valachů omezit chyby na nutné minimum. Také koncovka nebyla rozhodně tím, nad čím by se trenéři Vsetína mohli rozplývat. Vsetínští někdy až příliš často volili složité kličky a kombinace na úkor střelby a bez střelby, jak známo, lze dosáhnou gólu jen stěží. Ani početní výhody nebyly v základní části většinou tím pravým ořechovým, doufejme tedy, že se Vsetínu minimálně většinu z těchto atributů podaří vylepšit – potom by totiž jejich šance na postup, nejen přes Zlín, výrazně vzrostly.

RI Okna Zlín 1. místo 94. bodů 166:112

Vícemistr loňského ročníku juniorské extraligy ze Zlína si letos brousí zuby na příčku nejvyšší. Tomu odpovídá i jejich umístění po základní části, kterou vcelku suverénně vyhráli. Není divu, Zlínským se, na rozdíl od Vsetína, podařilo udržet po hromadě většinu loňského kádru, včele s ostrostřelcem Jurajem Juríkem (29 gólů v základní části – 7. místo) a talentovaným brankářem Jakubem Sedláčkem. Ten byl s úspěšností zákroků 93,45 % a průměrem inkasovaných gólů 2,12 jednoznačně nejlepším brankářem základní části ELJ. Spolu se Slávií měli Ševci také nejlepší obranu ELJ se 112 inkasovanými góly ve 46 zápasech (oproti Vsetínským 167).

Podíváme-li se na obrané řady Zlína, je zřejmé, že obránci Beranů nevynikají v produktivitě, nýbrž ve spolehlivosti. V hodnocení +/- jsou hned dva Ševci v elitní patnáctce ELJ. Jsou to Jan Chocholáček s +22 body a Lukáš Matula s +20 body. V záloze mají navíc Zlínští Antonína Bořutu, který, mimo jiné, patřil k nejlepším obráncům české reprezentace na letošní MS dvacítek. Bořuta letos dostával příležitost především v seniorském týmu Zlína a za juniory nastoupil pouze v 25 zápasech. V nich ovšem získal úctyhodných 17 bodů (3+14), pokud jej tedy seniorský tým Ševců uvolní pro potřeby juniorů, získají zadní řady modrožlutých posilu jako hrom.

Podobná situace je taktéž u útočníka Romana Vlacha, syna jedné z ikon vsetínského hokeje. I Vlach často vypomáhal u týmu svého otce, na rozdíl od Bořuty však stihl odehrát v juniorech poměrně značnou porci zápasů, konkrétně 39 a v nich nasbíral 39 bodů (22+17). Trojku nejnebezpečnější zlínských forvardů doplňuje, k Juríkovi a Vlachovi, další hráč slavného jména Zdeněk Okál. Ten ve 44 zápasech nasbíral 43 bodů za 16 gólů a 27 asistencí. Ostatně, jeho kvality ochutnali vsetínští hráči na vlastní kůži před oněmi pěti dny, kdy Okál svými průniky neustále provětrával obranu zelenožlutých a měl také největší podíl na konečném vítězství RI Oken. Věren svému jménu také s chutí sbírá tresty, v základní části byl se 108 trestnými minutami nevylučovanějším hráčem Beranů.

Série, hraná na dvě vítězná utkání startuje v úterý od 17:00 na zimním stadiónu Na Lapači. Druhé utkání se hraje ve čtvrtek, taktéž od 17:00 na Zimním stadiónu Luďka Čajky, případném třetí utkání by se pak mělo hrát na témže místě o den později.

Předešlá vzájemná utkání:

31 kolo: Vsetínská hokejová a.s. - HC Hamé Zlín 1 : 4
Branky: 28. Surovec (Farda, Červenka) - 9. Puna (Šenkeřík), 25. Puna (Finsterle), 35. Jurík (Musil), 60. Šenkeřík (Sedláček).

42.kolo: HC Hamé Zlín - Vsetínská hokejová a.s. 5 : 3
Branky: 10. Matějka (Jurík), 27. Honejsek (Okál, Sedláček), 53. Okál (Goiš), 55. Brunec, 60. Matějka - 5. Plachtovič (Hrňa, Varga), 29. Kadlčík (Ševčík), 59. Rachůnek (Hrňa).

Sestavy z minulého kola:

HC Vsetín: Musil - Holomek, Štindl, Fabián, Kapr, Farda, Kocur, Haschka, Lukeš - Podešva, Kadlčík, Varga, Plachtovič, Hrňa, Švaňhal, Surovec, Ševčík, Rachůnek, Surovčík, Pospíšil, Červenka.

Zlín: Sedláček - Matula, Staněk, Chocholáček, Vodák, Musil, Bokroš, Šimurda, Horák - Finsterle, Okénka, Matějka, Goiš, Jurík, Honejsek, Puna, Šlahař, Okál, Křemeček, Čech, Brunec.

banner pod článkem