Vstupenky online

Hokej hrajeme pro vítězství, chceme se poprat o postup, hlásí trenér juniorů Juraj Jurík

Redakce • 30.07.2020

Loni měli nakročeno k návratu do nejvyšší soutěže, naději jim ale sebral koronavirus. Sezona byla předčasně ukončena, z postupu se radoval vítěz základní části z Havířova. Pozornost juniorů VHK proto bude i v nadcházejícím ročníku upřena stejným směrem. „Tentokrát nemáme tak silný dorazový ročník. Uvidíme, jak na tom budou soupeři. Ale vzhledem k tradici a postavení Vsetína v hierarchii českého hokeje chceme rozhodně hrát nahoře,“ má jasno trenér Juraj Jurík, který už se svými svěřenci začal přípravu na ledě.

Jak jste spokojený s dosavadním průběhem přípravy na novou sezonu?
Kostra mužstva trénovala pohromadě. Počet hráčů bohužel nebyl moc vysoký. Tím, že hrajeme nižší soutěž, odešli někteří kluci ze silnějšího ročníku 2003 zkusit štěstí do akademických klubů. Zůstali tady kluci z loňského dorostu. Pokud se někteří hráči neprosadí v akademiích, očekáváme, že se v průběhu srpna nebo začátkem září vrátí. V tom případě bychom je určitě chtěli zabudovat do sestavy. Náš tým momentálně nějakou kostru má, ale určitě bude potřebovat hodně doplnit a vhodně poskládat.

Na kterých postech byste chtěli posílit?
Určitě bychom ještě potřebovali aspoň dva beky a tři útočníky. Máme nějakou kostru z loňska, přišli kluci ročníku 2003. Tím, že se juniorka hraje na tři ročníky, jsou někde velké rozdíly, co se týče somatotypu hráčů. Aby se kluci z ročníku 2003 zabudovali do kádru a mohli tu soutěž hrát, je potřeba, aby kolem sebe měli zkušenější hráče.

Na co jste se v rámci suché přípravy zaměřili?
Zaměřili jsme se na rozvoj všech pohybových schopností, nárůst síly, vytrvalosti a rychlosti, hodně jsme se věnovali obratnosti. Myslím, že v letní přípravě trénují všichni plus minus stejně. Do silové stránky jsme letos více zapojili kondičního trenéra Tomáše Frola, který nám velice pomohl v oblasti získávání síly u těchto mladých kluků.

Zasáhla vám do přípravy omezení ohledně koronaviru?
V začátku přípravy jsme se s opatřeními museli trochu poprat. Mohli jsme sice trénovat, ale pořád platila určitá omezení - dezinfekce pomůcek, kluci nemohli využívat sprchy… Bylo to jenom o tom, abychom odtrénovali a pak rychle domů. Omezení se postupně uvolňovala, takže nás to příliš nezasáhlo. Zbylých pět týdnů přípravy proběhlo stejně, jako každý rok.

Platí, že hokejisté v juniorské kategorii trénují nejtvrději?
Mělo by to tak být, protože hráč si fyzickou baterii tvoří do nějakých čtyřiadvaceti let. Co do té doby natrénuje, to si pak udržuje, případně má minimální nárůst. Ale objem a svoji hokejovou baterku by si měl dobít právě v tomto věku. V dalších fázích kariéry z ní může čerpat.

Jak vypadají první tréninky na ledě?
První týden na ledě je vždy takový syrový. V přístupu k hráčům jsme trochu benevolentnější, mají nové věci, musí si je rozhýbat. Tréninky jsou momentálně hlavně na zapracování. Přistupujeme k tomu i s ohledem na pozdější začátek sezony, která odstartuje 18. září.

Jaký máte plán pro nejbližší týdny?
Od příštího týdne plánujeme nárůst tréninkových jednotek. Kondiční blok chceme zakončit turnajem v Přerově. Už tam bychom chtěli mít i kluky z jiných oddílů, které bychom rádi vyzkoušeli. V průběhu srpna plánujeme mužstvo doladit tak, abychom v soutěži hráli co nejvýš.

Jak tedy zní cíl juniorky pro novou sezonu?
Hokej hrajeme pro vítězství, takže bychom chtěli soutěž vyhrát a poprat se o postup. Letos nás nejvíce doběhne vyloučení z nejvyšší soutěže, protože dorazový ročník je 2001. Loni nám pět kluků z tohoto základu odešlo pryč. Mohli jsme si ještě pomoci ročníkem 2000, takže mužstvo mělo svoji sílu. Tentokrát ale nemáme dorazový ročník tak silný. Uvidíme, jak na tom budou soupeři. Ale vzhledem k tradici a postavení Vsetína v hierarchii českého hokeje chceme rozhodně hrát nahoře.

V sezoně vás čekají soupeři jako Technika Brno, Šumperk, Přerov nebo Warriors Brno. Co od soutěže očekávat?
Šumperk určitým způsobem známe z loňské sezony, stejně jako Warriors. V rámci přípravy budeme stejně jako loni hrát turnaj v Přerově, kde budou také Kralupy, Písek a Tábor. Nějaký přehled o soupeřích máme, i když upřímně jsem sám zvědavý, jak budou jednotlivá mužstva poskládaná. Letos z nejvyšší soutěže padají tři týmy a dochází k tomu, že akademické kluby vyzobávají hráče dorazového ročníku 2001 ze všech mužstev. Potkává to i nás. Síla jednotlivých mužstev se ukáže až v průběhu sezony a po Novém roce, kdy bude možnost přestupů a hostování. Bude záležet, jak kdo posílí, či nikoliv. Myslím si, že úroveň soutěže bude oproti loňsku o něco slabší.

Považujete odchody hráčů do akademických celků za velký problém?
Pro akademické kluby je to bezpracný přísun hráčů v tom nejlepším věku. Pipláte se s někým od žákovských kategorií a pak vám ho někdo vyzobne. Nebráním se tomu, aby si to ti nejlepší šli zkusit do akademií. Ale ne že vám tyto kluby budou brát i průměrné hráče. Tím se celý trh rozmělní. Je jenom dobře, že dochází k zužování soutěží. Aby v akademii nehrál každý, kdo má ruce a nohy. Osobně jsem zastáncem ještě většího zúžení, aby v nejvyšší soutěž bylo pouze dvanáct mužstev. Poslední by padalo a předposlední hrálo baráž s vítězem nižší soutěže. Nejlepších osm by hrálo play-off, ale v seniorském modelu, tedy alespoň na tři vítězství. Ne že se bude hrát nějaký paskvil na dva vítězné zápasy. Máte zúročit celoroční úsilí a tohle play-off vlastně není ani play-off.

Existuje srovnání v juniorce s dobou, kdy jste ji sám hrál?
Je to už hodně dávno, co jsem hrál juniorku. Tehdy ještě nebylo play-off, jen dlouhodobá soutěž. Je těžké to srovnávat. Myslím si, že veliký problém českého hokeje je v kvalitě soutěží napříč jednotlivými kategoriemi. Potom se nemůžeme divit, že nejlepší hráči v juniorském věku odcházejí do zahraničí, protože naše soutěže jim nemohou nabídnout kvalitní konfrontaci a vyspělost. Možná jdu proti proudu, ale jsem zastáncem toho, aby se v juniorce hrálo už i na výsledky. Nemůžeme si neustále nalhávat, že se kluci v něčem rozvíjí. Ano, ať se rozvíjí, ale pod určitým tlakem. A pokud v našich podmínkách nemáme konkurenční tlak hráčů, tak musíme vytvořit konkurenční tlak strukturou soutěže.

Vidíte v aktuálním týmu hráče, kteří by mohli do budoucna posílit A-tým?
Potenciál k tomu, aby se letos objevili v Chance lize, mají určitě obránci, kteří se nyní s A-týmem i připravují – Martin Kožený a Vojtěch Pernický. A dále útočník Tadeáš Pospíšil a brankář Jakub Málek, kterého už vnímáme jako gólmana A-týmu. Bude záležet pouze na nich. Letos se seniorský kádr omladil, kluci příležitost určitě dostanou.

Fotografie z přípravy juniorů na ledě naleznete ve Fotogalerii.