Vstupenky online

Jiří Parduba oslavil devadesátku, gratulovat přišlo i vedení VHK

Václav Trávníček • 23.04.2013

Devadesáté narozeniny oslavil v pondělí 22. dubna dlouholetý vsetínský hokejista Jiří Parduba. Někdejší obránce nastupoval po celou dobu své kariéry (1940 - 1952) s číslem 7 na zádech. A právě dres se „svojí“ sedmičkou nyní obdržel od zástupců Valašského hokejového klubu, kteří mu přišli k jubileu poblahopřát. „Trojka a sedmička se dřív považovaly za šťastná čísla. Zřejmě to souviselo s židovskou tradicí,“ vzpomínal oslavenec.

Jiří Parduba se narodil 22. dubna 1923 ve Vsetíně. Původním povoláním je pedagog, během života vystřídal jedenáct učitelských míst po celém Valašsku. Už v dětství vstoupil do Sokola a pod záštitou této organizace začal hrát v roce 1940 hokej. Protože byl Sokol brzy zrušen, přešel hokejový oddíl pod patronát místní Zbrojovky, kde vydržel až do 90. let. Parduba oblékal dres valašského klubu celkem dvanáct sezon.

Jako jeden z mála hráčů tehdy nestřídal a absolvoval celá utkání. V obranné dvojici nastupoval nejčastěji s Jaroslavem Kumbárem a Ondřejem Honem. Na dresu měl vždy číslovku 7. „Ani vlastně nevím proč. Ale trojka a sedmička se dřív považovaly za šťastná čísla. Zřejmě to souviselo s židovskou tradicí,“ uvedl oslavenec při setkání s vedením současného hokejového Vsetína, které proběhlo v příjemné atmosféře a za přítomnosti nejbližších rodinných příslušníků.

Bohatou kariéru, která byla lemována mimo jiné i přátelskými zápasy s celky jako LTC nebo 1. ČLTK Praha, uzavřel Jiří Parduba v roce 1952. „V té době jsem učil ve Velkých Karlovicích a navíc jsem se oženil. Aby toho nebylo málo, přidaly se zdravotní problémy. Proto jsem brusle pověsil na hřebík,“ vzpomínal.

Vedle hokeje a vyučování byl Jiří Parduba vždy činný i ve společenském či politickém životě. Během německé okupace se coby člen partyzánské brigády Jana Žižky aktivně zapojoval do odboje proti nacistům. Po osvobození stál u založení národopisného kroužku Vsacan, v němž byl členem taneční skupiny, a působil i mezi zahrádkáři. Po roce 1989 stál u obnovení místní sokolské organizace a čtyři roky byl členem vsetínského městského zastupitelstva. Zasloužil se o obnovení památníku T. G. Masaryka, změny názvů ulic či o zlepšení péče o hroby významných osobností minulosti (např. Matouše Václavka).

V roce 2002 obdržel Cenu města Vsetína za dlouholetou pedagogickou činnost a za aktivní činnost v Sokole. V pondělí 22. dubna 2013 oslavil Jiří Parduba devadesáté narozeniny.

Fotogalerie:

banner pod článkem