Milníky play-off: Druhá třetina zlomila odpor soupeře

Radek Bařina • 02.03.2017

Cíl splněn. Vsetín zvítězil i ve třetím utkání série a k postupu do semifinále mu chybí jediný krok. Tak by se dalo shrnout to nejlepší, co přinesl středeční zápas. Jinak totiž příliš atraktivní podívaná k vidění nebyla. Naplno se totiž začíná projevovat výrazný rozdíl v kvalitě obou celků, Valachům tak stačil i průměrný výkon k poměrně jasnému vítězství. Nejdůležitější okamžiky zápasu, ale i to, co, můžeme očekávat od čtvrtého duelu série si popíšeme v dnešním díle Milníků.

Klíčový okamžik: Branka na 3:2

Po ospalé první třetině bylo zřejmé, že domácí budou muset zvýšit obrátky a co nejdříve strhnout vedení na svou stranu, v opačném případě si totiž mohli zadělat na problém. Plán Vsetínu vyšel. Už po 28 sekundách periody našel Kucharczyk zpoza brány Pavla Mojžíše a zkušený obránce zamířil z pravého kruhu přesně nad rameno brankáře Šimečka. Vsetín tak získal zpět vedení, které v první třetině ztratil a protože ve zlepšeném výkonu pokračoval i nadále, brzy se Lapač dočkal další branky v kopřivnické síti. Dobrý nástup do prostřední třetiny a gól na 3:2, to byly rozhodující okamžiky třetího čtvrtfinále.

Hvězda: Jakub Teper

Bek třetí obrané dvojice má na starost především černou práci směrem do obrany, na ledě proto není vidět tolik, jako jeho ofenzivní kolegové. Své úkoly však zatím plní na výbornou. Ve třetím zápase patřil mezi hráče, kterým nechyběla chuť hry od první až do poslední minuty. Dobře pracoval směrem dozadu, předvedl ovšem také několik nebezpečných výpadů směrem dopředu. Velký podíl měl kupříkladu na vyrovnávací brance na 2:2, asistenci si připsal i u posledního gólu. Za kvalitně odvedenou práci a zároveň poctivý přístup od první do poslední minuty si podle nás Jakub Teper zaslouží titul hvězdy utkání.

Smolař: René Kajaba

Asi žádnému jinému hráči VHK ROBE bychom v současnosti nepřáli vstřelený gól tolik, jako Kajabovi. Vsetínskému odchovanci se v roce 2017 přilepila smůla na hokejku nevídanou měrou. Poslední gólovou radost si užil na začátku prosince, od té doby strádá. Rozhodně přitom neplatí, že by hrál špatně nebo že by se nedostával do šancí, není mu však souzenou protrhnout střeleckou smůlu. Totéž platilo i ve středečním čtvrtfinále. Jen ve třetí třetině se Kajaba dostal minimálně do tří velmi dobrých šancí, gólové radosti se ale nedočkal. Jeho nešťastný pohled ke střeše haly poté, co prokličkoval celé hřiště, ale po blafáku nepřetlačil Šimečkův beton, hovořil za vše.

Zklamalo: Je to vůbec play-off?

Tuto otázku si nejspíš pokládali mnozí diváci při pohledu na dění první třetiny. Té totiž chybělo tempo i větší nasazení, k vidění naopak bylo velké množství nepřesností a chyb. Valachy nejspíš ukolébaly dvě předchozí jednoznačné výhry a také branka vstřelená v první minutě. Ani Kopřivnice, přestože na chvíli dokázala otočit skóre, nepůsobila tak odhodlaným dojmem jako v předchozích duelech. Možná už jí trochu chyběly síly, spíše se ale zdálo, že hosté příliš nevěří tomu, že by na Lapači mohli uspět. Také atmosféra se kvalitou zdaleka nevyrovnala bouřlivé kulise z prvních dvou utkání. Chyběly zkrátka atributy, které vytvářejí kouzlo play-off. Naštěstí, ve druhé třetině Vsetín přeci jen přidal, díky čemuž se zvedla i celková úroveň hry a atraktivita zápasu. Přesto se dá říct, že třetí čtvrtfinále rozhodně nenadchlo.

Číslo dne: 8

Číslo 8 se táhlo třetím zápasem série jako neviditelná nit. Ta nejzásadnější osmička se objevila samozřejmě ve skóre – Vsetín nastřílel 8 gólů. Osmička taky hrála roli v časech vsetínských gólů. První gól padl v čase 0:38, v úvodu druhé třetiny skórovali Valaši pro změnu v čase 20:28. Hosté si ze zápasu odnesli 8 dvouminutových trestů a dohromady zápas přinesl 58 trestných minut. A konečně, po třech duelech mají na svém kontě osm bodů tři nejproduktivnější hráči VHK – Luka, Kucharczyk i Mojžíš.První dva jmenovaní navíc mají +8 i v hodnocení +/-.

Zaujalo: Ukázkový bodyček i vyhraná bitka

Ve třetí třetině tempo znovu opadlo. Vsetínští, vědomi si náskoku, šetřili síly na další zápas a hosté na zdramatizování utkání neměli dost energie. Přesto se diváci nenudili. Staral se o to především Michal Krutil. Zlý muž kopřivnické sestavy znovu neoproměl jedinou příližitost poškádli vsetínské hráče a s nimi i diváky. Krom toho ale předvedl také výstavní bodyček, po kterém Dominik Pokorný nedobrovolně vystřihl ukázkové salto. V závěru ale Krutil neudržel nervy na uzdě a po svém monologu k rozhodčímu vyfasoval, k velké potěše tribun, desetiminutový osobák. O jiskřivou atmosféru poslední periody se však starali i ostatní hráči. I Vsetínští se totiž rozhodli nechali ochutnat hosty jejich vlastní medicínu a mimo dohled rozhodčích si se svými soupeři občas zalaškovali. Vše nakonec vyvrcholilo pěstním soubojem mezi Sluštíkem a Zúbkem, ze kterého vzešel vítězně vsetínský borec.

Následuje: Skončí série už v pátek?

K postupu do semifinále zbývá Valachům zvládnout poslední krok. Budou ho chtít udělat už v pátek na ledě Kopřivnice. Zápas, který začíná v 18:00 si jistě nenechají ujít ani stovky vsetínských fanoušků, kteří nejspíš stejně, jako v utkání číslo dvě vytvoří svým ovečkám domácí prostředí. Buďte mezi nimi i vy!

Očekávání: Zmobilizuje Kopřivnice zbytky sil?

Ve třetím utkání série působili Severomoravané unaveným a snad i trochu rezignovaným dojmem. Ve svém domově a s hrozbou posledního zápasu sezóny ze sebe ale jistě vydají poslední zbytky sil, aby Valachům postup přeci jen trochu zkompilovali. Mezi hráči už je navíc i spoustu nevyřízených účtů, je zkrátka jasné, že Kopřivnice nedá kůži lacino. Vsetín se musí vyhnout podcenění soupeře, vstoupit do zápasu koncentrovaně a ideálně si co nejdříve vytvořit náskok. Pokud se to povede, bude brána do semifinále otevřená.

Předzápasové novinky: Kdo bude v bráně?

Kopřivnice zaujala ještě jednou věcí – poprvé v sérii nestřídala gólmana. Všech osm inkasovaných gólů si užil Šimeček. Kdo bude chytat v pátek je samozřejmě otázkou, přikláníme se však k variantě, že se do brány vrátí Fendrich. Otázka zůstává i stran brankářského postu VHK. Ve středu dostal příležitost Šurý a nevedl si zle, nechme se tedy překvapit, koho trenéři VHK ROBE pošlou do brány v pátek. Kromě Hromady chyběli ve středeční sestavě VHK i lehce indisponovaný Finsterle a obránce Jeník, je ale nanejvíš pravděpodobné, že minimálně jeden z nich do pátečního zápasu zasáhne. Kopřivnici zase trápí problémy s obránci. Už ve středu musel na beku zaskočit útočník Sluštík a je pravděpodobné, že obdobná situace nastane i v pátečním duelu.