Milníky play-off: Góly-nególy, Vsetín tentokrát na Vrchlabí nestačil

Radek Bařina • 27.03.2021

Branka, jakou svět neviděl, jakoby předznamenala průběh pátečního pátého čtvrtfinále na ledě Vrchlabí. Utkání se nepovedlo nejen rozhodčím, ale také vsetínským hráčům. Vrchlabí bylo tentokrát důraznější, odhodlanější, přesnější, naopak Valaši kupili nadměrné množství defenzivních chyb a přesnost jim scházela i v ofenzívě. Vrchlabí se tak po zásluze udrželo ve hře o postup. Druhý mečbol bude mít Vsetín na domácím ledě v neděli od 17:00 před kamerami ČT. Než se tak stane, ohlédneme se za klíčovými okamžiky pátečního duelu.

Klíčový okamžik: Vrchlabská trefa na 3:2

Vsetín se oklepal ze špatného vstupu do zápasu. Ještě před první sirénou se dokázal dostat na kontakt a ve dvacáté čtvrté minutě dokonce vyrovnal. Smetanovo nahození se šťastně odrazilo od vrchlabského obránce a zapadlo do branky. Jenže Vsetínu se znovu stalo to, co mu zkomplikovalo už předchozí duel. Krátce po vstřelené brance sám inkasoval. Tentokrát vydržel nerozhodný stav jen necelé dvě minuty. Pak na vrcholku kruhů napřáhl Mrňa a tvrdou ranou zaskočil Málka. Domácí tak znovu vedli a tentokrát už si náskok nenechali vzít.

Hvězda: Filip Koffer

Čtvrtá formace Vrchlabí odehrála v pátek výborný zápas. Mladíci domácího týmu dělali svým pohybem Valachům velké problémy a mimo jiné zařídili úvodní dvě trefy svého týmu. Asi nejviditelnějším hráčem této formace byl Filip Koffer. Ten se gólově prosadil už v předchozím zápase na Lapači a v páteční bitvě měl výrazný podíl na dvou trefách svého týmu. Před prvním gólem to byl právě on, kdo se protáhl vsetínskou obranou a pak poslal přesný pas na zakončujícího spoluhráče. Při power-play Vsetína pak na buly přechytračil hostujícího Zemana a vyslal do gólové akce Heřmana. I mimo tyto bodové okamžiky byl Koffer hodně nebezpečný za což mu udělujeme titul hvězdy zápasu.

Smolař: Jakub Málek

Mladý vsetínský gólman neodchytal šťastný zápas. Předvedl několik parádních zákroků jimiž zneškodnil vyložené šance domácích, na druhou stranu ale dostal i nešťastné góly včetně těch, které vlastně ani góly nebyly. Komplikovaný zápas jakoby naznačovalo už zaškobrtnutí, který se Málkovi povedlo před úvodním nególem. Vyčítat si pak vsetínský brankář nejspíš bude třetí trefu, kdy jej zaskočila rána na bližší tyč. Nutno dodat, že Málkovi příliš nepomohli ani spoluhráči, kteří tentokrát nakupili víc chyb, než by bylo v zápase play-off zdrávo a vytáhlý brankář tak musel řešit spoustu obtížných situací. Ty zvládl, porážce svého týmu ale zabránit nedokázal.

Zaujalo: Góly, jaké svět neviděl

Těžko se můžeme v tomto článku vyhnout situacím, které si rozhodčí za rámeček nedají. Nejzásadnější minela přišla hned v úvodu. Vsetín udělal v defenzívě sérii chyb po kterých Tomáš Zeman zakončoval do takřka odkryté brány. Vypadalo to na jistý gól, což si zřejmě myslel i rozhodčí. A názor nezměnil ani poté, co puk zřetelně orazítkoval obě tyče a spadl do brankoviště. Valaši nevěřili svým očím, když sudí ukázal na bránu. Nepomohly ani protesty, čtveřice v pruhovaném byla zjevně jediná, která puk za brankovou čarou viděla. Vsetínští se však museli smířit jejich rozhodnutím – fair play zaplakala. Branka hosty viditelně rozhodila a nějakou dobu trvalo, než se herně vzpamatovali. Kalich hořkosti vypili Valaši do dna ve třetí třetině. V závaru před Soukupem dostali puk do brány, rozhodčí ale předtím přerušil hru. Ve chvíli, kdy si uvědomil, že se upískl, se branku rozhodl uznat, aby si to o chvíli později zase rozmyslel. Sporná rozhodnutí zkrátka Vsetínu nepřála, svádět na ně porážku by však bylo nanejvýš alibistické.

Číslo dne: 6

Šestka tentokrát nebyla pro Valachy šťastným číslem. Nejdůležitější chvíle zápasu totiž přinesla šestá minuta první i druhé třetiny V úvodním dějství to byla první "trefa" zápasu, po které se Vrchlabí ujalo důležitého vedení. V šesté minutě druhé třetiny se pak Vrchlabí radovalo znovu – vstřelilo totiž gól na 3:2, který se posléze ukázal jak vítězný. A protože gólostroj domácích se zastavil na čísle šest, není pochyb o tom, že šestka byla zásadním číslem pátečního dne. Šestému zápasu se tak Valaši nevyhnou.

Ze statistik: I mistr tesař se někdy utne

Při pohledu do statistik asi nejvíce zaujmou mínusové body, které v zápase nasbírali nejzkušenějšího a dosud i nejlepší hráči VHK v play-off. Lubomír Štach byl na ledě hned u pěti inkasovaných branek v Málkově síti, zápas tak ukončil s bilancí -4. O moc lépe nedopadl ani Radim Kucharczyk, který skončil s výsledkem -3. Při pohledu na konkrétní gólové situace se sice nedá říct, že by zmínění hráči měli na inkasovaných brankách významnější osobní podíl, chladná řeč čísel je ale neúprosná. Na páteční zápas zkrátka vsetínské opory nebudou vzpomínat rády,

Následuje: Druhý mečbol na Lapači před kamerami ČT

Páteční zaškobrtnutí nic nemění na tom, že Vsetín má stále trumfy ve svých rukou. Pořád má na své straně dva mečboly, příští zápas se navíc odehraje na Lapači Stane se tak v neděli od 17:00 a kromě obvyklého streamu na serveru HokejkaTV a textového online přenosu můžete tentokrát zápas sledovat i na programu ČT Sport. Věřme, že televizní utkání nabídne parádní hokejovou podívanou. Podívanou, kterou budou chtít Valaši zakončit radostí z postupu do semifinále. Podaří se jim to?

Očekávání: Jak domácí trenéři složí formace?

Ve snaze oživit neproduktivní první útok se trenéři VHK rozhodli výrazněji sáhnout do sestavy. Změna ale efekt nepřinesla a nově sestavené formace jedna a čtyři se herně spíše hledaly. Zároveň je ale třeba zmínit, že utkání tentokrát příliš nevyšlo ani jednomu ze vsetínských útoků. Každopádně bude zajímavé sledovat, zda trenéři VHK ROBE přistoupí k dalším změnám, nebo vrátí první formaci do původního složení. Tak jak tak, Vsetín pro úspěch potřebuje předvést rozhodně odhodlanější a důraznější výkon, než tomu bylo na vrchlabském ledě. Obzvlášť by si Valaši měli dát pozor na první třetinu, ta jim totiž v pátek, jako již po několikáté, utekla. Vrchlabí naopak nebude nejspíš nic měnit. V posledních dvou zápasech podalo velmi dobrý výkon, páteční výhra v bitvě o přežití mu navíc vlila nový optimismus do žil. Na Lapač tak Vrchlabští pojedou s velkým odhodláním prodloužit si sezónu a Vsetín určitě čeká nároční šichta. Šesté utkání série začíná v neděli v 17:00. Buďte u toho s námi.