Vstupenky online

Milníky play-off: Vsetín si kalich hořkosti vypil až do dna

Jan Tajzler • 08.04.2021

Ani na čtvrtý pokus se nepodařilo Vsetínu vyzrát na jihlavskou Duklu. Konečný stav série 0:4 na zápasy z pohledu Valachů vypadá jednoznačně, ale nebylo tomu tak. Vsetínští se rozhodně nemají za co stydět. Co však ovlivnilo poslední čtvrtý zápas a vůbec celou sérii s Jihlavou? Na to zkusíme odpovědět v závěrečném dílu letošních milníků.

Klíčový okamžik: Třetí branka Jihlavy

Vsetín vstupoval do třetí třetiny za stavu 1:2 s vědomím, že za žádnou cenu nechce končit sezonu. Dle toho také hra Valachů začala vypadat, domácí najednou byli všude dřív a postupně začali Jihlavu dostávat pod tlak. Z otevřené hry můžou vyplynout chyby, snad jediná ve třetí třetině se nakonec Vsetínu stala osudnou, když se vracející Smetana snažil co nejdřív odehrát puk zpět do protiútoku, ale namísto svého spoluhráče našel pouze hůl hostujícího Lichance, jenž si dokonale vyměnil puk s Čachotským a uklidil jej do odkrytého prostoru brány. V čase 51:34 při dvoubrankovém manku už se dalo tušit, že s nízkou vsetínskou efektivitou v zakončení bude pro domácí velmi těžké překonávat propracovanou defenzívu hostů s cílem ještě vyrovnat. 

Hvězda: Maxim Žukov podruhé

Premiéru v jihlavském dresu si odbyl 26. února právě proti Vsetínu. Tehdy se musel před Valachy sklonit po porážce 1:2 a určitě jej ani nenapadlo, že stejnému týmu o pár týdnu později ukončí sezonu. Ruský brankář ve službách Dukly Maxim Žukov předvedl ve čtvrtém utkání stoprocentní výkon a jako špička jihlavské defenzívy si i podruhé vysloužil titul hvězdy zápasu. Žukov odmítl vykřesání vsetínské naděje 26 úspěšnými zákroky, dalších 20 pokusů Vsacanů bylo zablokováno jeho spoluhráči. Pochvalou pro svého brankáře nešetřil ani trenér Viktor Ujčík, jenž po konci série trefně pozmenal, že Maxim prostě stáhl roletu a připevnil na svou branku ceduli – zavřeno. V obou vypjatých střetnutích na Lapači inkasoval pouze dvakrát a stal se klíčovou osobností Jihlavy v této sérii. 

Smolař: Roman Vlach

Bylo by na snadě označit za smolaře utkání Ondřeje Smetanu, jenž nešťastně namazal na třetí jihlavský gól, přitom v zápase rozhodně dělal co mohl, aby se série vrátila do Jihlavy. My jsme nakonec zvolili Romana Vlacha. Na nositeli slavného jména bylo citelně znát, jak moc se nechce smířit s rychlým koncem série. U jediné vsetínské branky si připsal asistenci. Další se snažil svým výborným pohybem a celkovým nasazením přidat. Byl snad u všech velkých závarů, které se před Žukovem zrodily, ale nakonec i jemu nezbylo nic jiného, než sledovat jak postup do finále odváží Jihlava. 

Zaujalo: Obětavost Dukly 

Už v předešlých milnících jsme upozorňovali na obětavou hru Jihlavy při bránění vsetínských střel. Ani čtvrtý duel nebyl vyjímkou. Dukla tentokrát na svou branku nenechala doputovat hned 25 pokusů vyslaných ze vsetínských holí. Když už se před brankou Žukova konaly závary, ve kterých byl hostující brankář dezorientován, neváhali se hostující hráči položit do brankoviště, i kdyby měli puk zadupat pod led. Jihlava do puntíku splnila taktiku a dostála svému názvu Dukla. 

Číslo dne: 4

Číslo dne nebylo zrovna těžké určit. Ve čtvrtém semifinálovém utkání se podařilo Jihlavě díky čtyřem trefám do vsetínské branky ovládnout čtvrté utkání v řadě a vydobýt si postup do finále. Vsetínu tak ve středu skončila čtvrtá sezona od návratu do profesionálního hokeje, ve všech čtyřech ročnících si Vsetín zajistil účast v play-off, potřetí skončil v celkovém hodocení sezony mezi čtyřmi nejlepšími celky soutěže a rozhodně má na čem stavět. Letošní bronz je však určitě cenějším než ten loňský, kdy se play-off nehrálo a konečné umístění bylo určeno podle tabulky po základní části.  

Milníky série:

První bitva na Vysočině

Jedním z nejdůležitějších milníků celé semifinálové série byl určitě první zápas respektive jeho rozzuzlení. Pokud bychom mohli říct, že série byla celkově vyrovnaná a výsledkově pro Vsetín až krutá, pak první zápas byl snad jediný, kde bychom mohli říct, že měli Valaši vše pevně ve svých rukou. Ještě deset minut před koncem drželi Stantienovi svěřenci dvoubrankový náskok a celkově se zdálo, že v úvodu série mají víc sil než domácí Jihlava. Jenže Valaši nakonec svůj náskok ztratili, zápas dospěl do nájezdů, ve kterých nejprve nastala kuriózní situace při gólu - nególu Romana Vlacha, aby pak první vítězný bod pro Jihlavu zajistil Tomáš Havránek.

Jihlavská blokáda

Dost možná největší předností jihlavské Dukly v semifinále se Vsetínem byla obětavost při blokaci vsetínských střel. Jihlava rozhodně nehrála zaďoura, uměla být směrem dopředu aktivní, ale pokud už měla sáhnout k obraně, tak předvedla důležitý faktor hry pro play-off – mimořádnou obětavost. Především na Lapači čelila Dukla hned několika drtivým náporům domácích, v prvním střetnutí zablokovala 22 střel, ve druhém 25, za celou sérii to činilo celkem 77 zablokovaných střel Vsetína. Jak už jsme zmínili, v tomhle ohledu opravdu Dukla dostála svého jména.

Nájezdy

Hned dvě střetnutí dospěly až do samostatných nájezdů. V Jihlavě jsme viděli celkem sedm sérií, ve kterých padly celkem tři branky, na Lapači v pěti sériích padlo branek pět. Hrdinou Jihlavy a katem Vsetína ve dvou zápasech se stal Tomáš Havránek, který je svým uměním v dovednostní disciplíně jeden na jednoho dlouhodobě znát. Dvakrát se však trefil také Tomáš Čachotský. Na vsetínské straně se ve dvou nájezdech nemýlil Adam Zeman. Vítězství v nájezdech během play-off přináší zvláštní psychickou vzpruhu navíc, po úporném boji jde pro poraženého odvedený výkon vniveč, vítězi naopak sérii krátí. Paní štěstěna v tomto ohledu stála hned dvakrát na straně Jihlavy a pokaždé se tak stalo v důležitých momentech série, jak při jejím startu, tak i při jejím zlomu ve třetím utkání na Lapači.

Přesilovky

Přesilovky jsou alfou a omegou hokeje, v bojích play-off kde rozhoduje každý detail to může platit dvojnásob. Vsetín ovšem ve snaze zvrátit nepříznivý stav série nevyužil ve dvou domácích zápasech jedinou přesilovou hru. Početní výhody činily Valachům problémy již v základní části, nezlepšilo se to příliš ani v play-off. I když Valaši dokázali soupeře několikrát doslova uzamknout před vlastní brankou, chyběl zelenožlutým moment překvapení. Vsetín si zkrátka v přesilových hrách neuměl pomoci a na každou branku musel vynaložit velké množství sil. Jihlava také v přesilových hrách nijak neexcelovala, ale díky svě efektivitě si využitou přesilovkou dokázala pomoci, například stěžejní to pro Duklu bylo ve druhém i čtvrtém utkání semifinálové série.

Efektivita v koncovce 

Přesilovky a efektivita v zakončení jsou jako spojené nádoby. Úspěšnost střelby byla na Lapači tristní po většinu základní části, až v závěru dlouhodobé fáze sezony se Vsetínu podařilo odpoutat od poslední 18. pozice, i přesto však tato statistická neduha Valachy znovu doběhla v klíčové fázi play-off. Vsetín byl znovu mimořádně střelecky aktivní, avšak nikoliv efektivní. Celkově v sérii pálil Vsetín na Žukova 132x, radoval se pouze v šesti případech. V posledních třech utkáních však Jihlava povolila Vsacanům skórovat pokaždé pouze jednou a to je zkrátka na úspěch v semifinále play-off málo. Přesto se Vsetín rozhodně nemá za co stydět, jeho nasazení a touha poprat se o postupovou naději až do posledních vteřin byla obdivuhodná. 

banner pod článkem