Vstupenky online

Pověst střelce? Vím, že se to ode mě čeká, ale musíme fungovat jako tým, má jasno David Tůma

Redakce • 06.08.2019

Byl jednou z prvních posil, které Vsetín oznámil zkraje května. V těchto dnech David Tůma načíná už čtvrtý měsíc na Valašsku a vyhlíží čtvrteční přípravný duel doma s Trenčínem (od 18:00). „Vždycky v úterý hrajeme na konci tréninku mezi sebou na dvě lajny, ale každý se už těší na opravdové utkání,“ vykládá osmadvacetiletý rodák z Děčína, jenž na Lapač přišel podpořit produktivitu týmu.

Už jste se na Valašsku od května zabydlel?
Ano, od začátku tady mám byt a je tu se mnou rodina. Jsme zabydlení. Vsetín je menší město, je tu krásná krajina. Ale nejsem tu od toho, abych si prohlížel památky nebo něco podobného. Pro Vsetín jsem se rozhodl kvůli ambicím klubu, měli o mě zájem už dva roky dozadu. Jsem rád, že jsem tady, je tady výborná parta, výborní hokejisté. Věřím, že i na ledě to bude fungovat.

Vyhovuje vám prostředí menšího města?
To je spíš shoda okolností. Jsem hlavně rád, že můžu být ve městě, které je hokejové, na rozdíl od některých jiných. Zatím jsem měl vždycky štěstí, že jsem byl v hokejovém městě, kde chodí na zápasy hodně lidí. Pro Vsetín to platí měrou vrchovatou, vždycky tady byla bouřlivá atmosféra.

Vybavíte si, jaké bylo hrát na Lapači jako soupeř?
Vybavuji si moc dobře první zápas na Lapači za Kladno, Vsetín hrál prvním rokem Chance Ligu. Prohráli jsme tady o čtyři góly a ještě jsme byli zmlácení. To si pamatuji dodnes, včetně nástupu na led. Fanoušci fandili od začátku do konce, to bylo krásné.

Potkal jste se v Kladně na ledě s Jaromírem Jágrem?
Na tréninku jsem s ním byl na přesilovce, nějak to nefungovalo (úsměv). On tehdy zrovna přišel, chtěl to trochu pozměnit. Ne že bychom z něj byli vyloženě nervózní, ale většina čekala, co na ledě vymyslí. Jágr je pro Kladno obrovský přínos, vzhlížejí k němu všichni už od dětí. Je jedině dobře, že tam je.


Do Vsetína přicházíte s pověstí produktivního útočníka, střelce…
S tím musím počítat. Jsem zvyklý dávat góly. Jak mi kdysi říkal Jarda Roubík v Ústí nad Labem: Gólů nikdy není dost! Samozřejmě každý hráč chce střílet branky, ale důležité je být prospěšný pro tým. Jestli dám třicet gólů a vypadneme ve čtvrtfinále, bude to k ničemu. Vím, že se tohle ode mě čeká, budu se snažit dát co nejvíc gólů, ale musíme fungovat jako tým, ne jako individuality.

Jak se vám vlastně v Ústí hrálo po boku velezkušeného Jaroslava Roubíka? Odkoukal jste od něj něco?
S Jardou a s Honzou Klozem v útoku jsme spolu odehráli krásné dvě sezony, hrozně nás to bavilo. Sedli jsme si hodně lidsky i herně. Věřím, že to bude i tady, ve Vsetíně jsou super kluci. Roubas mi v té době hodně poradil, doufám, že od něj ještě něco v pozici soupeře odkoukám.

V sezoně 2015/16 jste nasbíral dokonce 66 kanadských bodů…
To nám s Roubasem a Klozákem šlo neskutečně. Věděli jsme, že když budeme hrát přesilovku, dáme v ní gól. Byli jsme v laufu, že i kdybychom prohrávali o čtyř góly, dalších pět vstřelíme v početní výhodě. Byla to výjimečná sezona, i v play-off jsme pak měli všichni dvacet bodů a z toho deset gólů. Taková sezona se povede jednou za čas.

Zpátky do přítomnosti. Jak se cítíte po týdnu na ledě?
Pořád si zvykám. Samozřejmě bolí přitahovače, kyčle, záda… To je ale normální, vždycky chvíli trvá, než si oťukáme výstroj i led.

Ve čtvrtek vás čeká první přípravné utkání proti Trenčínu. Těšíte se, až si vyzkoušíte zápasové tempo?
Myslím, že každý se na zápas těší. Vždycky v úterý, minulý týden to bylo ve čtvrtek, hrajeme na konci tréninku mezi sebou na dvě lajny, ale každý se těší na opravdové utkání. Pořád je to příprava, není to ještě mistrák, ale rozhodně je lepší hrát zápasy, než trénovat, to uvítá určitě každý (úsměv).

banner pod článkem