První venkovní zápas zavede Valachy na led ambiciózní Poruby

Jan Tajzler • 16.09.2022

Chance liga pokračuje v sobotu 2. kolem a vsetínští hokejisté poprvé v novém soutěžním ročníku oblečou venkovní zelenou sadu dresů. Po vítězné premiéře se Šumperkem čeká na Stantienovi svěřence řádná prověrka. Poruba touží po reparátu loňské nepovedené sezony a sestavila minimálně na papíře silný tým. Ambice Ostravanům nechybí dlouhodobě, sobotní střet tak určitě nabídne atraktivní bitvu. Souboj Poruby se Vsetínem odstartuje na ledě RT Torax Areny v 17:00.

Poruba poskládala nový tým, dál má vysoké ambice

Ostravané vstoupili do páté sezony od postupu v roce 2018. Již v loňské sezoně měli ty nejvyšší ambice a chtěli se v případě úspěchu ucházet i o postup do nejvyšší soutěže. Jenže skutek utekl. Porubský nadupaný tým se nedostal ani do předkola play-off a měl co dělat, aby se vyhnul sestupovým starostem. To samozřejmě nemohlo nechat klidné spaní generálnímu manažerovi Pavlu Hinnerovi, jenž okamžitě začal stavět nový tým a nutno říct, že minimálně na papíře budí ostravský tým respekt.

Začneme hned v brankovišti. Zde budou červenobílí spoléhat na dvojici zkušených brankářů. Z extraligových Vítkovic zamířil do Poruby Daniel Dolejš, jenž platil za jednu z nejspolehlivějších dvojek v rámci nejvyšší soutěže. Ve 28 letech však touží po hlavní roli a právě v Porubě by se měl dočkat. Záda mu bude krýt vsetínským fanouškům známý Ondřej Bláha, který loňskou sezonu strávil v Prostějově. Porubští chtěli do týmu zapracovat také odchovance. V případě posily do defenzivních řad v podobě Jiřího Klimíčka se trefili i do kvality, Klimíček v dresu Jestřábů patřil mezi nejlepší obránce soutěže. Z Trenčína pak posílil Ostravany kanadský zadák Justin Lemcke, jenž ihned po příchodu prohlásil, že chce s Porubou soutěž vyhrát a postoupit mezi tuzemskou elitu.

Porubský útok budí velký respekt. I zde se vraceli odchovanci Poruby, určitě zaujme jméno Vojtěcha Střondaly, jenž prožil úspěšná mládežnická léta v brněnské Kometě, odkud se dostal i do reprezentačních výběrů, mužský dres Poruby však poprvé oblékl teprve letos a v úvodním kole na ledě Jihlavy vstřelil i jeden z nejhezčích gólů kola. Z Komety Brno pak přišel Tomáš Šoustal, v loňské sezoně střídavě působil i v Přerově, kde ukázal, že pro Chance ligu se bude jednat o nadstandardního hráče. Také do ofenzívy přišel Kanaďan z Trenčína a to Aaron Berisha. Vsetínským fanouškům je dobře známý Roman Pšurný, který na Lapači v loňské sezoně sbíral téměř bod na zápas, své kvality potvrdil i na ledě Jihlavy, kde asistencí přispěl k výhře Porubských 3:2 po samostatných nájezdech. Na zkoušce v Porubě uspěl také další exvsetínský forvard Jiří Karafiát. Opomenout bychom určitě neměli příchod Tomáše Vildumetze z Šumperku, kde v loňské sezoně platil za jednoho z nejproduktivnějších hráčů Chance ligy a řady odchovanců pak ještě rozšířil Jan Hudeček.

Suma sumárum - nový tým Poruby bude znovu usilovat o mety nejvyšší. Jak již vyplývá z předcházejícího textu, Ostravané v 1. kole uspěli na ledě Jihlavy, když si z jejího pelhřimovského azylu odvezli dva body za vítězství 3:2 v samostatných nájezdech. V domácí premiéře teď přivítají Vsetín.

Přiveze nový autobus první body?

Vsetín zahájil jubilejní 30. ročník Chance ligy na domácím ledě a kromě krátkého výpadku na startu 2. třetiny si celkem přesvědčivě kráčel za prvním vítězstvím, když Šumperku nasázel celkem šest branek a inkasoval až v poslední minutě základní hrací doby. V zápase se hned dvakrát prosadil Luboš Rob a a tři kanadské body si připsal i Daniel Klímek. Dařilo se také ofenzivním posilám a vsetínští trenéři doufají, že se bude i na porubském ledě dařit Pavlu Jenyšovi, který v loňské sezoně patřil mezi hlavní tahouny Ostravanů.

Vzájemná bilance z loňské sezony je pro Vsetín horší. Porubu sice na domácím ledě deklasoval v prvním měření sil 6:0, na jejím ledě však neskóroval a padl 0:2. Obecně se Valachům na porubském ledě příliš nedaří a většinou ve vzájemných duelech platí pravidlo domácího prostředí, i když i to Poruba porušila, když na Vsetíně v loňském třetím duelu zvítězila 5:2.

Valaši poprvé obléknou venkovní sadu zelených dresů, stejně tak se i poprvé vydají na půdu soupeře ve zbrusu novém autobusu, který mohli fanoušci obdivovat při prvním domácím střetnutí. Bude první cesta Vsacanů mimo Lapač vítězná? Na to dostaneme odpovědi již v sobotním večeru, utkání v Porubě startuje od 17:00.

Sestavy v minulém kole:

Poruba: Dolejš – Klimíček, Lemcke, Urbanec, Voráček, Sedlák, Dluhoš – Šlahař, Vachovec, Šoustal – Gřeš, Pšurný, Vildumetz – Hrníčko, Berisha, Vehovský – Střondala, Toman, Christov.

Vsetín: Žukov – O. Němec (C), Kajínek, Smetana (A), Ondračka, Jenáček, Říha, Hryciow – Berger, Lichanec, Hořanský – Klímek, Klhůfek, Rob – Š. Bláha, Přikryl, Sihvonen – Jenyš, Berzinš, Vítek (A). Trenér: Stantien

Odehrané v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno