Vsetínský tým pod lupou statistických dat
Statistika nuda je, má však cenné údaje. Před první reprezentační přestávkou dosáhla Chance liga na 19. odehraných kol, což už je slušný vzorek proto, abychom se podívali jak si Vsetín stojí oproti ligové konkurenci v jednotlivých oblastech. Při hodnocení faktů jsme se zaměřili na produktivitu týmu, obrannou činnost, hru v početních výhodách i nevýhodách a také srovnání domácí a venkovní bilance.
Ofenzíva
Vsetínský tým letos disponuje mnohem vyrovnanějšími výkony jednotlivých útočných řad, než tomu bylo v minulých sezonách, což je patrné i z toho, že Valaši nemají ustřelenou individualitu, která by šlapala po čele ligových žebříčků produktivity. Nejproduktivnější vsetínští hráči Erik Hrňa s Lubošem Robem uzavírají první desítku produktivity hráčů Chance ligy, oba nasbírali 16 kanadských bodů při plném počtu odehraných utkání, což je vzhledem k početné marodce, která Valachy provází od startu základní části vzácné.
Valaši se s počtem 60 vstřelených branek řadí na 3. místo Chance ligy, černou kaňkou vsetínské ofenzívní činnosti jsou duely se Sokolovem a Porubou, ve kterých vyšli Vsacané střelecky naprázdno, přitom v utkání na ledě Sokolova měli zelenožlutí výraznou střeleckou převahu v poměru 39:17. Ve druhém sledovaném utkání s Porubou dokázal Vsetín soupeře rovněž přestřílet, ale kýžené trefy se nedočkal, byť v utkání měl šance, které se daly označit za tutové.
Produktivitu vsetínských útočníků aktuálně vede kapitán týmu Erik Hrňa, který zaznamenal 7 branek, přičemž pouze jedna jeho trefa byla v přesilové hře, na rozdíl od třineckého angažmá tak Hrňa převzal na Lapači roli tahouna při rovnoměrném rozložení sil na ledové ploše. Úspěšnost střeleckých pokusů Hrni přesahuje 13 %, doposud ohrozil branku soupeře 52 pokusy. Kdo se střelecky trápí navzdory produktivnímu přínosu pro tým je Luboš Rob. Stabilnímu členovi první formace se letos podařilo skórovat čtyřikrát a své zářezy rozdělil do dvou utkání. Fanoušky Vsetína bezesporu potěší dvě trefy proti Zlínu, další dvě brankové radosti se zrodily v utkání s Litoměřicemi. Robovi nelze upřít snaha o to, aby znovu naplnil roli kanonýra. Brankáři soupeřů už čelili 77 pokusům z hokejky Luboše Roba, žádný jiný hráč ze vsetínského kádru se k ohrožení branky tolikrát nedostal, na Lapači určitě doufají, že toto úsilí člena elitního útoku bude brzy zúročeno i vyšším počtem přesných tref. I když se Robovi nedaří střelecky, zásobuje své spoluhráče přesnými přihrávkami, celkem se podílel na dvanácti dalších brankách vsetínského týmu, z čehož mohou těžit jeho parťáci v útočné formaci.
Vynikající efektivitu předvádějí v zakončení Vít Jonák s Romanem Půčkem. Jonák je se 7 trefami společně s Hrňou na pomyslném trůnu pro krále vsetínských střelců, přičemž branku soupeře ohrozil ve 31 případech a procentuální úspěšnost dostal na úctyhodnou hodnotu 22.58 %. Přínos Romana Půčka před jeho povoláním zpět do Vítkovic byl také znát. Vsetínský odchovanec zaznamenal ve 13 duelech 11 kanadských bodů a z 26 střel prošlo za záda brankářů 6 puků, což je ještě vyšší efektivita než u Jonáka s hodnotou přesahující 23 %.
Disciplína vhazování pak zdobí centra první formace Danielse Berzinše, který se 190 vyhranými buly obsadil 6. místo mezi prvoligovými útočníky.
Přesilové hry
Tolik diskutována disciplína letos Vsetínu poměrně vychází. Valaši se pravidelně pohybují mezi TOP 5 mužstvy soutěže. Před reprezentační přestávkou činila úspěšnost vsetínských přesilových her 19.48 %, což stačí na celkové 4. místo mezi prvoligovými konkurenty. Valaši odehráli 77 početních výhod, ve kterých vstřelili 15 branek, celkově Vsetín vyslal na soupeřovu bránu při přesilové hře 116 střel, což je třetí nejvyšší hodnota ze všech týmů.
Při početních výhodách se daří především obránci Robinu Staňkovi, který obstaral 4 využité početní výhody, v této disciplíně se daří znovu také Vítu Jonákovi se 3 trefami, oba borci se řadí do TOP 10 přesilovkových střelců soutěže. Zde je ale třeba znát i přínos Luboše Roba, který obstaral v přesilových hrách 7 asistencí z toho 5 bylo primárních. Robin Staněk je pak i díky přesilovkovým trefám nejlépe střílejícím obráncem Chance ligy.
Defenzíva
Valaši inkasovali do reprezentační přestávky 47 branek, z tohoto hlediska se jejich obranná činnost řadí na 6. místo v Chance lize, které sdílí společně se Zlínem. Vysoký počet inkasovaných branek doprovázel zápasy Valachů především v úvodu sezony. V prvních pěti kolech inkasoval Vsetín 19 branek, ale hned čtyřikrát se radoval z vítězství. Inkasování vysokého počtu branek se pochopitelně stalo hlavním tématem, které trenéři často kritizovali i přes vyhraná utkání, jde ale znát, že se v týmu na tomto problému pracovalo. Vsetín totiž od 5. kola inkasoval více než dvě branky v jednom utkání pouze ve čtyřech dalších případech při porážkách se Sokolovem 0:3, Prostějovem 2:3, Litoměřicemi 1:4 a Porubou 0:3. Průměrně Vsetín obdržel 2.47 branky na zápas.
Na branku Vsetína soupeři vyslali celkem 475 střel, což je suverénně nejmenší počet v soutěži, například druhá Jihlava čelila 503 střelám soupeřových hráčů. Z prvoligových týmů si jako na střelnici může připadat Přerov, který povolil soupeřovým hráčům celkem 698 pokusů. Vsetínští hráči pak dohromady zablokovali dalších 135 střel, což je třetí nejmenší počet ze všech týmů, jak ale vyplývá z výše zmíněného, na vsetínskou branku šlo suverénně nejméně střel.
Nejvytíženějším obráncem i hráčem Valachů je Robin Staněk, který dostává prostor i ve speciálních formacích a odehrál 409:35 minut času na ledě. Zajímavostí je, že je jediným obráncem vsetínského týmu, který také zasáhl do všech odehraných utkání, což znovu potvrzuje řádění zdravotních patálií také v obranných řadách. Po Staňkovi dostávají nejvíce prostoru na ledě Ondřej Smetana s Jakubem Ďurkáčem, oba také přispěli do produktivity 6 kanadskými body. Smetanu ale podobně jako Luboše Roba trápí vyšší efektivita v zakončení, na branku soupeře totiž vyslal 43 střel, což je ještě o 2 více než Staněk, ale jeho úspěšnost je na pouhých 2.33 % i zde se čeká, až se na hůl Smetany nalepí více štěstěny. Naopak vysokou úspěšností se z obránců může pochlubit Mads Larsen (16.67 %), na druhou stranu odehrál zatím pouze 8 utkání, i tak je ale jeho bodový příspěvek 3+1 přesně to, co se od něj jako ofenzivního zadáka očekává.
Zajímavá jsou fakta ve statistikách brankářů. Maxim Žukov zatím nedosahuje hodnot, kterými se mohl chlubit v loňské sezoně, alespoň tedy těch individuálních. Vsetínská jednička má úspěšnost zákroků na podprůměrné hodnotě 88.69 % a průměrně inkasoval 2.86 branek na jedno utkání. Žukov ale střežil branku v 11 duelech, z toho Vsetín vyhrál 9 zápasů, Žukov tak má po Bláhovi z Poruby odchytaných nejvíc vítězných duelů ze všech prvoligových brankářů. Patrik Romančík se může pochlubit lepšími individuálními statistikami, úspěšnost zákroků má na 92.12 % a průměrně inkasoval 2.14 branek na zápas. K jeho smůle však hájil vsetínskou branku zrovna v duelech, kdy jeho kolegové na druhé straně hřiště neskórovali, odnesl i nepovedený šlágr v Litoměřicích a těsnou domácí porážku s Prostějovem. Z devíti utkání pak odchytal hned šest duelů na ledech soupeřů.
Oslabení
V disciplíně oslabení patří Vsetín znovu mezi přední celky soutěže. Hráči valašského týmu obdrželi celkem 174 trestných minut, což řadí zelenožluté na pozici 5. nejslušnějšího týmu Chance ligy. Celkově čelil vsetínský tým 68 přesilovým hrám soupeře a inkasoval v nich 8 branek, což je nejmenší počet společně s Poubou a Kolínem, které však čelily více oslabením. S hodnotou 88.24 % ubráněných početních výhod soupeře je Vsetín v hodnocení oslabení na 3. místě. Při početní nevýhodě pak Vsetínští dokázali i dvakrát skórovat, když se radovali Roman Půček a Daniels Berzinš.
Domácí vs venkovní bilance
Zimní stadion na Lapači si stále v hokejových kruzích drží pověst místa, odkud se soupeřům body nevozí snadno, a když už tak se jedná o cennou kořist. V případech, kdy se vsetínským hokejistům doma nepodaří zvítězit, čteme titulky o dobytí či vyloupení Lapače. Letos zatím na Valašsku slavili pouze dva soupeři a to Poruba a Prostějov. Zatímco Poruba na Lapači nastoupila při kulminaci domácí marodky v útočných řadách a zvítězila 6:2, Prostějov musel o cenný bodový zisk bojovat až do posledních vteřin (3:2). Vsetín se v tabulce domácích duelů drží na 2. místě, když doma zaznamenal o jednu porážku navíc než lídr z Poruby. Pověstnou děkovačku si však hráči VHK s domácími tribunami vychutnali hned osmkrát. K domácímu prostředí je pak třeba přičíst vysokou návštěvnost, která je druhá nejvyšší v celé soutěži. Průměrně si na domácí zápasy Valachů najde cestu 2598 fanoušků.
Vsetínu se v loňské sezoně při oddělení tabulek na domácí a venkovní zápasy dařilo více na ledech soupeřů. Letos se zatím vsetínské mužstvo drží na 3. místě, když domů přivezlo 17 bodů a slavilo v šesti případech. Pouze třikrát mohli domácí fanoušci slavit triumf nad Valachy se svými hráči. Také na stadionech soupeřů se Vsetínští mohou opřít o podporu fanoušků, ukázkové byly výjezdy příznivců zelenožlutých barev do Frýdku-Místku nebo dokonce ve vzdáleném pražském Edenu. Ke cti vsetínských příznivců navíc slouží i fakt, že oba duely se odehrály v nepopulárním pondělním termínu.