Třaskavé semifinále. Junioři narazí na Přerov

Helena Hegeďová • 25.03.2023

Junioři se postarali o senzaci, když ve čtvrtfinále druhé nejvyšší juniorské soutěže vyřadili jednoho z hlavních favoritů na postup. Slavia se před nimi musela sklonit ve třech z pěti uktání, nyní Valaši narazí na další těžkou váhu. Přerov vyhrál základní skupinu východ a pravidelně patří mezi nejlepší týmy soutěže.

Herní systém přidělil juniorům do semifinále přerovské Zubry. Tedy dobře známého soupeře, který vyhrál východní skupinu soutěže. „Semifinále s Přerovem bude stejně náročná, ne-li ještě víc, než čtvrtfinále. Víme, že Přerov nám nedá nic zadarmo a musíme se na to připravit v hlavách a dát do toho maximum. Věříme, že série dopadne v náš prospěch,“ burcuje před úvodním buly série David Heinrich.

Semifinále začne v neděli 26. března v Přerově.

SF1, ne 26.3.2023 Přerov - Vsetín 16:45
SF2, po 27.3.2023 Přerov - Vsetín 16:00
SF3, čt 30.3.2023 Vsetín - Přerov 18:00
SF4, pá 31.3.2023 Vsetín - Přerov 18:00
SF5, ne 2.4.2023 Přerov - Vsetín

Stejně jako Vsetín, i Přerov má za sebou velmi náročnou sérii. S Havlíčkovým Brodem prohrával už 0:2 na zápasy, nakonec ale zabral a v pátém zápase dokonal obrat. To Vsetínští vyřadili ve čtvrtfinále Slavii, jednoho z největších favoritů na postup do extraligy.

„Čtvrtfinálová série byla náročná a vyrovnaná do posledního zápasu. Slavia byla jedním z nejlepších týmu v lize a my jsme do toho šli s tím, že ji můžeme potrápit, ne-li dokonce porazit. Po prvním vyhranem zápase se nám potvrdilo, že jsme jim rovným týmem,“ přibližuje Heinrich.

V rozhodujícím pátém duelu se Valaši dostali do dvoubrankového vedení, které ubránili až do samotného závěru.

„Kvalita Slavie byla obrovská, a proto si postupu strašně moc ceníme,“ komentoval po pátém utkání asistent hlavního trenéra vsetínské juniorky Jan Srdínko.

„V posledních minutách jsme věřili, že ten zápas zvládneme. Po zaznění sirény vypukla obrovská radost a naskákali jsme na našeho skvělého brankáře,“ popisuje Heinrich okamžiky po postupu a nezapomíná vypíchnout také jednoho z klíčových mužů týmu. Brankář Adam Pavlíček zažil skvělou sérii, v každém zápase čelil střelecké převaze, ale nakonec pomohl VHK do semifinále.

Síly v brankovišti si je ovšem vědom také soupeř. „Viděl jsem, že Vsetínu v rozhodujícím utkání zachytal gólman, který pochytal přes padesát střel. Budeme se snažit tlačit do koncovky a nenechat ho rozchytat. Musíme být produktivní,“ řekl přerovský útočník Radim Hradil v rozhovoru pro hokej.cz.

V semifinále se mimo jiné potkají dva celky, na jejichž brankáře šlo během čtvrtfinále nejvíce střel. Ano, na jednu stranu je to logické, protože oba týmy odehrály hned dva duely. Jenže na konkrétním rozdílu už je něco znát. Zatímco Petr Žurek zneškodnil během pěti zápasů 134 střel, Adam Pavlíček pochytal hned 208 střeleckých pokusů. To opravdu není málo.

Jestli ovšem Zubři v něčem vynikají, tak jsou to bez pochyby oslabení. Ve čtvrtfinále obdrželi celkem 27 trestů, inkasovali ale pouze jednu branku v početní nevýhodě. Pro porovnání Valaši ve 24 oslabeních inkasovali pětkrát.

K oslabením proti Slavii se vyjádřil také Srdínko: „Každé oslabení je založené na speciálních formacích. Bylo to o extrémní obětavosti kluků. Měli jsme mraky zblokovaných střel, a to jsou přesně ty střípky, které dělají úspěch. To pak i ostatní kluky vtáhlo do utkání a bylo cítit, jak střídačka žije, jak to celé vibruje a je tam vnitřní síla. Každá zblokovaná střela dává sílu a energii pro všechny. V prvních zápasech jsme pět z šesti gólů dostali v oslabení. Měli jsme spoustu zbytečných faulů, které ale byly z přemíry snahy, takže to se klukům nedá vůbec vyčítat,“ rekapituluje Srdínko.

Teď čeká vsetínské juniory, možná poněkud překvapivě, nová výzva. V neděli a v pondělí hrají na ledě soupeře. Třetí zápas je na programu na Lapači ve čtvrtek 30. března od 18:00. Případné čtvrté utkání se na Vsetíně odehraje o den později, v pátek 31. března od 18:00.